BM Genel Sekreteri Guterres’ten aşı isyanı: 130 ülke tek bir doza ulaşamadı.

BM Genel Sekreteri Guterres’ten aşı isyanı: 130 ülke tek bir doza ulaşamadı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, corona virüsü aşılarındaki  aşı dağılımının eşit ve adil olmamasını eleştirerek, bugüne kadar 130 ülkeye hiç aşı ulaşmadığını söyledi. Guterres, küresel çapta aşı planı hazırlanması çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri dünyanın gelişmiş ülkelerine çağrıda bulunarak, küresel çapta bir aşı kampanyası düzenlenmesini istedi. Guterres, “Böyle bir küresel aşı planı için, acil durum eylem planı hazırlanması, hayata geçirilmesi ve finansmanının koordinasyonu konusunda G20 ülkelerinin uygun olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu. Guterres, bu eylem planına aşının geliştirilmesi ve üretilmesi konusunda kapasitesi bulunan bütün ülkelerin katılması gerektiğini söyledi. Guerres, 19 Şubat 2021 Cuma günü yapılacak G7 toplantısında bu projenin hayata geçirilmesi için ilk ivmenin sağlanabileceğini de sözlerine ekledi.

Dünya genelinde bir aşı stratejisinin geliştirilmesinin sanayileşmiş ülkelerin de yararına olacağını vurgulayan Guterres, “Dünyanın güneyinde virüs yıldırım hızıyla yayılmayı sürdürürse, sürekli mutasyona uğrayacaktır. Yeni varyantlar da daha bulaşıcı ve ölümcül olabilir ve muhtemelen mevcut aşıların etkisini de tehdit edebilir” ifadelerini kullandı.

Corona virüsü dünya genelinde etkisini sürdürürken, salgında şimdiye dek 109 milyon vaka ve 2.4 milyon can kaybı kayıtlara geçti. Salgını durdurmak için en büyük umut aşılarda olsa da, mutasyon ve üretim kapasitesi gibi sorunlar gündemden düşmüyor.

Aşıda bir başka kritik konu ise dağıtım adaletsizliği. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı açıklamada bu konuya dikkat çekti. Guterres, 10 ülkenin tüm aşıların yüzde 75’ine sahip olduğunu belirtirken, 130 ülkenin tek bir doz aşıya bile ulaşamadığını vurguladı.

COVAX’ın ihtiyacı 5 milyar dolar

Global bir aşı planı çağrısı yapan Guterres, eşit bir aşı dağıtımı için bilim insanları, aşı üreticileri ve bu çalışmaların finansörlerinin güçlerini birleştirmesi gerektiğini söyledi. Guterres, bu noktada G-7 ve G-20 ülkelerinin kritik rol oynayacağını aktardı.

The Guardian gazetesinin haberine göre gelir seviyesi düşük ülkeler için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından aşı temini kapsamında ortaya konan Covax programı, halihazırda koyulan hedefleri kaçırmış durumda. DSÖ, Covax’ın 2021 yılı için 5 milyar dolar bütçeye ihtiyacı olduğunu açıkladı.

ABD’den 200 milyon dolar

Güvenlik Konseyi toplantısına katılan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Joe Biden hükümetinin global partnerleriyle işbirliği içerisinde çalışarak aşı üretim ve dağıtım kapasitesini artıracağını söyledi. Joe Biden görevi Trump’tan devraldıktan sonra DSÖ’ye yeniden katıldıklarını açıklamış ve Şubat 2021 ayı sonunda 200 milyon dolar ödemede bulunacağını duyurmuştu.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de aşılamada birlik çağrısı yaptı. Dünyanın bir araya gelmesi gerektiğini belirten Yi, Çin’in Covax programına 10 milyon doz aşı sağlayacağını bildirdi. Çin’in 53 ülkeye aşı bağışladığını ifade eden Yi, bunlar arasında Somali, Irak, Güney Sudan ve Filistin’in de bulunduğunu aktardı.

İngiltere’den ateşkes çağrısı

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab da kaos ve şiddetin bitmediği ülkelerdeki aşı sorununa dikkat çekti. Yemen, Suriye, Güney Sudan, Somali ve Etiyopya’da 160 milyondan fazla insanın aşıdan mahrum kaldığını ifade eden Raab, bu durumun ateşkes ve çatışmasızlık bölgeleriyle çözülmesini önerdi.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir