“Covıd-19 Önleme ve Tedavi El Kitabı”, Çin Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi’nce hazırlandı ve Türkçe’ye çevrildi…

“Covıd-19 Önleme ve Tedavi El Kitabı”, Çin Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi’nce hazırlandı ve Türkçe’ye çevrildi…

Yazanlara ve hızla Türkçeleştirenlere sonsuz teşekkürlerimle…

“Çin’de COVID-19 ile mücadelede çalışan doktorlar, tedavi süreci ile ilgili bir el kitabı hazırladılar. Çin’deki bir grup bilim insanı bir taraftan hastaların hayatlarını kurtarırken, diğer taraftan paha biçilmez deneyimlerini dünyanın dört bir yanındaki sağlık alanında çalışan meslektaşları ile paylaştılar. Ülkemizde de bazı isimsiz kahramanların bir araya gelerek 24 saat içerisinde Türkçe’ye çevirdikleri COVID-19 rehberi yayınlandı. 81 sayfadan oluşan çeviri kitap, koronavirüsle mücadele eden herkesin bilgisine sunulmuştur. (Kitaba ulaşmak için yazının en sonundaki PDF’i açınız.)

Dünya Sağlık Haberleri Web sitesi (www.healthworldnews.net) olarak bu çok yeni ve Çin’de başarılı olmuş bir uygulamayı Türkiye’mizin bilgisine sunuyoruz.

Aşağıda kitabın adı, Editörün notu, kitap için yazılan önsöz ve kitabın içeriğini gösteren bilgi vardır. Kitabın tamamına ekteki PDF dosyasından ulaşabilirsiniz. Bu alanda mücadele veren başta Devletimiz, Sağlık çalışanlarımız ve görünmeyen hizmet sunucularına ve Türk basınına teşekkürlerimi sunuyorum.

Bekir Metin

Dünya Sağlık Örgütü eski Türkiye Temsilcisi ve Web sitesi (www.healthworldnews.net) Genel Yayın Yönetmeni

—————————————————————————————————————————

ÇİN’DE, COVID-19 ÖNLEME VE TEDAVİ EL KİTABI

(Handbook of COVID-19 Prevention and Treatment)
Çin Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi

(The First Affiliated Hospital, Zhejiang University School of Medicine)

Editör

Prof. Dr. Tingbo LIANG

Üyeler

CAI Hongliu, CHEN Yu, CHEN Zuobing, FANG Qiang, HAN Wei Ii, HU Shaohua, LI Jianping, LI Tong, LU Xiaoyang, QU Tingting, SHEN Yi hong, SHENG Jifang, WANG Huafen, WEI Guoqing, XU Kaijin, ZHAO Xuehong, ZHONG Zifeng, ZHOU Jianying

———————————————————————-

Editörün Notu

Bilinmeyen bir virüsle karşılaşıldığında, paylaşma ve işbirliği en iyi çözümdür.

Bu el kitabının yayınlanması, sağlık çalışanlarımızın son iki ay içerisinde gösterdikleri cesaret ve bilgelik sayesinde mümkün olabilmiştir.

Bir taraftan hastaların hayatlarını kurtarırken, diğer taraftan paha biçilmez deneyimlerini dünyanın dört bir yanındaki sağlık meslektaşları ile paylaşarak bu el kitabına katkıda bulunan herkese teşekkürler.

Bize ilham veren motive edici deneyimlerini paylaşan Çin’deki sağlık meslektaşlarına verdikleri destek için teşekkürler.

Bu programı başlattığı için Jack Ma Vakfı’ na ve de salgınla verilen mücadeleye destek olmak adına bu el kitabını mümkün kılan teknik desteği sağlayan AliHealth’ e teşekkürler.

Bu el kitabı herkese ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bununla birlikte, sınırlı sürede hazırlanmış olması nedeniyle, bazı hatalar ve kusurlar söz konusu olabilir. İlgili olarak görüş ve önerilerinizi bekliyoruz!

Prof. Tingbo LIANG

COVID-19’in Önleme ve Tedavi El Kitabı Baş Editörü, Çin Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi

——————————————————————-

Önsöz

Bu eşi görülmemiş bir küresel savaş ve insanlık aynı düşmanla, korona virüs ile fakat yeni bir formuyla karşı karşıya bulunmakta. Ve mücadelenin verildiği ilk savaş alanı da askerlerimizin sağlık çalışanları olduğu hastaneler.

Bu savaşın kazanılacağından emin olabilmemiz için, öncelikle, gerekli deneyim ve teknolojiler de dahil olmak üzere, sağlık personelimizin yeterli kaynaklara sahip olduğundan emin olmalıyız. Ayrıca hastanelerin virüsün bizi yendiği yerler değil, bizim virüsü yendiğimiz savaş alanları olduğundan emin olmalıyız.

Bu amaçla, JackMa Vakfı ve Alibaba Vakfı, pandemi ile savaş halinde bulundukları ön saflardan yeni dönen bir grup tıp uzmanını bir araya getirmiştir. Tıp uzmanlarından oluşan bu grup, Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi (FAHZU) First Affiliated Hastanesi’ nin desteğiyle, bu yeni korona virüsle klinik olarak nasıl başa çıkılacağı hakkındaki deneyimlerin paylaşıldığı bir el kitabını mümkün olan en hızlı şekilde hazırlayıp, yayınlamış bulunmaktadır. Bu el kitabı, bir referans kaynak olma amacı doğrultusunda, dünya çapında pandemiye karşı verilen savaşa katılmak üzere olan sağlık çalışanlarına salgına karşı tavsiyelerde bulunmaktadır.

FAHZU’ nun sağlık personeline özel teşekkürlerimi iletiyorum. Bir taraftan COVID-19 hastalarının tedavisinde büyük riskler alırken, diğer taraftan bu el kitabında yansıtılmış olan günlük deneyimlerini kayıt altına almışlardır. Geçtiğimiz 50 gün içerisinde, durumu ciddi ve kritik olan 78 hasta dâhil toplamda 104 hasta FAHZU’ ya kabul edilmiştir. Sağlık personelinin öncü niteliğindeki çabaları ve yeni teknolojilerin uygulanması sayesinde bu süreçte bir mucizeye tanık olduk. Hiçbir personel enfekte olmadığı gibi, yanlış konulan bir tanı veya hasta ölümü de söz konusu olmadı.

Bugün, pandeminin yayılmasıyla birlikte, bu deneyimler ön cephede savaşan sağlık çalışanlarının en değerli bilgi kaynakları ve en önemli silahı konumundadır. Bu yepyeni bir hastalıktı ve pandemiden muzdarip olan ilk ülke Çin olmuştur. İzolasyon, tanı, tedavi, koruyucu önlemler ve rehabilitasyon gibi genel olarak hastalıkla ilişkili hususlar, bu yeni hastalık karşısında sıfırdan ele alınmıştır. Bu el kitabının salgından etkilenen diğer bölgelerde bulunan doktorlara ve hemşirelere değerli bilgiler verebileceğini umuyoruz. Böylece savaş alanına herhangi bir destek olmadan girmek zorunda kalmasınlar.

Bu pandemi küreselleşme çağında insanlığın karşılaşmış olduğu ortak bir sorundur. Mevcut durumda, kim olduğunuzdan bağımsız olarak, eldeki kaynakların, deneyimlerin ve alınan derslerin paylaşılması, tek kazanma şansımızdır. Bu salgının gerçek devası izolasyon değil, işbirliğidir.

Bu savaş daha yeni başladı.

————————————————————– 

COVID-19 ÖNLEME VE TEDAVİ EL KİTABI’NIN

İçindekiler

Birinci Bölüm: Önleme ve Kontrol Yönetimi

 1. İzolasyon Alanı Yönetimi
 2. Personel Yönetimi
 3. COVID-19 İlişkili Kişisel Korunma Yönetimi
 4. COVID-19 Salgını Sırasında Hastane Uygulama Protokolleri
 5. Salgın Önleme ve Kontrol için Dijital Destek

İkinci Bölüm: Tanı ve Tedavi

 1. Kişiselleştirilmiş, İşbirliğine Dayalı ve Çok Disiplinli Yönetim
 2. Etiyoloji ve İnflamasyon Göstergeleri
 3. COVID-19 Hastalarında Hasta Görüntüleme Bulguları
 4. COVID-19 Hastalarının Tanı ve Tedavisinde Bronkoskopi Uygulaması
 5. COVID-19 Tanısı ve Klinik Sınıflaması
 6. Patojenlerin Zamanında Giderilmesi İçin Antiviral Tedavi
 7. Anti-şok ve Anti-hipoksemi Tedavisi
 8. İkincil Bulaşı Önlemek için Rasyonel Antibiyotik Kullanımı
 9. Bağırsak Mikroekolojisi ve Beslenme Desteği Dengesi
 10. COVID-19 Hastaları için ECMO Desteği
 11. COVID-19 Hastalarında İyileştirici Plazma Tedavisi
 12. İyileştirici Etkinliği Artırmak için TCM Sınıflandırma Terapisi
 13. COVID-19 Hastalarında İlaç Kullanım Yönetimi
 14. COVID-19 Hastalarına Psikolojik Müdahale
 15. COVID-19 Hastalarında Rehabilitasyon Tedavisi
 16. COVID-l 9 Hastalarında Akciğer Transplantasyonu
 17. COVID-19 Hastaları İçin Taburculuk Standartları ve Takip Planı

Üçüncü Bölüm: Hemşirelik

 1. Yüksek Akımlı Nazal Kanül (HFNC) Oksijen Tedavisi Alan Hastalara Hemşirelik Bakımı
 2. Mekanik Ventilasyonu Olan Hastalarda Hemşirelik Bakımı
 3. ECMO’nun Günlük Yönetimi ve Takibi (Ekstrakorporeal Membran Oksijenasyonu)
 4. ALSS’de Hemşirelik Bakımı (Yapay Karaciğer Destek Sistemi)
 5. Sürekli Renal Replasman Tedavisi (CRRT) Bakımı
 6. Genel Bakım

Ek

 1. COVID-19 Hastaları İçin Tıbbi Tavsiyeler
 2. Tanı ve Tedavi için Çevrimiçi (Online) Danışma Süreci

PDF DOSYASI İÇİN TIKLAYIN

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir