Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Koronavirüs Zirvesi Düzenlendi (12 Mart 2020)

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Koronavirüs Zirvesi Düzenlendi (12 Mart 2020)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, 12 Mart 2020 tarihinde gerçekleşen toplantıya kabinenin tüm üyeleri katıldı. Toplantı sonrası alınan kararlar Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından açıklandı..

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Koronavirüsle ilgili alınan tedbirleri açıkladı (12.3.2020)

“Vatandaşlarımız panik yapmasın ama rehavete de kapılmasın”

Koronavirüse karşı Türkiye olarak etkin ve başarılı mücadele verildiğine dikkat çeken İbrahim Kalın, “İlgili birimlerimizin tavsiyeleri ve Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bu tedbirler kararlı bir şekilde uygulandı ve bundan sonra da devam edecek. Sağlık, eğitim, turizm, ekonomi alanlarında başarılı bir şekilde sürdürülmesi için vatandaşlarımızın aktif rol oynamaları, rehavete kapılmadan resmi açıklamaları dinlemek ve tavsiyeleri titiz bir şekilde dinlemek suretiyle bu süreci atlatmak mümkündür” ifadelerinde bulundu.

“Sağlık Bakanımızın tavsiyeleri mutlaka dikkate alınmalıdır”

“Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın da ifade ettiği gibi, ‘sorun küresel ama mücadele ulusal’ diyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bu salgının seyrini izlerken atılacak adımlarla ilgili değerlendirmelerin, Sağlık Bakanlığının tavsiyelerinin vatandaşlar tarafından dikkate alınmasının büyük önem arz ettiğini bildirdi.

“İlk, orta ve liseler 16 Mart’a kadar tatil, 23 Mart’ta evden öğretim”

Yapılan toplantıda, Cumhurbaşkanlığı öncülüğünde bir dizi karar alındığını söyleyen İbrahim Kalın, “Öncelikle ilk orta ve lise okulları 16 Mart 2020 tarihinden itibaren 1 hafta tatil edilecek. Dolayısıyla ara tatil önceye alınmış olacaktır. 23 Mart 2020 tarihi itibarıyla uzaktan eğitim yöntemiyle internet ve televizyon kanallarından öğrencilerimiz eğitim görecektir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında tüm Bakanlar Kurulu üyelerinin katılımı ile Koronavirüs toplantısı yapıldı. (12.3.2020)

“Üniversitelerimiz 16 Mart 2020 tarihinden itibaren 3 hafta boyunca tatil edildi”

Üniversitelerde eğitim kaybı olmaması için gerekli tedbirlerin alınacağını dile getiren Kalın, Üniversitelerimiz 16 Mart 2020’den itibaren 3 hafta boyunca tatil edilecektir. Bunun nasıl telafi edileceği konusunda YÖK’le koordineli bir şekilde tanzim edilecek” şeklinde konuştu.

“Spor müsabakaları Nisan 2020 ayı sonuna kadar seyircisiz oynanacak”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, uzmanların yaptığı tavsiyeler çerçevesinde spor müsabakalarının Nisan 2020 ayı sonuna kadar seyircisiz oynanması kararı alındığını, spor faaliyetlerinde kalabalık ortamların oluşmaması açısından bu kararın isabetli olduğunu kaydetti.

“Kamu görevlilerinin yurt dışına çıkması izne tabi olacaktır”

Kamu görevlilerinin yurtdışı ziyaretleriyle ilgili Cumhurbaşkanlığı genelgesi imzalandı. Fevkalade bir durum olmadığı müddetçe kamu görevlilerin yurt dışına çıkması izne tabi olacaktır. Ayrıca Sözcü Kalın, Erdoğan’ın yurtdışı gezilerinin askıya alındığını söyledi.

“Vatandaşlarımız zorunlu olmadıkça yurt dışına çıkmasın”

Vatandaşların yurt dışına çıkışının değerlendirildiğini belirten Kalın, şunları aktardı:

“Tavsiyemiz fevkalade bir durum söz konusu olmadıkça vatandaşlarımızın seyahatlerini bir müddet tehir etmeleri, ertelemeleridir. Yurt dışından Türkiye’ye gelen vatandaşlarımızın da kendilerini 14 gün tecrit etmeleri büyük önem arz etmektedir.”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca duyurdu: Türkiye’de 2 kişide Koronavirüs bulundu  

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca koronavirüsle ilgili açıklamalarda bulundu (12.3.2020)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medyadan yaptığı açıklamada bir kişide daha koronavirüs tespit edildiğini duyurdu.

“Dün akşam (12.3.2020) sonuçlanan test, üzücü bir öngörüyü doğruladı. Bir hastamız daha var. İlk hastamızın, tanı konur konulmaz takibe alınan çevresindendir. Virüsün olası yayılımını bu sınırlar içinde tutabilmek için gerekli tedbirlere başvurduk. Sorunun üstesinden birlikte geleceğiz.”

Şu ana kadar tespit edilen tek bir vaka’

Koronavirüs tespit edilen yurttaşın yakınları hakkında soruları cevaplayan İbrahim Kalın, ”Şu ana kadar tespit edilen tek bir vaka oldu. Sağlık durumu iyi, etrafında karantinaya alınanlarla ilgili bir söz konu değil… İtalya’dan bir tahliye planımız şu anda yok” ifadelerini kullandı.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir