Cumhurbaşkanı Erdoğan COP 28 kapsamında ikili temaslarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan COP 28 kapsamında ikili temaslarda bulundu

Foto: Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Dubai-BAE, 1 Aralık 2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dubai’de 30 Kasım 2023 tarihinde Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev başlayan COP28 toplantısı sırasında Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, İskoçya Bölgesel Başbakanı Hamza Yusuf ve İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28’inci Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında 30 Kasım-12 Aralık 2023 tarihleri arasında Expo City Dubai’de düzenlenen Dünya İklim Eylemi Zirvesi’ndeki ikili temasları kapsamında, 1 Aralık 2023 tarihinde Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Türkiye-Özbekistan ilişkileri ve bölgesel gelişmeler ele alındı.

Erdoğan, görüşmede iki ülkenin gelecek dönemde her alanda işbirliğini artırmaya devam edeceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İskoçya Başbakanı Yusuf ile de bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temasları kapsamında daha sonra İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile görüştü.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, COP28-Dubai’de

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, Türkiye’nin Gazze’ye insani yardım çabaları ve kalıcı barış için yapılması gerekenler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, bölgedeki insani durumun gün geçtikçe, saldırılar sürdükçe daha da ağırlaştığını ve ölümleri sonlandırmak için İsrail’i durduracak etkin adımlar atmanın şart olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son gelişmelerin bölgede 1967 sınırlarında, bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti’nin kurulmasının önemini bir kez daha ortaya çıkardığını, bu konuda İtalya’yla da yakın iş birliğinin önemini vurguladı.

Görüşmede ayrıca iki lider, savunma sanayii, Türkiye’nin AB üyelik süreci, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve terörle mücadele konularında görüş alışverişinde bulundu.

İtalya Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada da “Görüşmede, mükemmel ikili ilişkilerden ve farklı sektörlerdeki ekonomik ilişkilerin sürekli büyümesinden duyulan ortak memnuniyet yinelendi.” bilgisi verildi.

Açıklamada, “Gazze’deki krize ilişkin son gelişmeler ele alındı. Başbakan yeni bir insani ara umudunu dile getirdi ve Türkiye’nin, çatışmanın bölgenin geri kalanına yayılmasını önlemedeki rolünün altını çizdi. Her iki lider de bölgenin geçtiği bu zorlu aşamada güvenlik ve istikrara katkıda bulunmaya istekli olduklarını ve siyasi çözüm için çalışmaya başlamanın önemini vurguladı.” ifadeleri kullanıldı.

Başbakan Meloni’nin görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, İtalya’nın Mısır üzerinden yaptığı insani yardım ve Gazze’den gelen çocuk hastaların yararlanması için bölgeye gönderdikleri askeri ikmal ve tıbbi destek gemisi Vulcano hakkında bilgi verdiği kaydedildi.

Erdoğan, ikili temaslarını Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile bir araya gelerek sürdürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile COP28-Dubai’de…

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Türkiye-Japonya ilişkilerinin yanı sıra İsrail’in Filistin topraklarındaki saldırıları ve bölgeye yönelik insani yardım ihtiyacı konuları ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, İsrail’in Gazze’ye yönelik katliam derecesine ulaşan saldırılarının kendini savunma hakkı ile izah edilemeyeceğini dile getirdi.

Erdoğan, Gazze’ye insani yardımların bir an önce yeterli ölçüde ulaşması gerektiğini, İsrail’in uluslararası hukuk zemininde durdurulmasının önemli olduğunu ve BM Genel Kurulu’nda alınan kararın İsrail’in yalnızlığını bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti.

Görüşmede, Türkiye ile Japonya’nın ekonomik, siyasi, diplomatik ilişkileri ile ilgili konular değerlendirildi.

Kishida ile temaslarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile COP28-Dubai’de..

Görüşmede İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına yeniden başlaması, Türkiye’nin insani yardım ve barış için attığı adımlar ile Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri ilişkileri değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Türkiye’nin İsrail’in Gazze katliamını durdurmak için elinden geleni yaptığını, İsrail’i durdurmak için İslam dünyasının muhakkak birlik içinde hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Çatışmaların yeniden başlamasının son derece olumsuz olduğunu ifade eden Erdoğan, Türkiye’nin hem kalıcı ateşkesin sağlanması hem de insani yardımların Gazze’ye ulaşması için gayret gösterdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında savunma sanayii, enerji, uzay teknolojileri alanlarında iş birliğinin geliştirilebileceğini de kaydetti.

Erdoğan, Zayid Al Nahyan’ı İklim Zirvesi organizasyonuna ev sahipliği yapmaları dolayısıyla tebrik etti.

Kaynak: AA, Dubai-BAE, 01 Aralık 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir