BM ve Avrupa Birliği “Kutuplaşan bir dünyada uluslararası işbirliğini” görüştü.

BM ve Avrupa Birliği “Kutuplaşan bir dünyada uluslararası işbirliğini” görüştü.

© BM Fotoğrafı/Miranda Alexander-Webber: Genel Sekreter António Guterres (solda) ve Avrupa Birliği Komiseri Ursula von der Leyen, Belçika’nın Brüksel kentinde gazetecilere konuşuyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı: BM’nin ‘şimdi her zamankinden daha fazla’ ihtiyacı var

Avrupa Komisyonu Başkanı ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri 13 Temmuz 2023 tarihinde Brüksel’de düzenledikleri ortak basın toplantısında, giderek kutuplaşan bir dünyada uluslararası işbirliğini sürdürmeyi istediler.

BM Genel Sekreteri António Guterres, küresel yapı ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ikinci üst düzey diyaloğa katılmak üzere Belçika’nın başkentinde bulunuyor.

İki gün sürecek görüşmeler, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve bunun dünya çapındaki etkileri, iklim değişikliği ve dijital devrimin vaatleri ve tehlikelerini içeren konular etrafında odaklanacak.

Uluslararası işbirliği kritik 

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bloğun bu benzeri görülmemiş zorluklar karşısında BM ile güçlü ortaklığa olan kararlı bağlılığını ifade etti.

“İkimiz de biliyoruz ki şimdi her zamankinden daha fazla bu sorunları ancak uluslararası işbirliği yoluyla çözebiliriz. Başka bir deyişle dünyanın Birleşmiş Milletler’e her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğu anlamına geliyor” dedi.

Bayan von der Leyen, devam eden savaşın ortasında Ukrayna’nın “büyük konusu” sorunu olan tahıl ihracatı da dahil olmak üzere görüşmelerinin gündemine ilişkin bir genel bakış ortaya koydu.

Tahıl anlaşması için umutlar 

Genel Sekreter’e, 2022 yılı temmuz ayında imzalanan ve birkaç gün içinde sona erecek olan BM aracılığında imzalanan Karadeniz Tahıl Girişimi’ni genişletmek için gösterdiği yorulmak bilmez çabalar için teşekkür etti.

Dünyanın buna ihtiyacı var, dedi. “Rusya’nın bunu uzatma sorumluluğu var, aksi takdirde sonuç küresel gıda güvensizliği olacaktır. Yani şimdi top Başkan Putin’in sahasında ve dünya bunu izliyor.”

Ayrıca, AB’nin Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky tarafından öne sürülen barış planına verdiği desteğin altını çizdi, çünkü “tam olarak BM Şartı’nın ilkelerine dayanıyor ve her kelimesi BM kararlarından çıkarılıyor.”

Çok taraflılık saldırı altında 

Sayın Guterres, diyaloğun “uluslararası işbirliğine temelden meydan okunduğu bir zamanda” gerçekleştiğine dikkat çekti. AB’ye iklim eylemi, sürdürülebilir kalkınma, barış ve güvenlik, insan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi alanlarda BM çabalarına yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti.

“Giderek daha çok kutuplu bir dünyada yaşıyoruz ve bu, uluslararası hukuka dayalı gelişmiş işbirliği ve çok taraflı yönetişim biçimleri gerektiriyor. Avrupa Birliği de bu yeni küresel düzenin temel direği olmalı” dedi.

Siyasi ayrılıkları ortadan kaldırmak ve ülkeler arasındaki güveni yeniden inşa etmek için birlikte çalışma gereğinin altını çizerek, “kaybedecek bir anımız bile yok” uyarısında bulundu.

İklim eylemi çağrısı 

Sürdürülebilir kalkınma çabaları rayından çıkarken, Bay Guterres, AB’nin küresel finans sistemini “herkes için çalışacak ve küresel bir güvenlik ağı rolünü yerine getirecek şekilde” dönüştürmede nasıl bir rol oynayabileceğinin altını çizdi.

İklim değişikliği konusunda hem hafifletme hem de iklim adaleti konusunda daha fazla uluslararası işbirliğine duyulan ihtiyacı vurguladı. BM Genel Sekreteri, çevreyi kirleten daha zengin ulusların emisyonları azaltmak için ekstra çaba göstermesini sağlayacak bir iklim dayanışması anlaşması çağrısını yineledi.

Ayrıca, teknolojinin hem insan haklarına hem de kamu yararına hizmet etmesini sağlamak için hükümetlerin, bölgesel kuruluşların, özel sektörün ve sivil toplumun gerekliliğini vurguladı.

AB ile BM arasındaki ilk üst düzey diyalog, 2022 yılı Temmuz ayında New York şehrinde   gerçekleştirilmişti.

Kaynak:

BM ve AB, New York ve Brüksel, 14 Temmuz 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir