BM Genel Sekreteri, “Ortak işbirliği için dünyanın ihtiyacı olan şey eylemdir”

BM Genel Sekreteri, “Ortak işbirliği için dünyanın ihtiyacı olan şey eylemdir”

BM Genel Sekreteri Guterres, gelecek hafta 78. BM Genel Kurulu nedeniyle New York’ta bulunacak olan dünya liderlerine net bir mesaj verdi: “Bu, duruş veya konumlandırma zamanı değil.”

78. BM Genel Kurulu Üst Düzey Görüşmeler Haftası (19-26 Eylül 2023) için 193 Üye Devletin bir araya gelmesini hem dünya meselelerinin durumunu değerlendirmek hem de “ortak çıkar için hareket etmek” amacıyla “türünün tek örneği” olarak tanımlayarak, “Dünyanın ihtiyacı olan şey eylemdir” dedi.

Genel Sekreter Antonio Guterres, BM Genel Merkezi’nde 13 Eylül 2023 tarihinde düzenlediği basın toplantısında gazetecilere “Bu, kayıtsızlık veya kararsızlık zamanı değil” dedi. “Gerçek, pratik çözümler için bir araya gelme zamanıdır.”

“Daha iyi bir yarın için uzlaşma”

“Daha iyi bir yarın için uzlaşma zamanıdır. Siyaset uzlaşmadır. Diplomasi uzlaşmadır. Etkili liderlik uzlaşmadır”.

Sözlerine son günlerde Fas’ta meydana gelen deprem ve Libya’da yaşanan sel felaketinde binlerce ölümü yansıtarak başladı.

“Birleşmiş Milletler yardım çabalarını desteklemek için harekete geçiyor. Genel Sekreter, acil yardıma çok ihtiyaç duyanlara acil yardım sağlanmasına yardımcı olmak için ortaklarımızla birlikte elimizden gelen her şekilde çalışacağız” dedi.

Nairobi , Jakarta ve Yeni Delhi’deki önemli uluslararası zirvelerin yanı sıra G77 grubunun liderleri ve Çin ile görüşmek üzere 6 Eylül 2023 tarihinde Havana’ya yapılan bir ziyaretten sonra, 78. BM Genel Kurulu (UNGA78)’nun büyük zorlukların ortasında üst düzey toplantılar için bir araya geldiğini söyledi.

Yoğunlaşan iklim acil durumunu, yeni çatışmaları, yaşam pahalılığını ve artan eşitsizliği örnek gösterdi.

Bizi bu karmaşadan çıkarın

Sayın Guterres. “İnsanlar bu karmaşadan çıkış yolu için liderlerine bakıyor. Ancak tüm bunlar ve daha fazlası karşısında jeopolitik bölünmeler yanıt verme kapasitemizi baltalıyor” dedi.

“Çok kutuplu bir dünya doğuyor. Çok kutupluluk bir denge unsuru olabilir ama aynı zamanda gerilimin artmasına, parçalanmaya ve daha kötü durumlara da yol açabilir.”

Bu yeni ve karmaşık dünya düzenini sağlamlaştırmak için BM Şartı (Anayasası) ve uluslararası hukuka dayanan güçlü ve reforme edilmiş kurumların olması gerekiyor.

“Reformun temelde güçle ilgili olduğunu biliyorum ve giderek çok kutuplu hale gelen dünyamızda birbiriyle çatışan pek çok çıkar ve gündem var” diye devam etti.

Sıfır toplamlı sonuç

Ancak zorluklarımızın her zamankinden daha bağlantılı olduğu bir zamanda, sıfır toplamlı oyunun sonucu herkesin sıfır almasıdır”.

Gelecek hafta iklim, kalkınmaya yönelik yatırımlar, sağlık sorunları ve belirli bölgesel krizler konularında yapılacak önemli zirvelerin standını hazırladı.

Gelecek hafta, sekiz yıl önce Paris’te kararlaştırılan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ nin (SDG’ler) iddialı 2030 son teslim tarihine giden yolda en iyi şekilde nasıl “kurtarılacağına” ilişkin iki günlük bir toplantıyla başlıyor.

Özel sorumluluk

Hazırladığı sözlerini bitiren BM Genel Sekreteri, New York’a gidecek olan Devlet ve Hükümet Başkanlarına çağrısını yineledi:

“Eğer eşitlik ve dayanışmaya dayalı, barış ve refah dolu bir gelecek istiyorsak, ortak geleceğimizi ortak iyiliğimiz için tasarlama konusunda uzlaşma sağlama konusunda liderlerin özel bir sorumluluğu vardır.

“Gelecek hafta New York’ta buluşmak üzere”

Kaynak: BM Haberleri, New York, 13 Eylül 2023

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir