Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği’nin 9. Kongresi 24 Kasım’da başlıyor.

Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği’nin 9. Kongresi 24 Kasım’da başlıyor.

BUHASDER 2021 Kongresi’nde Covid 19 dahil birçok bulaşıcı hastalık konuşulacak

BUHASDER 2021 Kongresi 24-28 Kasım 2021 tarihlerinde Mirage Park Resort Kemer/Antalya’da yapılacaktır.

Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği (BUHASDER) tarafından düzenlenen 9. BUHASDER Kongresi 24-28 Kasım 2021 tarihlerinde Mirage Park Resort Kemer, Antalya’da gerçekleşecek. Kongre Başkanlığını Antalya Akdeniz Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın’nın yapacağı kongrede enfeksiyon hastalıkları ve immünolojiye ait önemli konular ve yeni tıbbi gelişmeler tıbbın farklı bilim dallarından katılımcılarla tartışılacak.

Covid 19 Pandemisi süresince ülkemizde üstün görev bilinci ile mesleklerinin gereğini yerine getirmeye devam eden hekimlerimize bilimsel katkı amacıyla BUHASDER olarak üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğumuzu bir kez daha vurgulamak isteriz.

Günümüzde hastalıkların tanı ve tedavisinde karar verme süreçlerinin yanı sıra bilimsel çalışmalardaki multidisipliner yaklaşımlar her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Bu amaçla BUHASDER Kongresi daha önce de olduğu gibi multidisipliner yaklaşım geleneğine devam etmektedir.

Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ve Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nce desteklenen kongreye İtalya, İran, Balkan ülkeleri ve Afrika’dan bulaşıcı hastalıklar ve enfeksiyon konularında deneyimli bilim insanları da katılacak.

Kemer/Antalya’da Mirage Park Resort’ta gerçekleştirilecek kongrede, Nobel ödülü almış Marie Curie, Nadime Gordimer, Tevekkül Karman, Sigrid Undset, Nelly Leonie Sachs, Esther Duflo, Andrea Ghez, Nadia Murad ve Jennifer A. Doudna … gibi 56 kadının hayat hikayelerinin yer aldığı “Dünyayı Değiştiren Elli Altı Kadın – Nobel Ödüllü Kadınların Hikayesi” isimli BUHASDER’in 15. kitabı da okuyucularla buluşurken genç hekimler için “HIV ile enfekte hasta yönetimi”, “Mikrobiyota”,  “Klinik Mikrobiyoloji” kursları düzenlenecektir.

BUHASDER

Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları, İmmünoloji, Alerji ve Klinik Mikrobiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şükran Köse’nin önderliğinde, toplumun bulaşıcı hastalıklardan korunması için eğitici, önleyici, koruyucu ve tedavi edici çalışmalar yapmak amacı ile 29.08.2008 tarihinde İzmir’de kurulmuştur. Bulaşıcı hastalığa yakalanmış veya risk oluşturan kişilere ve gruplara tıbbi bakım, sosyal ve psikolojik destek sağlanması, yardımlarda bulunulması amaçları arasındadır. Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği olarak çıkılan yol çok uzun bir yoldur. Bu yol kentlerden, köylere, mezralara, Anadolu’nun en ücra köşelerine kadar durmadan yülünülecek bir yoldur. Korunmanın mümkün olduğu bulaşıcı hastalıklardan kimsenin ölmemesi, çok kıymetli varlıklarımız olan bebek ve çocuklarımızın kaybedilmemesi derneğin en önemli amaçlarından biridir.

 

BU amaca ulaşmada en önemli konu çocukluk çağından başlayan eğitimdir. Covid 19 pandemisi, BUHASDER’in ilkokul öğrencilerine yönelik olan ve uzun yıllardır sürdürülen “Çocuklara El Yıkama ve Hijyen Eğitimi” projesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. BUHASDER olarak Türkiye’de 14 il ve Girne’de başlattığımız Bulaşıcı Hastalıkların önlenmesinde en etkin ve kolay yöntem olan El yıkama ve Hijyen konusunda eğitimlerimiz ve çalışmalarımız devam edecektir.

 

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir