COP26: Joe Biden’a göre iklim değişikliği ile mücadele ekonomiler için ‘inanılmaz fırsatlar’ sunuyor.

COP26: Joe Biden’a göre iklim değişikliği ile mücadele ekonomiler için ‘inanılmaz fırsatlar’ sunuyor.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) İskoçya’nın Glasgow kentinde 31 Ekim 2021 tarihinde başladı. Konferansa 120’ye yakın liderin katılması bekleniyor. ABD Başkanı Joe Biden, konferansta yaptığı konuşmada, “İklim değişikliği ile mücadele ahlâki bir yükümlülük. Ancak aynı zamanda ekonomiler için inanılmaz fırsatlar da sunuyor” dedi.

Joe Biden küresel ısınmayla mücadeleyi koşu yarışları ile tanımladı, 2030 yılına kadar ısınmayı 1,5 derecede tutacak bir sprint koşusu yapılması gerektiğini söyledi.

Biden, “Sonrasında ise 2050’ye kadar dönüştürücü nitelikte bir maraton koşusu yapılması gerek” dedi.

ABD Başkanı ülkesinin, 2030 yılına dek, 2005’teki verileri ile kıyaslandığında, sera gazı salımını yüzde 50 ila 52 oranında azaltılmış olacağı öngörüsünü paylaştı.

Biden, yükselen enerji fiyatlarını da örnek vererek, yeşil enerji kaynaklarına yönelmenin, dünya ekonomisi için büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise karbon salımını en fazla yapan ülkeler arasında, 1.5 derecelik ısınma hedefini paylaşmayanların olduğunu ve zirvenin hedefinin bu ülkeleri ikna etmek olması gerektiğini söyledi.

Çin’den yeni taahhüt yok

Sıfır karbon hedefi olarak 2060 yılını belirleyen Çin’in lideri Şi Jinping ise iklim değişikliği ile mücadelede ortak hareket edilmesi gerektiğini ve gelişmekte olan ülkelere yardım edilmesi gerektiğini savundu

Dünyada en çok sera gazı üreten ülke olan Çin’in lideri Şi Jinping, zirveye katılmıyor.  Ancak Şi zirvenin ev sahibi sıfatıyla İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a yolladığı mektupta, ülkesinin daha önceki vaatlerini tekrarladı ve ek bir taahhütte bulunmadı.

Şi mektupta, ülkesinin 2030’dan önce karbon salımında zirve yapma ve 2060’ta karbon nötr olma hedefini tekrarlarken, bu hedeflere nasıl ulaşılacağı konusunda bir ayrıntı vermedi.

Hindistan’dan 2070’te sıfır karbon hedefi

Hindistan’ın Başbakanı Narendra Modi, Glasgow, 01 Kasım 2021

Bu arada, dünyanın en büyük üçüncü karbon üreticisi Hindistan’ın Başbakanı Narendra Modi, ülkesinin 2070 itibariyle karbon nötr olacağını vaat etti.

Hindistan daha önce bu alanda bir hedef belirlememişti.

Ancak çoğu kişinin bu duyuruyu hayal kırıklığıyla karşılayacağı belirtiliyor, çünkü bu zirvenin başlıca hedeflerinden biri tüm ülkelerin 2050’de karbon nötr olmayı taahhüt etmesiydi. Modi’nin konuşmasında açıkladığı beş aşamalı plan şöyle;

  • Hindistan, 2030 itibariyle fosil yakıtlardan elde edilmeyen enerji miktarını 500 Gigawatta çıkartacak
  • Enerji ihtiyacının yarısını yenilenebilir kaynaklardan elde etme hedefine 2030’da ulaşacak
  • 2030’da karbon emisyonları toplamını 1 milyar ton azaltmış olacak
  • Ayrıca 2030’da ekonomisindeki karbon yoğunluğunu yüzde 45 azaltacak
  • Hindistan, sıfır karbon hedefine 2070’te ulaşacak.

BM Genel Sekreteri Guterres: Kendi mezarımızı kazıyoruz

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Glasgow, 01 Kasım 2021

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ise açılış konuşmasında, sera gazı salımının derhal azaltılması gerektiğini vurgulayarak, “Fosil yakıtlara bağımlılığımız insanlığı uçurumun eşiğine sürüklüyor” dedi.

Antonio Guterres, küresel ısınmaya referansla “Ya biz onu durduracağız ya da o bizi durduracak. Artık yeter deme vakti geldi. Kendimizi karbon ile öldürdüğümüz, doğaya tuvalet muamelesi yaptığımız, daha derinlerden maden çıkarıp yaktığımız yeter. Kendi mezarımızı kazıyoruz” dedi.

Guterres ayrıca, “Emisyonların azaltılması ve net sıfır hedefler konusunda itibar eksikliğinin yanı sıra fazlaca kafa karışıklığı var” diye konuştu.

Johnson, Biden ve Guterres COP26 konferansı için Glagow’da, 01 Kasım 2021

Johnson, Biden ve Guterres COP26 konferansı için Glagow’da

İngiltere Başbakanı Johnson: İnsanlık felaket senaryosuyla karşı karşıya

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da, küresel ısınma nedeniyle insanlığın bir felaket senaryosuyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Johnson, bu konuda acil adım atılmaması halinde, özellikle gençlerin dünya liderlerini affetmeyeceklerini ve kontrolsüz bir öfke gösterileceğini ifade etti.

Kömür üretimine, petrol ve dizel araçlara son verilmesi, ağaçlandırma ve yeşil teknoloji kullanımı için yoksul ülkelere daha fazla yardım çağrısında bulunan Johnson, geciken her adımın daha büyük maliyet doğuracağını vurguladı.

ABD’den Çin’e suçlama

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in ise konferansa yazılı bir metinle hitap edeceği bildirildi. Bu da konferansta önemli adımların atılmasına dair umutların azalmasına neden oldu.

Çin dünyada en fazla sera gazı emisyonuna yol açan ülke. Şi’nin küresel ısınma konusunda ülkesinin tutumunu neden bu yoldan açıklamayı tercih ettiği bilinmiyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan geçen hafta yapılan açıklamada, Covid salgını başladığından beri Devlet Başkanı Şi’nin ülkeden ayrılmadığı belirtilerek iklim konferansına video bağlantısıyla katılacağı belirtilmişti.

ABD, Çin’i küresel ısınmaya karşı yeterli çaba göstermemekle suçladı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, Pekin’in bu konuda daha fazla çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

Çin, 2060’ta “karbon nötr” hale gelme taahhüdünde bulunmuştu.

Bilim insanları küresel ısınmaya yol açan sera gazlarının salımını sınırlama konusunda ülkelerin yeterince adım atmadığına dair endişelerini dile getiriyor.

2015’teki Paris İklim Konferansı, hava sıcaklığındaki ortalama artışın sanayi öncesi seviyeden 2 derecenin, tercihen 1,5 derecenin altında kalması çağrısı yapmıştı.

Gelişmiş ülkeler 2009’da yoksul ülkelere iklim değişikliğiyle mücadelede yardım için yılda 100 milyar dolar ödeme taahhüdünde bulunmuştu.

Çevre kuruluşları ise uçak yakıtlarının küresel ısınmayı olumsuz etkilediğini belirterek alternatif seyahat araçlarının kullanılması tavsiyesinde bulunuyor.

Kaynak:

BBC News, Euro News, 01 Kasım 2021

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir