Deprem felaketinde 34. gün: Can kaybı 47 bin 975’e yükseldi.

Deprem felaketinde 34. gün: Can kaybı 47 bin 975’e yükseldi.

AFAD Başkanı Yunus Sezer, 11 Mart 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 47 bin 975’e yükseldiğini duyurdu.

Merkezi Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7, 6 büyüklüğündeki depremler 6 Şubat 2023 tarihinde Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Hatay, Gaziantep, Malatya, Kilis, Osmaniye, Elazığ ve Şanlıurfa olmak üzere 10 ili daha vurdu. Yıkıcı depremlerden 13 milyondan fazla insan etkilendi.

Ülkenin güneyini adeta enkaza çeviren afette binlerce bina yerle bir oldu. Devletin tüm kurumlarının seferber edildiği depremde, yaralar sarılmaya başlandı. Afetzedelerin barınmadan beslenmeye tüm ihtiyaçları karşılanmaya başladı.

Öte yandan enkaz kaldırma çalışmaları da devam ederken, afet konutları için de planlamalar yapıldı ve ilk kazmalar vuruldu. Bölgede hayatın normale dönmesi için bakanlar, STK’lar, gönüllüler, Mehmetçik bir mücadele ortaya koyuyor.

Bugün 33’üncü güne ulaşılan büyük felakette,

AFAD Başkanı Yunus Sezer 11 Mart 2023 tarihinde açıklamalarda bulundu.

Sezer, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 47 bin 975’e yükseldiği duyurdu.

Hayatını kaybedenler arasında Suriyeli olmak üzere 6 bin 278 yabancı uyruklu da bulunuyor. Şu an itibarıyla 414 bin 323 çadır kurulmuş durumda.

Şu anda da 13 bin civarında mobil duş ve tuvalet ihtiyaç alanlarına gönderilmiş durumda.

Şu an itibarıyla 273 bin depremzedemiz, deprem dışındaki yerlerde misafir ediliyor. Bir taraftan enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor, bir taraftan çadır ve konteyner kent kurulumu devam ediyor.

Şu anda bölgede çadırlarda, konteyner kentlerde ve misafirhanelerde yaklaşık 1,8 milyon kişiyi ağırlıyoruz. Ayrıca 17.787 konteyner kuruldu. Dünya genelindeki çadır stokunun büyük bir kısmını Türkiye’ye aktarıyoruz. Her gün altı uçak bölgeye çadır transfer ediyor. Bölgeye günde yaklaşık 10 bin çadır göndermeye ve kurmaya çalışıyoruz.

Kahramanmaraşta Deprem sonrası durum (8 Şubat 2023)

“Hasarlı binalara girilmemesi konusunda uyarılarımız devam ediyor”

Ramazan ayında gıda konusundaki, iftar ve sahur hem de oruç tutamayanlar için de normal öğünler devam edecek. Desteklerin devam etmesi çok önemli. Hijyen malzemesi konusundaki ihtiyaçlarımız da çok önemli.

Artçı sarsıntılar devam ediyor, bölgede yıkılacak ağır hasarlı binalar var. Vatandaşlarımızın girmemesi konusunda uyarılarımız devam ediyor. Artçı sarsıntıların hem bölgede hem de bölge dışında devam edeceğini düşünüyoruz.

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar ise şu açıklamaları yaptı:

16 bin civarında artçı sarsıntının meydana geldiğini görüyoruz. Son 10 günde artçıların sayısında bir miktar düşme olmakla birlikte, hissedilebilecek düzeyde devam ediyor. Artçı sarsıntılar 500’ün altına düştü. Beş altı dakikada bir artçı sarsıntının meydana geldiğini söyleyebiliriz. Özellikle hasarlı binalardan uzak durulması büyük önem taşıyor.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir