BM Güvenlik Konseyi Ukrayna için acil toplandı.

BM Güvenlik Konseyi Ukrayna için acil toplandı.

BM Güvenlik Konseyi Ukrayna için acil toplandı: Büyük çatışma ‘her ne pahasına olursa olsun önlenmelidir’

BM Siyasi ve Barışı İnşa İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı, “büyük endişe ve üzüntü” ile 21 Şubat 2022 Pazartesi gecesi “Ukrayna ve çevresinde ortaya çıkan tehlikeli durum” hakkında acil bir Güvenlik Konseyi toplantısı başlattı.

BM Siyasi ve Barışı İnşa İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary A. DiCarlo

Birleşmiş Milletler (BM) Siyasi ve Barışı İnşa İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary A. DiCarlo, Rusya’nın Donetsk ve Luhansk bölgelerinin belirli bölgelerinin bağımsızlığını tanıma kararının “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini ihlal ettiğini” hatırlatarak, ” Bu durum bölgesel ve küresel yansımaları olan risktir. Büyük çatışma riski gerçektir ve ne pahasına olursa olsun önlenmesi gerekir” dedi.

“Rus birliklerinin ‘barış koruma görevi’ için 21 Şubat 2022 tarihinde, Doğu Ukrayna’ya konuşlandırılması emrinden dolayı üzgünüz” diye ekledi. Gelişmelerin “Donetsk ve Luhansk’ ta ki sivil sakinlerin Rusya Federasyonu tarafından toplu olarak tahliye edilmesi” kararının ardından geldiğini hatırlattı”.

Kapsamlı ihlaller

BM Genel Sekreter Yardımcısı DiCarlo, bildirildiğine göre çok sayıda can kaybına yol açan, temas hattı boyunca artan bombardımanla ilgili endişelerini de dile getirdi.

Ukray’nanın Donbas Bölgesinde, 18-20 Şubat 2022 tarihleri ​​arasında 3.231 ateşkes ihlalinin yapıldığını AGİT’in Özel İzleme Misyonu’na atıfta bulunarak açıkladı. Luhansk Bölgesinde de 926 patlama dahil 1.073 ateşkes ihlali ve Donetsk Bölgesinde 1.100 patlama dahil 2.158 ateşkes ihlali yapıldığına değindi.

Üst düzey BM yetkilisi, “Tüm ilgililere uluslararası insancıl hukuk ve insan hakları hukuku kapsamındaki sorumluluklarını hatırlatıyoruz” dedi.

BM, çeşitli aktörler tarafından ileri sürülen sayısız iddiayı doğrulayamasa da, sivil kayıplar, kritik sivil altyapının hedef alınması ve devam eden tahliyeler konusundaki endişelerini dile getirdi.

Savaşın Eşiğinde

Ayrıca, Bayan DiCarlo, en son gelişmelerin mevcut müzakere çerçeveleri üzerindeki olası etkilerine işaret etti.

“Mevcut riskler ve belirsizliğin ortasında, diyalogu sürdürmek daha da önemli” dedi ve farklılıkları ele almanın “müzakerenin tek yolu” olduğunun altını çizdi.

Gelişmelerin daha fazla tırmanmasından önce, ilgili tüm aktörlerin çabalarını düşmanlıkların derhal durdurulması üzerinde yoğunlaştırmaya çağırdı.

Siviller ve sivil altyapı korunmalı, durumu daha da kötüleştirecek eylem ve açıklamalardan kaçınılmalıdır” dedi.

BM Genel Sekreter Yardımcısı DiCarlo, son birkaç hafta içinde kilit aktörlerin Avrupa’nın kalbinde yeni bir çatışma patlamasını önlemek için “yoğun diplomatik çabalar” içinde olduklarını açıkladı.

Önümüzde ‘Kritik’ zaman

Bayan DiCarlo, bağımsızlıktan 30 yıl sonra demokratik reform gündemini sürdürmeye devam eden BM’nin – Birleşmiş Milletler’in kurucu üyelerinden – Ukrayna’ya olan bağlılığını yineledi.

“Bu zor dönemde, Donetsk ve Luhansk Bölgeleri de dâhil olmak üzere Ukrayna’da kalmaya ve onlara desteğe ve tamamen operasyonel kalmaya kararlıyız. Tüm personelimizin emniyeti ve güvenliği Teşkilat için son derece önemlidir ve tüm taraflarca saygı gösterilmelidir” dedi.

Toplantının kapanışında, Bayan DiCarlo, sonraki saatleri ve günleri “kritik” olarak nitelendirerek, BM Güvenlik Konsey’ine, Genel Sekreterin mevcut krize bir çözüm bulmak için çalışmaya devam edeceğine dair güvence verdi.

Ukrayna Büyükelçisi Sergei Kislitsa

Ukrayna Rusya’ya karşı kararlı

Konuşmak için yüz maskesini çıkaran Ukrayna Büyükelçisi Sergei Kislitsa, Rusya’nın sekiz yıldır savaş ve kaosu kışkırtan bir “virüs” olduğunu söyledi: Bu bir gerçek. Ukrayna, Kremlin tarafından yayılan virüs tarafından vuruldu” dedi.

Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırlarının “Rusya Federasyonu’nun herhangi bir açıklaması ve eylemi ne olursa olsun” değişmez olduğunu ve öyle kalacağını söyledi ve ekledi: “Toprağımızdayız. Kimseye hiçbir şey borçlu değiliz. Ve kimseye bir şey vermeyeceğiz. Hiçbir şeyden ve hiç kimseden korkmuyoruz.”

Rusya’dan Batı’ya: Durumu daha da kötüleştirmeyin

Rusya’nın BM Büyükelçisi Vasily Nebenzya

Rusya’nın BM Büyükelçisi Vasily Nebenzya, “bir dizi çok duygusal ifadeler, kategorik değerlendirmeler ve geniş kapsamlı sonuçların” ardından tepki vermeyeceğini, bunun yerine “savaştan nasıl kaçınılacağına” odaklanacağını söyledi.

Üye Devletlere, “Bugün Luhansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri tarafından imzalanan anlaşmalar uyarınca… kendi topraklarında barışı koruma işlevlerinin Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütüleceği” bilgisini verdi.

Büyükelçi Nebenzya ayrıca Batılı meslektaşlarını “akıllarını başlarına toplamaya, duygularını bir kenara bırakmaya ve durumu daha da kötüleştirmemeye” çağırdı.

‘Hızlı ve şiddetli’ yansımalar ileride olabilir

ABD Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, Başkan Putin’in bu hamlesini Rusya’nın Ukrayna’yı daha fazla işgal etmek için bir bahane yaratması olarak nitelendirdi ve bunun sonuçları “Ukrayna sınırlarının çok ötesinde hissedilecektir”.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in “kararlılığımızı test ettiğini” ve “zor kullanarak BM’de bir maskaralık yapabileceğini göstermek” istediğini söyledi.

Bayan Thomas-Greenfield, ABD’nin Rusya’yı bu “uluslararası hukukun açık ihlali” nden sorumlu tutmak için daha fazla önlem alacağını ve Rusya’nın Ukrayna’yı daha fazla işgal etmesi durumunda tepkinin “hızlı ve şiddetli” olacağını vurguladı.

Rusya’nın kararı, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ihlal ediyor

BM Genel Sekreteri António Guterres

BM Genel Sekreteri António Guterres; Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinin belirli bölgelerinin statüsüne ilişkin kararından “büyük endişe duyduğunu” söyledi.

Haberlere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı bölgeleri bağımsız devletler olarak resmen tanıdı.

BM Sözcüsü Stéphane Dujarric tarafından yayınlanan bir açıklamada,  BM Genel Sekreteri “Güvenlik Konseyi’nin 2202 (2015) sayılı kararında onaylandığı üzere, Doğu Ukrayna’daki ihtilafın Minsk Anlaşmalarına uygun olarak barışçıl şekilde çözülmesi” çağrısında bulundu.

Ayrıca Bay Guterres, Rusya’nın kararını “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin ihlali ve Birleşmiş Milletler Şartı ilkelerine aykırı” olarak değerlendi

Düşmanlıkları derhal durdurun

Doğu Ukrayna’da karşıt taraflarca yapılan yoğun bombardımanın ortasında, Rus Birliklerinin yoğunluğunun ülke sınırlarında artmaya devam ettiği bildiriliyor.

Genel Sekreter, tüm ilgili aktörleri çabalarını “düşmanlıkların derhal durdurulmasını sağlamaya, sivilleri ve sivil altyapıyı korumaya, Ukrayna ve çevresindeki tehlikeli durumu daha da tırmandırabilecek her türlü eylem ve açıklamayı önlemeye ve diplomasinin ele alınmasına öncelik vermeye” odaklanmaya çağırıyor”.

Bay Dujarric, ilgili Genel Kurul kararları doğrultusunda, BM’nin uluslararası kabul görmüş sınırları içinde Ukrayna’nın egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü tam olarak desteklemeye devam ettiğine dair güvence verdi.

BM Genel Sekreteri Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne resmi bir ziyaret yapmayı planlıyordu, ancak Ukrayna ile ilgili kötüleşen durum ışığında görevi iptal etti.

Kaynak:

BM Haberleri, New York, 22 Şubat 2022

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir