COVID-19… “Farmasinerji Yetmezliği”…

COVID-19… “Farmasinerji Yetmezliği”…

Türkiye’mizde; onlarca Eczacılık Fakültesi, yüzlerce Eczacı Akademisyen, Eczacılık Fakülteleri ile bağlantılı olan ve İlaç Ar-Ge’si ile doğrudan ve dolaylı ilgili çok sayıda Enstitü, Merkez, TeknoKent ve Dernek var.

Finansal destek bağlamında, bütçesi hiç de küçümsenmeyecek olan Eczacılık Meslek Örgütü, İlaç Endüstrisi, Ecza Depoları ve Eczacı Kooperatifleri var.

Var olmasına var da; ortada, COVID-19 Küresel Salgın’ına neden olan SARS-CoV-2 Virüsü ile savaşmaya yönelik “Aşı”, “İlaç” ve “Yeniden Konumlandırılmış İlaç (Drug Repurposing, Drug Repositioning)” anlamında Ülkemizde ne var?..

Yaşanılan durum, şöyle adlandırılabilir: “Farmasinerji Yetmezliği”. Diğer bir anlatımla, eksik olan şudur: “Sinerji”…

Eczacılık Fakültesi’ne 1969 yılında girmiş ve Akademik Yaşam’da 47 yılı geride bırakmış bir Akademisyen Eczacı olarak; Eczacılık Fakülteleri’nde, İlaç Ar-Ge’si konusunda uluslararası yetkinlik ve yeterlilik düzeyinde çok sayıda “Hoca” ve “Yönetici” bulunduğunu çok iyi biliyorum.

Dedim ya; eksik olan unsur, “Sinerji”!..

Sinerji; Farmakodinami kapsamında, Eczacıların yabancısı olmadığı bir kavram.

İş Yaşamında Sinerji ise, “Katlanarak Artan Ortak Performans” anlamına gelmektedir.

Sinerji sağlamanın ve sürdürmenin ön koşulu, bireylerin ve kurumların “Ben” anlayışını terk ederek, “Biz” yaklaşımına yaklaşmasıdır. Bireyler, takımlar, kurum içi birimler ve kurumlar arasında koşulsuz iş birliğinin ve güç birliğinin altyapısının kurulması, yapılanmanın tamamlanması ve karar-iş-ilişki süreçlerinin tanımlanmasıdır. Ulusal düzlemdeki ve uluslar arası ölçekteki Paydaşlar ile Kümelenme (Clustering) türü ve Ağdokulanma (Networking) türevi “Sinerji Platformları” oluşturulması ve olgunlaştırılmasıdır.

“FarmaSinerji” konusunda geç kaldığımız her gün; Ülkemizde yüzlerce, Dünyada binlerce can kaybına neden olmaktadır.

COVID-19 Profilaksisi ve Tedavisi konusunda “FarmaSinerji” anlamında; ilk adımı, “Eczacılık Fakülteleri Dekanlar Konseyi” atamaz mı?

Haydi!.. Şimdi!.. Hemen!.. Lütfen…

Yazar Prof. Dr. Ecz. İsmail Üstel, Ankara, 18 Nisan 2021

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir