Bodrum’da Yaz Tatili

Bodrum’da Yaz Tatili

Annem, Babam ve Ben daha önce kararlaştırdığımız gibi bu yılki yaz tatilimizi Bodrum’da geçirdik.

Annem ve Babam çalışıyorlar, ben de okula gidiyorum. Bir yılın yorgunluğunu gidermek için her yıl kısa aralıklarla, yazın da uzun bir süre tatile gidiyoruz.

Şimdi size biraz bu yılki tatilimizi anlatmak istiyorum.

28 Haziran sabahı saat 6.00 da Ankara’dan arabamızla yola çıktık. Her iki saatte bir dinlenerek yola devam ettik. Afyon’da uzun süre ara verip kahvaltı yaptık. AFIUM Outlet ve Eğlence Merkezi ile Özdilek Dinlenme Tesisinde vakit geçirdik.

Aynı gün akşama doğru saat 18.00 de Bodrum Adabükü bulunan yazlık evimize vardık. Annem evde kaldı. Babam ile Ben,  Migros a gidip yemek yapmak için malzeme aldık. Akşam yemeğimiz sonrası dinlendik ve sohbet ettik.

Ertesi gün bulunduğumuz eve 100-150 metre mesafede bulunan sitenin plajına gittik. Ailecek denize girip yüzdük. Tanıdıklarımız var mıydı? Evet! Eski tanıdıklarımızla sohbet ettik.

Bir yıl önce yine Temmuz ayında yazlığa gitmiştik. Ben de Amerika’dan gelen aynı yaşta bir arkadaşla tanışmıştık. Adı Lara ve  bu yıl yine görüştük. Lara Amerika Washington’da yaşıyor. Genelde İngilizce konuştuk, çok iyi anlaştık. Oynadık, gezdik, denizde ve sitede keşifler yaptık. Kuzeni Nola ile tanıştım. Bizim bir botumuz var. Lara ve Nola ile botumuzla dubaya gidip geliyorduk, dubadan atlıyorduk. Çok eğlenceli günler geçirdik. Her akşam parka  gittik. Geç saatlere kadar oynadık.

Bodrum’a geldiğimizin 3. günü bir de ne görelim! Yaban domuzları!. Yol kenarında, sokak aralarında, parklarda annelerinin yanında kalabalık gruplar halinde geziyor, yiyecek arıyorlardı.

Annem de ben de çok korktuk. Gazetelerde ve televizyonlarda anne domuz ve yavruları haber olmuşlar. Yaşayacakları orman alanlarına evler yapıldığı için gidecek, saklanacak yerleri kalmamış. Besin kaynaklarının çoğu tükenmiş. Bu yüzden evlerin aralarında sokaklarda dolaşıyorlar, burunları ile çöpleri karıştırıp, yiyecek arıyorlardı.Sitelerde yaşayanlar onlara yiyecek verdikleri için insanlara alışmışlar. Domuzlar ve yavruları insanlardan korkmuyorlar. İnsanlar domuzlardan korkuyorlar. Köpekler de domuzlara hiç havlamıyor, onları kovalamıyorlar. Bu durum bana çok ilginç geldi.

Bu tatilde çok hayvanlar gördük. Denide balıkları gördük. Çok renkli balıklardı. Kırmızı, mavi, beyaz ve turuncu renklilerdi. Bazılarından korkuyordum çünkü dişleri var sanıyordum ama dilleri bile yokmuş, sonradan öğrendim.

Çok balık türü gördük hatta 2 büyük vatoz da bu balıklar arasındaydı.

Arkadaşım Lara ile siyah renkli ayakları kırmızı yengeçler gördük. Çok heyecanlandık. Hareketlerini korkarak izledik.

Bodrum’daki tatil yerinde geçen seneden tanıdığımız 2 köpek vardı. Bizim köpeklerimiz gibi oldular. Adları Max ve Patiydi. Pati bizi hatırlamıyordu ama  Max her sabah bizim evin önüne gelip karnını doyuruyordu.

Tatilin 5. günü Bodrum’daki “Çikolata Müzesine” gittik. Müze’de çikolatadan yapılmış Atatürk, Anıtkabir, Zeki Müren,  yavru kaplumbağa ve değişik  2 kule gördük. Müzenin içinde ünlü sanatçıların da çikolatan yapılmış portreleri vardı. Çok lezzetli görünüyorlardı. Portre ve şekilli çikolatalardan aldık. Tadları çok güzeldi.

Annem ve Babam ile Bitez’e gittik. Bitez’de Bitez dondurmacısında dondurma yedik. Mantı aldık çok güzeldi.

Benim en sevdiğim dondurma çikolatalı dondurma, başka hiçbir dondurma yemeyi denemedim. Tercihim hep çikolatalı dondurmadan yana.

Tatilim son 5. günü Bodrum’daki Çikolata Müzesinin yanındaki Çiftlikte iki ölü yaban domuzu gördük.  Çok üzüldük, çiftçi ile konuştuk. O da çok sinirli ve üzgündü.

Yalıkavağa gidip gezdik.Marina çok kalabalıktı.

Lara’nın küçük kuzeni Nola ve Lara’ya hatıra olması için birer balıklı bileklik aldık. Lara’nın bilekliği kırmızı. Kuzeninin ki de maviydi.

Lara’nın  ailesi  ile annem ve babam da arkadaş oldular. Lara ve Ben tatili birlikte geçirmekten çok memnun olduk. Yüzdük, hopladık, zıpladık, denize daldık, botla değişik oyunlar oynadık. Deniz dibinde de yosunlar, deniz bitkileri, balıklar, yengeçler, denizanaları ve diğer hayvanları yeniden keşfettik. Plajda oynadığımız en komik oyun iskambil kağıtları ile olandı. Adı Papaz Kaçtı!

Sonuç olarak 20 gün süren tatilimizden mutlu ve dinlenmiş olarak ayrıldık ve Ankara’ya geri döndük. Arkadaşlarımla paylaşacağım güzel anılarla dolu bir tatil daha yaptık. Umarım gelecek sene de bu kadar keyifli bir tatil geçiririz.

   

Yazan Derin Balcı, 4. Sınıftan 5. Sınıfa geçmiş Ortaokul Öğrencisi,  3 Ağustos 2022

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir