Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu’na “Biyolojik Çeşitlilik Zirvesi” için konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu’na “Biyolojik Çeşitlilik Zirvesi” için konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM 75. Genel Kurulu etkinlikleri kapsamında 30 Eylül 2020 tarihinde New York’ta düzenlenen “Biyolojik Çeşitlilik Zirvesi”ne video mesaj gönderdi… Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önümüzdeki 10 sene insanlığın kaderini tayin edecektir. Biyolojik çeşitliliğin korunmasına yönelik yenilikçi etkili projelere ihtiyacımız vardır” ifadelerini kullandı.

75.Birleşmiş Milletler Genel Kurulu etkinlikleri kapsamında düzenlenen Biyolojik Çeşitlilik Zirvesi’ne video mesajla katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Biyolojik Çeşitliliğinin Korunması, Sürdürülebilir Kullanımına Yönelik Küresel Çabalara Destek Veriyoruz”

“Gereken Derslerin Çıkarılacağına İnanıyorum”

Bir taraftan son asrın en büyük sağlık krizi olan korona virüsle mücadele ederken diğer taraftan salgının menfi etkilerini yönetmeye çalışıyoruz. Salgın aynı zamanda bizlere biyolojik çeşitliliği korumanın önemini göstermiştir. Tabiat atalarımızın bize bir mirası değil çocuklarımızın emanetidir. Salgın sonrasında insanlığın ekonomik, sosyal adaletle birlikte gereken dersleri çıkaracağına inanıyorum.

“Orman Varlığımızı 23 Milyar Hektara Çıkardık”

Türkiye’nin oldukça zengin bir habitat çeşitliliği bulunuyor. Aynı zamanda iklimlerin de kavşak noktasındayız. Ülkemizin orman alanını ve ağaç servetini çoğaltmak, çevreyi korumak için ciddi yatırımlar yaptık. Ata tohumu projemizle bitki çeşitlerini koruma altına aldık. 4,5 milyondan fazla fidanı toprakla buluşturarak orman varlığımızı 23 milyon hektara çıkardık.

“Önümüzdeki 10 Sene Kaderimizi Tayin Edecek”

İklim değişikliği ile mücadelede en ön saflarda yer alıyoruz. Biyolojik çeşitliliğin korunması, restorasyonuna yönelik küresel çabalara da destek veriyoruz. Önümüzdeki 10 sene insanlığın kaderini tayin edecektir. Biyolojik çeşitliliğin korunmasına yönelik yenilikçi etkili projelere ihtiyacımız vardır.

“Karşılaştığımız Sorunları Fırsata Çevirmeliyiz”

Ekonomik sektörlerinin tamamında farkındalığı arttırarak özel sektörü teşvik etmeli karşı karşıya kaldığımız sorunları fırsata çevirmeliyiz. İki yıllık dönem başkanlığını yerine getirecek Türkiye gerekli adımların atılmasında öncü rol oynayacaktır. Bu düşüncelerle zirvenin hayırlara vesile olmasını diliyor herkesi bir kez daha saygıyla selamlıyorum.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir