Brezilyalı araştırmacılar, Çin Aşısı Sinovac’ın test sonuçları için ek süre istedi.

Brezilyalı araştırmacılar, Çin Aşısı Sinovac’ın test sonuçları için ek süre istedi.

Çin merkezli Sinovac’ın Covid-19 aşısının deneme çalışmalarının devam ettiği Brezilya’da, araştırma sonuçlarının açıklanması için ek süre istendi.

ABD merkezli Wall Street Journal’ın aktardığına göre; Çinli Sinovac Biotech Ltd. şirketi, Brezilya’dan alınan verileri Endonezya ve Türkiye’den alınan test sonuçlarıyla birleştirdiği için Covid-19 aşısının geç aşama denemelerinin sonuçlarının duyurulmasını 23 Aralık 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile Ocak 2021 ayına erteledi.

CoronaVac’ın Faz 3 denemelerini tamamlayan ilk ülke olan Brezilya’nın, aşının etkinlik oranını 23 Aralık 2020 Çarşamba günü açıklaması bekleniyordu. Ancak, Brezilya São Paulo’nun CoronaVac’ı test eden Eyalet Hükümeti tarafından desteklenen araştırma merkezi Brezilya Butantan Enstitüsü, Sinovac’ın Endonezya ve Türkiye’de de test edilmekte olan diğer aşı denemelerinden elde edilen sonuçlarla birlikte verileri analiz etmek için 15 gün daha istediğini söyledi.

“Gecikmenin Aşının etkinlik oranı ile ilgisi yok”

Brezilya Burantan Enstitüsü’nün Direktörü Dimas Covas, “Sonuçların gecikmesinin aşının etkinlik oranıyla bir ilgisi yok. Aynı aşı için üç farklı etkinlik sonucu çıkamaz” ifadesini kullandı. Brezilya’da kullanım için ilk onaylananlardan biri olması beklenen aşının etkinliğiyle gecikmenin hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

Aşıyı izleyen bilim adamları, CoronaVac’ın% 95’e kadar etkili olduğu gösterilen diğer Covid-19 aşılarıyla karşılaştırılabilir olacağını ummuşlardı.

Brezilya’nın São Paulo Eyaletindeki Campinas Üniversitesi araştırmacılarından oluşan bir Covid-19 görev gücünün bir parçası olan Luiz Carlos Dias, “Çok sinir bozucuydu … şu anda Brezilya topraklarında sahip olduğumuz tek aşı bu” dedi. “Sonuçta etkinlik oranının o kadar da yüksek olmamasından endişeleniyorum.” Dedi.

Butantan Enstitüsü yetkilileri, Sinovac ile evrak işlemlerinden doğan yükümlülüklerini gerekçe göstererek 13 bin gönüllünün katıldığı denemenin etkinlik oranını açıklamayı reddettiler. Ancak aşının, Brezilya’da acil kullanım onayı için gereken yüzde 50 etkinlik oranını aştığını belirttiler.

Brezilya’nın erteleme talebinin ardından Sinovac, konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir