Çocuk Gözüyle K. Maraş Depremi

Çocuk Gözüyle K. Maraş Depremi

Büyük Felaket

Deprem nedir?

Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsma olayına “Deprem” denir.

Deprem anında ne yapılmalıdır?

Başınızı iki eliniz arasına alarak koruyun. Bunu yapamasanız yanınız da ki herhangi bir nesneyi alıp başınızı koruyun. Deprem anında bir masanın altına da girebilirsiniz. Masanın altına girdiğiniz zaman ÇÖK, KAPAN VE TUTUN sloganını uygulamayı unutmayın.

Son 2 gündür arka arkaya büyük deprem etkisini sürdürüyor.

K. Maraş’ta 6 Şubat 2023 tarihinde olan ve 10 İlimizi vuran depremin 2. gününde 3 bin 419 kişi öldü ve 20 bin 534 kişi yaralandı. Bu depremin meydana geldiği merkez üstü Kahramanmaraş’tır.  Diğer 9 il ise Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’dır. Deprem olan tüm illerde 5 bin 775 bina yıkıldı.

K. Maraş’ta ilk deprem 7.7 büyüklüğünde ikinci deprem 7.6 büyüklüğünde oldu. AFAD Başkanının açıkladığı gibi şu ana kadar 2 bin 520 kişi kurtarılmıştır.

Deprem saniyelerinde anlar: https://youtu.be/5F_aYT1D2Jw

Turkey’s Earthquake, Shock’s, Child’s Eye

What is an earthquake?

The phenomenon of shaking the environment and the surface of the earth where the vibrations that occur suddenly due to the fractures in the earth’s crust spread by spreading in waves are called “Earthquake”.

What to do in case of earthquake?

Protect your head by holding it between your hands. If you cannot do this, take any object with you and protect your head. You can also go under a table during an earthquake. When you get under the table, apply the slogan CLOSE, CLOSE AND HOLD.

There has been a big earthquake for the last 2 days, one after the other.

As of today (Feb. 7, 2023), 3 thousand 381 people died and 16 thousand 900 people were injured. This earthquake hit 10 provinces. The epicenter where this earthquake occurred is Kahramanmaraş. The other 9 provinces are Kilis, Diyarbakir, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Sanliurfa, Adıyaman, Malatya and Hatay. 5 thousand 775 buildings were destroyed in all provinces.

The first earthquake in K. Maras was 7.7 magnitude, the second earthquake was 7.6 magnitude on February 6, 2023 As the head of AFAD explained, 2,520 people have been rescued so far.

Moments in earthquake seconds: https://youtu.be/5F_aYT1D2Jw

Çocuk Yazar (Child Writer) Derin Balcı, Ankara-Bilkent, 7 Şubat 2023

Paylaş
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir