Charles Francis Richter Kimdir?

Charles Francis Richter Kimdir?

Dr. Charles Francis Richter, deprem büyüklüğünü belirlemek için Richter ölçeğini geliştiren bir sismolog ve fizikçiydi. 26 Nisan 1900’de Hamilton, Ohio, ABD yakınlarında doğdu. Annesi ve anne tarafından büyükbabası tarafından büyütüldü. 1909’da abla Margaret de dahil olmak üzere aile Los Angeles’a taşındı ve burada Richter, örgün eğitimle ilk ve pek de mutlu olmayan deneyimini yaşadı. Richter, genç yaşlarında astronomiye büyük bir ilgi ve yerel dağlara karşı kalıcı bir tutku geliştirmişti.  Dünyaya gözlerini yumduğunda 85 yaşındaydı ve kalp hastalığından 30 Eylül 1985 tarihinde öldü.

Dr. Charles Richter, Güney Kaliforniya Üniversitesinde bir yıl okuduktan sonra Stanford Üniversitesi’ne geçti ve 1920’de fizik lisans derecesini aldı ve 1928’de Caltech’ten teorik fizik doktorasını aldı. Richter, deprem ölçeğini depremleri ölçmek ve takip edebilmek için uzun çalışmalar sonrası 1930’larda geliştirildi. 1932 yılında, Richter ve Gutenberg, deprem kaynakları göreli boyutlarını ölçmek için standart bir ölçek geliştirdi. Richter ölçeğine 1937’de adını verdi. 1952 yılında Profesör olarak Kaliforniya Üniversitesi Teknoloji Enstitüsü Sismolojik Laboratuvarında hayatının geri kalanına devam etti.

1971’de bir Şubat sabahı, Dr. Richter bir gürültüyle uyandı ve diğer Kaliforniyalılar gibi, onun tepkisi soğukkanlılıkla bilimsel olmaktan çok uzaktı. Los Angeles’ın kendi ölçeğinde 6.6 olarak kaydedilen bir depremle sarsıldığını belirledi.

Editör notu: Kahramanmaraş merkezli ve 11 İl’i etkileyen 6 Şubat 2023 depreminin üzerinden 82 gün geçti. 50 binin üzerinde insan öldü, binlerce ev yıkıldı.. (2.5.2023)

Dr. Richter, yarım yüzyıldan fazla bir süredir depremleri inceliyor, kökenlerini araştırıyor, yıkıcı enerjilerini tahmin ediyor ve onlara neden olan güçleri anlamaya çalışıyordu.

Dr. Richter, son günlerinde hastane odasından Meksika depremiyle ilgili raporları inceledi.

Sismolog (deprem bilimi) bir arkadaşı olan Jerene Hewitt, “Hemşirelerden biri bana onun televizyon izlediğini ve depremin Richter ölçeğine göre sıralamasını dinlediğini söyledi.” dedi.

Dr. Charles Richter, depremleri ölçmek için Richter ölçeğini geliştirdi. Son günlerinde Meksika depremlerini Richter ölçeğinden takip etti.

Dr. Charles Richter’i bugüne kadar büyük depremler için Richter ölçeğini geliştirdiği için tanıyoruz. O ölmeseydi, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli Türkiye’de ve Suriye’de olan depremlerin sebep ve sonuçları hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaktık. Onu deprem ölçeğinden dolayı tanıyoruz. İyi bir sismolog ve iyi bir fizikçiydi.

Çocuk Yazar Derin Balcı, Ankara, Bilkent BLIS 5. Sınıf Öğrencisi, 2 Mayıs 2023

Kaynaklarım:

https://www.nytimes.com/1985/10/01/obituaries/charles-richter-quake-expert-dies.html

https://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007/978-1-4020-4399-4_293

https://www.britannica.com/biography/Charles-F-Richter#:~:text=Richter%2C%20in %20full%20Charles%20Francis,scale%20for%20measuring%20earthquake%20magnitude

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir