Çobanı Ele Geçirince Ülkeyi Biz Yönetiriz.!

Çobanı Ele Geçirince Ülkeyi Biz Yönetiriz.!

Sözün sahibi zamanın ABD Başkanı Richard Nixon.

1970’lerde aynen şöyle demişti:

“Müslüman ülkelerde demokrasi ve laiklik olmasına izin vermeyiz. Eğitim sisteminin ve ülke idaresinin din temelleri üzerine kurulması gerekiyor. Başlarındaki çobanı ele geçirince, ülkeyi biz yönetiriz. Bu doğrultuda tedbirler almak zorundayız.”

CIA eski Türkiye Şefi, Paul Bernard Henze’de 2006 senesinde Beyaz Saray’a sunduğu Türkiye Raporunda şunlara yer vermişti:

“Türkiye’nin bu şekliyle, Amerikan politikalarının yanında olacağından emin olamayız. Ülkeyi kuranlar, denetim mekanizmasını çok sıkı tutmuşlar. Hükümeti ikna ettiğimizde Meclis; Meclis’i ikna ettiğimizde Ordu; Orduyu ikna ettiğimizde Yargı karşımıza geçebiliyor. Eğer Amerika’nın çıkarı Türkiye’de bir federal devlet kurulması ise; mutlaka ve öncelikle ‘Yargı, Ordu, Meclis ve Hükümeti’ tek elde toplayan ‘Başkanlık Rejimine’ geçilmelidir. Bir kişiyi ikna etmek, birbirini denetleyen yapıyı ikna etmekten çok daha kolay olacaktır. Eğer o bir kişi Amerikan çıkarlarına yardım etmek konusunda tereddüt ederse, bir kişi üzerine kurulmuş yapıyı yıkmak Amerika için sorun olmaz.”

Adamlar sözünün eri çıktı vesselam.

Ne dedilerse yaptılar..

Çoban kimdir koyun kimdir, bu sizin takdirinizdir..

Görünen odur ki; sonunda koskoca devleti ele geçirdiler ve ülkeyi içeriden dönüştürdüler..

Bununla da kalmayıp dışarıdan da kuşattılar..

Anlayacağınız ipsiz urgansız bağlayıp kucağa oturttular..

Yazar Prof. Dr. Vecdet Öz, İstanbul, 22 Aralık 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir