BM Genel Sekreteri Guterres’den Rusya ve Ukrayna’ya ‘Acil İnsani Ateşkes” çağrısı

BM Genel Sekreteri Guterres’den Rusya ve Ukrayna’ya ‘Acil İnsani Ateşkes” çağrısı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya’nın bir ay önce Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın ardından “insani ateşkes” çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri, 28 Mart 2022 Pazartesi günü Ukrayna’da acil bir insani ateşkes çağrısında bulundu, böylece “ciddi siyasi müzakereler” Birleşmiş Milletler Anayasası  ilkelerine dayalı bir barış anlaşmasına doğru ilerleyebilir.

“Düşmanlıkların durdurulması, temel insani yardımın teslim edilmesini ve sivillerin güvenli bir şekilde hareket etmelerini sağlayacaktır. Rusya’nın Ukrayna kasaba ve şehirlerine yönelik saldırı ve bombardımanı devam ederken New York’taki Güvenlik Konseyi dışında gazetecilere konuşan António Guterres, hayat kurtaracak, acı çekmeyi önleyecek ve sivilleri koruyacak ” ve

Umarım bir ateşkes, pandemiden kurtulmak için yatırım yapacak mali alanı olmayan ve şimdi artan gıda ve enerji maliyetleriyle karşı karşıya kalan birçok gelişmekte olan ülkede derin açlık krizini derinleştirme riski taşıyan bu savaşın küresel sonuçlarının ele alınmasına da yardımcı olur ” dedi.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths (İngiliz Diplomat)

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths’e (İngiliz Diplomat. Göreve 2021 tarihinde seçildi.) bu konuyu görüşmek üzere Moskova ve Kiev’e gitme talimatı verdiğini söyledi.

Guterres, New York’taki BM Genel Merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Griffiths’in Ukrayna’da insani ateşkes için ilgili taraflarla olası anlaşmaları ve düzenlemeleri derhal araştırmasını talep ettiğini bildirerek, savaşın binlerce kişinin hayatına mal olduğunu, 10 milyon kişiyi yerinden ettiğini, altyapıları sistematik olarak yok ettiğini ve dünya genelinde gıda ve enerji fiyatlarının hızla artmasına neden olduğunu ve bunun durdurulması gerektiğini vurguladı. Açıklamasında bu insani trajedinin insani yardımlarla çözülemeyeceğine dikkat çeken Guterres, “Ciddi siyasi müzakerelerde ilerleme kaydedilmesi için derhal insani ateşkes çağrısında bulunuyorum” ifadelerini kullandı.

Griffiths’in görüşmelere ne zaman başlayacağı ile ilgili bir soruya Guterres, “Kabil’den döner dönmez çalışmalara başlayacak ve araştırmalar yapacak” şeklinde cevap vererek bir an önce Moskova ve Kiev’e gidileceğinin altını çizdi. Genel Sekreter insani gerekçelerle ateşkes olasılığı konusunda iki tarafla ciddi bir diyalog kurmak çok önemli” dedi. Ukrayna içindeki nükleer tesislerin güvenliğini sağlamak için önümüzdeki birkaç gün içinde Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEA) tarafından bir dizi çok önemli girişimin olacağına dikkat çeken Guterres, nükleer, biyolojik ve kimyasal bir savaş ihtimalini ise hayal bile etmek istemediğini söyledi.

Siyasi çözüm  

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “bu insani trajediye yönelik herhangi bir çözümün insani olmadığını açıkça belirtti ve bu sorunun çözümü Siyasidir”, çatışmanın taraflarına ve genel olarak uluslararası topluluğa “Ukrayna halkı ve tüm dünya ile dayanışma içinde barış için bizimle birlikte çalışmak” çağrısında bulundu.

Kaynak: BM Haberleri, New York

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir