Çin, Wuhan’da koronavirüsün kaynağını araştıracak DSÖ ekibine izin verdi.

Çin, Wuhan’da koronavirüsün kaynağını araştıracak DSÖ ekibine izin verdi.

Dünya Sağlık Örgütü öncülüğünde uzmanlardan oluşan uluslararası bir heyet, Covid-19’a neden olan virüsün kaynağını araştırmak üzere 14 Ocak 2021 Perşembe günü salgının çıkış noktası olan Çin’e gidecek.

Çin Sağlık Bakanlığı, daha önce Ocak ayının ilk haftası yapılması planlanan ancak iptal edilen ziyaretin 14 Ocak 2021 Perşembe günü başlayacağını duyurdu.

Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere dünya genelinde çok sayıda ülke Çin’i virüsün çıktığı ilk dönemde durumun boyutunu gizlemekle suçlamıştı.

Çin, Wuhan’a gidecek 12 ila 15 Uluslararası Uzmandan oluşacak olan ekip, Çinli araştırmacılar tarafından toplanan insan ve hayvan örnekleri de dâhil olmak üzere kanıtları inceleyecek ve ilk çalışmalarına başlayacaktır.

Heyette bulunan üyelerden Danimarkalı Thea Fischer, Aralık 2020 ayında yaptığı açıklamada, ekibin varışta iki haftalık karantina süresi de dâhil olmak üzere toplam altı haftalık bir görev için yılbaşından hemen sonra hareket edeceğini söylemişti.

Fischer, “Görev tanımına göre, birinci aşamanın şimdiye kadar tamamlanmış olması ve bazı sonuçları alıyor olmamız gerekiyor. Çin’e geldiğimizde eğer bunu alabilirsek çok iyi olur. Bu durumda zaten ikinci aşamaya geçmişiz demektir.” diye konuştu.

Batılı birçok ülke uluslararası uzmanların gönderilmesindeki gecikmeden duydukları rahatsızlıkları dile getirmişlerdi.

DSÖ’nün Covid-19’un kaynağını bulmak için Çin’e gitme planı Vuhan’da memnuniyetle karşılandı (27 Aralık 2020 tarihli haber)

Kaynakça:

Euronews, Lyon-Fransa, 11 Ocak 2021

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir