Davos 2023, Dünya Ekonomik Forumu önemli kararlar aldı.

Davos 2023, Dünya Ekonomik Forumu önemli kararlar aldı.

Hız, İşbirliği ve Dayanıklılık Parçalanmış Bir Dünyayı Düzeltebilir

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), Covid-19 salgını nedeniyle verilen aradan sonra 16 Ocak 2023 tarihinde İsviçre’nin Davos kasabasında başladı. 20 Ocak 2023 tarihinde yapılan toplantılar sonucu önemli katkı ve değerlendirmelerle geleceğe ışık tutuldu. 2023 yılının teması “Parçalanmış Bir Dünyada İşbirliği” dir.

  • BM Genel Sekreteri iklim, doğa ve enerji krizleri de dahil olmak üzere birbiriyle bağlantılı sorunlar konusunda acil eylem çağrısında bulundu.
  • Ukrayna’nın First Lady’si, katılımcılara bizzat seslenerek; Dünya liderleri Ukrayna için dayanışma ve desteğin devam edeceğini taahhüt edenlere teşekkür etti.
  • Çin Başbakan Yardımcısı uluslararası işbirliğini güçlendirme taahhüdünü yeniden teyit ederken, dünya ekonomisinin daha parlak bir görünüme dönüşeceğini ifade etti.
  • Almanya Başbakanı, bölgesel enerji krizinin etkilerini sınırlama konusundaki çalışmaları nedeniyle Avrupa’nın bir durgunluktan kaçınacağını söyledi.
  • Yıllık Toplantıda, her biri dünyanın durumunu iyileştirmek için ölçeklendirilebilen veya çoğaltılabilen 50’den fazla yüksek etkili girişim başlatıldı veya profili çıkarıldı.
  • Yıllık Toplantı iklim açısından nötrdü ve emisyonları azaltmak ve biyolojik çeşitlilik kaybıyla mücadele etmek için bir dizi yeni girişim önerdi.

Dünya liderleri, devam eden ekonomik, enerji ve gıda krizlerini ele alırken daha sürdürülebilir, esnek bir dünya için zemin hazırlamak üzere yılın ilk büyük uluslararası toplantısı olan “2023 Dünya Ekonomik Forumu” Yıllık Toplantısında bir araya geldi.

Pek çok ekonomist, 2023’te resesyon riskleri öngörürken ve jeopolitik gerilimlerin küresel ekonomiyi şekillendirmeye devam ettiğini, gıda, enerji ve enflasyon üzerindeki baskıların zirve yapıyor olabileceğine dair umut kıvılcımları yakıldığı bir Forum oldu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, küresel ekonomik kriz, iklim, gelir ve cinsiyet eşitsizliği de dahil olmak üzere birbiriyle bağlantılı bir dizi sorun konusunda acil eylem çağrısında bulunan, “Dünyamız birçok cephede korkunç bir fırtınanın pençesinde” dedi. ABD-Çin ilişkileri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve COVID-19 salgınının kalıcı etkileri. “Şimdi, parçalanmış dünyamızda işbirliğine giden yolları her zamankinden daha fazla oluşturma zamanıdır” dedi.

Dünya liderleri Ukrayna ile dayanışma içerisinde olacaklarını ifade ettiler. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkesinin “gerektiği sürece” Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğini söyledi. Savaşa rağmen, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin, bölgedeki enerji krizinin ekonomi üzerindeki etkisini sınırlama çabaları sayesinde bu yıl resesyondan kurtulacağını da söyleyen Almanya’nın iklim nötr olma hedefini yeniden teyit etti.

Çin Halk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Liu He, üç yıllık pandemi izolasyonunun ardından ülkesini dünyaya açık ilan etti ve uluslararası işbirliği, ekonomik istikrar ve yeniden küreselleşmeye vurgu yaptı.

İşbirliği daha sanal hale geliyor ve Forum’un Küresel İşbirliği Köyü, kapsayıcı ve etkili uluslararası eylem için meta evrenin nasıl kullanılabileceğini gösterdi. Yapay zekanın altın çağı başlarken, teknoloji insanları bir araya getirmek için daha fazla yol sağlayacaktır.

Dünya Ekonomik Forumu Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Klaus Schwab, “İşbirliğinin, yenilikçiliğin, insan iyi niyetinin ve yaratıcılığının gücü sayesinde, zorlukları fırsatlara dönüştürme kapasitesine sahibiz. Karşılıklı saygı ve işbirliği yoluyla sorunları çözme ruhu budur.  Davos’un ruhu budur” dedi.

Krizler arttıkça, çözümlere de hızlı çareler üretilecektir. Yıllık Toplantı, büyük sistemik zorluklar arasındaki bağlantıları vurguladı. 480’den fazla oturumla, 2.700’den fazla lider – 350’den fazla tanınmış hükümet lideri ve 47 devlet başkanı dahil – dünyanın en acil zorluklarını ele almak için Yıllık Toplantı 2023’te bir araya geldiler.

Jeopolitik İşbirliği Üzerine

Davos Kasabası – İsviçre

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Kiev’den katılımcılara sanal olarak hitap ederken, eşi First Lady Olena Zelenska Davos’ta bizzat konuştu- her ikisi de dünya liderlerini Ukrayna’nın savaşı sona erdirmek için düşmanlıkların sona erdirilmesi ve eski toprakların restorasyonu da dahil olmak üzere 10 maddelik önerisini desteklemeye çağırdı. Ülkenin Rusya ile sınırları, tüm mahkumların ve sınır dışı edilenlerin serbest bırakılması, ayrıca gıda ve enerji güvenliği ve adalet güvencesi konularında paylaşımlarda bulundu.

Aralarında Almanya, İspanya, Polonya ve Finlandiya’nın da bulunduğu Avrupalı ​​liderler, Avrupa dayanışmasının önemini ve Ukrayna’nın kendini savunma hakkını desteklemeye devam edilmesi gerektiğini vurgulayarak Ukrayna’ya destek sözü verdiler.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, serbestleşmenin devam etmesi ve Çin’in gayrimenkul sektörü üzerindeki kısıtlamaların gevşetilmesi konusunda güvence verdi. Çin’in 2030’dan önce en yüksek karbon emisyonlarına ulaşma ve 2060’a kadar karbon nötrlüğüne ulaşma konusundaki ikiz hedeflerini onayladı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa’yı temiz teknoloji ve yeniliğin yuvası yapmak için Yeşil Mutabakat Sanayi Planını özetledi. Strateji dört sütuna dayanıyor: Hız ve erişim sağlayan bir düzenleyici ortam, temiz teknoloji üretimi için finansman, beceri kazandırma ve ticareti artırma.

Kolombiya, Brezilya ve Kosta Rika da dahil olmak üzere Latin Amerika ülkeleri, bölgenin temiz enerji sağlamada küresel bir lider olma potansiyeli konusunda iyimser olduklarını ve yenilenebilir enerji ihracatının Latin Amerika ekonomik büyümesinin temel itici gücü olabileceğini söylediler.

Forum, coğrafyalar arasında sinerji yaratmayı ve son kullanıcıları korumayı amaçlayan Birleşik Krallık, Avustralya, İrlanda ve Fiji’den yeni bir çevrimiçi düzenleyiciler ağı başlattı.

Küresel Riskler Raporu 2023 maliyeti krizin en ciddi kısa vadeli küresel risk olarak sıralarken, iklim değişikliği ile mücadele ve iklim uyumundaki başarısızlık, insanlık için en büyük uzun vadeli endişeler. Risklerle mücadele için üç öncelik belirlendi: Risk öngörüsü, küresel risklerin sayısallaştırılmasının güçlendirilmesi ve öngörü ile hazırlıklı olma arasında bağlantı kurma.

Küresel Gelecek Konseyleri Ağı (Dünya Ekonomik Forumu’nun Küresel Gelecek Konseyleri ağı, daha esnek, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir geleceği şekillendirmek için yenilikçi düşünceyi teşvik etmeye adanmış, dünyanın önde gelen çok paydaşlı ve disiplinler arası bilgi ağıdır.) için 2023-2024 dönemi, Yıllık Toplantıda başlatıldı: Ağ, 29 uzmanlık temelli tematik konseyden oluşuyor ve akademi, hükümet, uluslararası kuruluşlar, iş dünyası ve sivil toplumdan 500 uzmanı bir araya getiriyor ve bu oluşumdan 89’u son toplantıda Davos’taydı.

Forum, İsrailli ve Filistinli iş liderlerinden oluşan Özel Diyalog topluluğu aracılığıyla diyaloğu ilerletmiştir. Bu topluluğun çatısı altında, İsviçre Orta Doğu Elçisi Forum ile birlikte çalışarak iklim ve bilim üzerine su kıtlığı, atık yönetimi ve tarıma odaklanacak ortak bir çalışma grubu başlatacak.

Batı Balkanlar’daki diyaloğu güçlendirmek ve Myanmar’daki siyasi krizi ele almak için liderler bir araya getirildi.

Büyüme, yatırım, ticaret ve altyapı üzerine

Forum ve Birleşik Arap Emirlikleri Hükümeti, sektörler ve coğrafyalar arasındaki ticaret engellerinin üstesinden gelmek için teknolojiyi kullanmak amacıyla TradeTech girişimi konusunda bir işbirliği anlaşması imzaladı. Ayrıca, 16-17 Ekim tarihleri arasında Dubai’de Forum’un Küresel Gelecek Konseyi 2023 Yıllık Toplantısına ev sahipliği yapmak için bir anlaşma imzaladılar.

50’den fazla ülke, iklim krizine, ticarete ve sürdürülebilir kalkınmaya küresel yanıtta Ticaret Bakanları arasında kapsayıcı işbirliğini teşvik etmek için bir İklim Ticaret Bakanları Koalisyonu başlattı.

ABD, zorlu reformlar yapan parlak noktalardaki ülkelerdeki çalışmaları ilerletmek için Global Alliance for Trade Facilitation (Ticaretin Kolaylaştırılması için Küresel İttifak) için yeni kaynaklar açıkladı.

Bir Forum girişimi, 2023’ün ilk yarısında tamamlanması beklenen DTÖ’nün Kalkınma için Yatırım Kolaylaştırma Anlaşması Taslağı’nı destekliyor.

Baş Ekonomistler Topluluğu’nun çoğunluğu 2023’te küresel bir durgunluk bekliyor; Liderler, yaşam maliyeti krizine açık ticareti artırarak, maliye ve para politikalarını yöneterek ve üretkenliği artırarak yanıt verme gereğini vurguladılar.

Büyümenin Geleceği Konsorsiyumu, iklim krizi, eşitsizlik ve toplumsal dayanıklılık gibi diğer öncelikler ve değerlerle dengeleri ve sinerjileri vurgulayan yeni bir çerçeveyi savunacak.

Endüstri ve hükümet liderleri, temiz gücü ölçeklendirmeye odaklanacak olan Temiz Güç ve Dağıtım Hızlandırıcısının lansmanı etrafında toplandı.

Forum ve Maharashtra Dönüşüm Kurumu (MITRA), kentsel dönüşüm gündemi üzerinde birlikte çalışmak ve Maharashtra hükümetine stratejik ve teknik yön sağlamak için bir ortaklık imzaladı.

Endüstrilerin Döngüsel Dönüşümü girişimi, endüstri düzeyinde projeler yoluyla yenilikçi, sürdürülebilir ve dayanıklı bir ekonomi sağlamak için döngüselliği sistematik ve ölçekte yönlendirmek için 20’den fazla önde gelen kuruluştan taahhütler üretti.

Forum, AfCTA Sekreterliği ile ortaklaşa, katılımcıların 2024 Yıllık Toplantısı için bir eylem planı geliştirmeyi kabul etmesiyle, Afrika Kıta Serbest Ticaret Bölgesi’nin sunduğu fırsatlara ilişkin küresel iş dünyasının ilk raporunu yayınladı.

Çin, Endonezya, Japonya, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dokuz önde gelen endüstriyel kümelenme, endüstrilerin emisyonları azaltmasına yardımcı olmak için Forum’un Net Sıfıra Doğru Geçiş Yapan Endüstriyel Kümelenme girişimine katıldı.

İklim, enerji, doğa ve sürdürülebilirlik üzerine

Giving to Amplify Earth Action (GAEA) adlı yeni bir girişim, iklim krizi ve doğa kaybıyla mücadele etmek için kamu ve özel kaynaklardan her yıl ihtiyaç duyulan 3 trilyon doları oluşturmaya yardımcı olmak için hayırsever sermayeden yararlanacak.

Global Battery Alliance , ulaşım ve enerji sektörlerinin elektrifikasyonu yoluyla Paris Anlaşması’nın hedeflerini karşılamak için sürdürülebilir, döngüsel ve sorumlu pil değer zincirlerinin hızla ölçeklendirilmesini kolaylaştırmaya yardımcı olmak için Pil Pasaportu için bir kavram kanıtı başlattı.

Gıda , Doğa, Sağlık Geçişleri – Tekrarlanabilir Ülke Modelleri raporu, CEO’ların yenileyici gıda sistemleri için teknoloji inovasyonunu ölçeklendirebilecek önemli kesişen alanlarda “liderlik  yarışları” taahhüt ettiği, erken hareket eden ülkelerle yatırım ve ortaklıklar için bir yol haritası sunuyor. Buna çiftçi odaklı yenilenebilir gıda sistemleri, tüketici odaklı sağlık ve gıda geçişleri ve tarımsal ormancılıkta kamu-özel sektör koalisyonları dahildir.

Forum, mavi karbon restorasyonu ve okyanus koruma çabalarını ölçeklendirme hedeflerini desteklemek için Endonezya Hükümeti ile yeni bir ortaklık imzaladı.

12 endüstri sektörünü, 22 ülkeyi ve tahmini 4,8 milyon çalışanı temsil eden 60 STK ile yeni bir Forum Baş Sürdürülebilirlik Liderleri Topluluğu başlatıldı. Topluluk, sürdürülebilirlik dönüşümü konusunda daha fazla kurumsal eylem için çalışacak.

Disiplinler arası bir bilgi ağı olan yeni kurulan İklim Yönetişimi Uzmanları Topluluğu, en son düşünce liderliğini geliştirecek ve kurumsal yönetim kurulunun iklim konusundaki eylemine yardımcı olacak.

Adil Enerji Geçişi için ASEAN Liderleri, bölge içi ve uluslararası kamu-özel işbirliğini güçlendirmek için Forum platformundan yararlanarak başlatıldı.

First Movers Coalition, üyelerini 35’ten 70’e çıkararak toplu iklim eylemini hızlandırdı ve Kanada ve BAE’yi hükümet ortakları olarak ekledi.

1t.org, 2030 yılına kadar 65’ten fazla ülkede 7 milyardan fazla ağaç taahhüt eden 80’den fazla şirkete inisiyatif alarak, dünyayı 2030 yılına kadar bir trilyon ağacı korumaya, restore etmeye ve büyütmeye yaklaştıran iki ek taahhüdü memnuniyetle karşıladı.

Tüm Balık Şampiyonları topluluğu, deniz ürünleri kaybını ve israfını ele almak için metaverse’de “su altında” ilk toplantı için Global Collaboration Village’da toplandı.

İş dünyasının liderleri, İklim Uyumuna İlişkin İş Eylemi Çerçevesini işlevsel hale getirmek için çalışmayı kabul etti .

Forum ve Wellcome tarafından gerçekleştirilen yeni bir girişim, kanıta dayalı çözümler aracılığıyla iklim değişikliğinin küresel halk sağlığı üzerindeki etkisini belgeleyecek.

Bir Hoffmann Bursu, Arktik ve Antarktika kutuplarını destekleyen bilime dayalı iletişimi geliştirmek için Forum, Exeter Üniversitesi ve Arctic Basecamp arasındaki işbirliğini artırmaya yardımcı olacaktır.

Sağlık konusu

19 Kuruluş, Küresel Sağlık Eşitliği Ağı Sıfır Sağlık Boşlukları Taahhüdünü imzaladı ve sağlıkta eşitliği küresel olarak ilerletmek için ortak eylemde bulunma taahhüdünde bulundu. Taahhüt, tüm imza sahiplerinin sağlıkta eşitlik ilkelerini operasyonları, işgücü ve yol gösterici felsefeleri boyunca yerleştirmek için yaptıkları 10 temel taahhüdü içeriyor.

Forum ve Afrika CDC, Afrika CDC’nin Patojen Genomik Enstitüsü’nün (PGI) kıta çapında bir patojen sürveyans sistemi vizyonunu desteklemek üzere çok sektörlü ortaklıklar kurmak için resmi bir işbirliğini duyurdu. Buna güvenli veri paylaşımı uygulamaları, biyoinformatik, genomik ve tedarik zinciri ve lojistik sistemler işbirliği dahildir.

Forum, eyalet hükümeti ile işbirliği içinde Hindistan’ın Telangana kentinde sağlık ve yaşam bilimleri konulu ilk tematik merkezini açtı.

Salgın Hazırlık ve Yenilikler Koalisyonu (CEPI), gelecekteki pandemiler için yeni aşıların konuşlandırılması için 100 günlük bir hedef belirledi; Koalisyon ayrıca Dakar’daki Pasteur Enstitüsü ile Afrika’da dağıtılmak üzere aşılar üretmek için yeni bir ortaklık duyurdu.

Bölgeselleştirilmiş Aşı Üretimi İşbirliği (RVMC), rutin ve pandemik zamanlarda aşı üretimini sürdürülebilir bir şekilde artırmak için bir çerçeve duyurdu.

Teknoloji ve yenilik üzerine

Forum, yapay zekâ ve makine öğrenimi, blockchain, sanal gerçeklik ve kuantum hesaplama gibi gelişmekte olan teknolojilerin sorumlu üretimini ve kullanımını teşvik etmek için Austin, Teksas’taki Güvenilir Teknoloji Merkezi’ni tanıttı.

Su odaklı 10 girişimci, iklim krizi karşısında tatlı su direncini artırmaya ve dünya genelinde su kalitesini eski haline getirmeye yönelik çözümleri nedeniyle Forum’un Küresel Tatlı Su İnovasyon Yarışması’nın kazananları seçildi.

Schwab Sosyal Girişimcilik Vakfı, 190 ülkede faaliyet gösteren 435 yenilikçiden oluşan bir topluluğa katılarak, yenilikçi yaklaşımları ve küresel etki potansiyelleri nedeniyle 16 kuruluşu ödüllendirdi.

Forum ve Bilim ve Teknolojiden Sorumlu Kral Abdülaziz, gelecek vadeden yeni pazarları belirleyecek ve bunların ekonomik büyümeyi ve rekabet edebilirliği artırma potansiyellerini açığa çıkaracak stratejiler geliştirecek olan Yarının Pazarları Hızlandırıcısını başlatmak için bir niyet mektubu imzaladı.

İşletmeleri sekteye uğratan ve toplumların sosyal ve ekonomik faaliyetlerini baltalayan yeni siber güvenlik trendleriyle boğuşan liderlere bir yol haritası sağlayan yeni Küresel Siber Güvenlik Görünümü raporu yayınlandı.

Siber Suçlar Atlası, siber suç ortamının haritasını çıkarmak ve operasyonel işbirliğini teşvik etmek için ortak bir çabayı kolaylaştırmak amacıyla Fortinet, Microsoft, PayPal ve Santander’in desteğiyle başlatıldı.

Forum’un UpLink ve Manulife’ı, sürdürülebilir ormancılık ve insan sağlığını ve refahını iyileştirmek için ölçeklenebilir, yüksek etkili çözümleri ortaya çıkarmak için küresel bir inovasyon mücadelesi başlattı.

Metaverse Girişiminin Tanımlanması ve Oluşturulması Yönlendirme Komitesi,
birlikte çalışabilirlik ve gelecekteki gizlilik, güvenlik, güvenlik ve kimlik temaları hakkındaki ilk çıktıyı gözden geçirdi.

EDISON Alliance’ın 2025 yılına kadar dijital olarak etkinleştirilen sağlık, finansal erişim ve eğitim yoluyla 1 Milyar Yaşamı iyileştirmeye yönelik 1 Milyar Yaşam Mücadelesinin ilerlemesi açıklandı. 16 ay sonra, Alliance ortakları 90 ülkede 250 girişimle 454 milyon insanın yaşamı iyileştirdi.

İşler, beceriler ve eğitim hakkında

Forum, 20’den fazla hükümet, 60 küresel üst düzey yönetici ve 350’den fazla kuruluştan oluşan bir ağ ile çalışan Yeniden Beceri Kazanma Devrimi girişiminin bir parçası olarak verilen taahhütlerle 350 milyondan fazla kişiye daha iyi beceriler, işler ve eğitimle ulaşıldığını duyurdu.

İşletmeler ve hükümetler tarafından yapılan 110 taahhütle 310 milyondan fazla kişiye ulaşılırken, 17 ulusal Beceri ve Eğitim Hızlandırıcı ağı aracılığıyla 40 milyon kişiye daha ulaşılıyor; İtalya, bir Eğitim Hızlandırıcısı kurmak için işbirliği yapma niyetini açıkladı.

20 Bakan ve CEO, daha iyi bir çalışma geleceği için yeni bir vizyonu yönlendirmek ve uygulamak üzere İşler Konsorsiyumu’na katıldı.

Good Work Alliance, yetenekleri çekme ve elde tutmayı sağlama ve dayanıklı, eşitlikçi ve insan merkezli bir çalışma geleceği oluşturma konusunda uyum sağladı. Bu, şirketlerin iş kalitesi için bir ölçüt oluşturmasına yardımcı olmak için yeni yayınlanan ölçümleri ve raporlama yönergelerini içeriyordu.

Eğitim 4.0 İttifakı, yeni bir etkileşimli eğitim 4.0 sınıflandırması başlattı ve dünyanın dört bir yanından en yenilikçi ve ileriye dönük eğitim girişimlerinin örnekleri olan eğitim fenerleri olarak seçilen 16 finalisti duyurdu.

Liderler, Forum’un Mülteci İstihdam ve İstihdam Girişimi’nden alınan bir brifing belgesine dayanarak Ukraynalı mültecilerin işgücü piyasasına entegrasyonundan çıkarılan dersleri tartıştı ve bu öğrenmelerin başka bağlamlarda nasıl ölçeklendirileceğini değerlendirdi.

Yeni oluşturulan Eğitim Endüstrisi topluluğu, sektörün artan ekonomik önemini ve beşeri sermayenin geleceğini şekillendirmedeki rolünü tartışmak için açılış toplantısını yaptı; 10’dan fazla üniversite rektörü, yüksek öğretimin geleceğini tartışmak için bir araya geldi ve eğitim, bilim ve araştırma alanlarında daha işbirlikçi bir geleceği şekillendirmeye kararlıydı.

Eşitlik, kapsayıcılık ve çeşitlilik üzerine

Kadın katılımcıların % 27,5’i 2023 Yıllık Toplantısına katılarak Forumu 2030 Yıllık Toplantısı’ na kadar kadın katılımını ikiye katlama hedefine yaklaştırdı.

Forum’un Küresel Şekillendiriciler Topluluğu, Yıllık Toplantıya ev sahipliği yapan şehirdeki çeşitli ve dinamik gençleri bir araya getirerek toplulukları için projeler ve değişim yaratacak olan Davos Hub’ını başlattı.

Honduras, bugüne kadar dünya çapında 600.000’den fazla kadın için daha iyi ekonomik fırsatlar yaratan, işgücü katılımını artıran, ücret eşitliğini geliştiren ve STEM’de cinsiyet eşitliğini hızlandıran Forum’un 13 Cinsiyet Eşitliği Hızlandırıcı ağına katıldı.

250 CEO, Bakan ve diğer liderlerden oluşan küresel bir koalisyon olan Global Parity Alliance (GPA), kuruluşlar içinde ve kurumsal ekosistem genelinde çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık yoluyla büyümeyi ve dayanıklılığı yenilemek için stratejiler tasarlamak üzere bir araya geldi. İttifak , dünyanın dört bir yanındaki önde gelen şirketlerin sınıfının en iyisi çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık girişimlerini vurgulayan Deniz Feneri Programını başlattı.

İş Dünyasında Irksal Adalet İçin Ortaklık Girişimi’nin dünya çapında 7 milyondan fazla çalışanı temsil eden 56 işletme üyesi, boşlukları değerlendirmek, ilerlemeyi takip etmek ve kuruluşlarında ırk ve etnik kökenle ilgili konularda harekete geçmek için Küresel Irk ve Etnik Eşitlik Çerçevesini yayınladı.

Global Coalition for Digital Safety, uluslararası insan haklarını dijital bağlama tercüme eden, çok paydaşlı uyumu yönlendiren ve ekosistem genelinde olumlu davranış ve eylemleri mümkün kılan yeni bir dizi ilke geliştirdi.

Haberi hazırlayan Bekir Metin, Ankara, 25 Ocak 2023

Kaynak:

Dünya Ekonomik Forumu, Davos İsviçre (www.weforum.org ).

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir