Deprem Felaketinin 13. Gününde Sağlık Hizmetleri

Deprem Felaketinin 13. Gününde Sağlık Hizmetleri

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 18 Şubat 2023 saat 00.10 itibarıyla can kaybı 39 bin 672′ye yükseldi. Asrın felaketinde yaralı sayısı 108 bin 68‘de kalırken depremlerin ardından meydana gelen artçı sayısı 4.734 olarak açıklandı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın 18 Şubat 2023’te Hatay’da Deprem bölgesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın 18 Şubat Cumartesi günü Hatay’da Kanatlı Apartmanı’ nın enkazında çıkarılan yaralıların son durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Koca burada yaptığı açıklamada “140 bin personelimiz sahada. Hastanedeki toplam yaralı sayısı 21 bin 859” açıklamasını yaptı. Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

10 afet ilindeki hastanelerimizde deprem sebebiyle yatan hasta sayısı 6 bin 108, taburcu edilen hasta sayısı 13 bin 612’dir. Yoğun bakım doluluk oranımız ise yüzde 78’dir.

Afetten etkilenen illerimizde birinci basamak sağlık hizmeti muayene sayısı ilk 12 günde 962 bin 482’ye ulaşmıştır.

Afet bölgesinde olası bulaşıcı hastalıklarla ilgili riskler, erken uyarı sisteminin kurulmasıyla şu an kontrol altındadır. Önceliğimiz bulaşıcı hastalıkların önüne geçmektir.

“Sağlık hizmetimizde kapasite sorunumuz yok”

Diyaliz kapasitesinin yeterliliği göçüğün altından çıkan vatandaşlarımız için son derece önemlidir. 25 sahra hastanesi kuruldu. Sahra hastanelerimizden 12’si tam teşekküllü birer hastane özelliğindedir. Sağlık hizmetlerinde hiçbir kapasite sorunu bulunmamaktadır.

Hatay, Adıyaman, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ın 906 köyünde 21 bin 415 hasta ve yaralıya sağlık hizmeti sunuldu. Hatay’da 100 ambulansımız halen köylerde sağlık taraması yapmaktadır.

“Suyun sağlıklı olması halk sağlığının başta gelen şartlarındandır”

Suyun sağlıklı olması halk sağlığının başta gelen şartlardandır. Bakanlığımızca şebeke suyunun gittiği yerlerle birlikte bin 181 noktada klor ölçümü yapılmıştır.

Afet bölgesinde olası bulaşıcı hastalıklarla ilgili riskler, erken uyarı sisteminin kurulmasıyla şu an kontrol altındadır.

Sarılık, grip gibi hastalıklar günlük olarak takip edilmekte. 1483 kişide döküntülü hastalıklara, 61 bin 880 kişide grip benzeri hastalıklara rastlanmış ve tedavilerine başlanmıştır. Bu tehdit edici değildir, tedavilerine başlanmıştır.

Tetanos hastalığına karşı gerekli aşı yapılmaktadır. Yüreklerdeki yıkımı bilmek mümkün değil, bu şehirlerin insanı bir travma yaşıyor. Bu şehirlerde insan ruhu hasar gördü. Bu acı günlerde yaşanan sevinçlerden de bahsetmek isterim. Afet bölgesinde 6 bin 447 bebek dünyaya geldi. Onlara hayırlı, uzun ömürler diliyorum. Gerekli sağlık hizmeti aksatılmaksızın verilmektedir

“Kolera, tifo gibi hastalıklara rastlanmadı”

Şu an itibarıyla sağlık hastalıklara meydan vermeyecek şekilde hazırlık yapmış durumdayız. Sağlıklı su temini, ortak kullanılan alanların hijyeni, ilaçlama çalışmaları başlatılmıştır. Şehrimiz Hatay’da geniş bir organizasyonu hayata geçirmiş durumdayız.

37 il ve ilçe belediyemiz 3 ana konuda Amasya Valimiz koordinasyonuyla görev almıştır. Kolera ve tifo gibi hastalıklara rastlanmadı. Bölge halkı titizlik içinde, bizler teyakkuz halinde olmalıyız.

Şu an enkaz altında hayat emaresi artık azalmış olabilir ancak bizler arama-kurtarma çalışmalarına sonuna kadar devam edeceğiz. Son çalışmalarını yaptığımız 98 binanın enkazından umarım size yeni iyi haberler verebiliriz.

Her can kaybı için kurulacak cümle ayrı. Sayılar belki felaketin korkunçluğunu ifade edebilir ama bir anneyi, bir babayı, bir kardeşi ifade etmiyor. Etmesi mümkün değil. Devlet aklının bütün duygularımızı içerdiğini, toparlayıcı bir güç olduğunu unutmamalıyız. Yaraları devlet ve millet olarak azaltacağız. Şu 13 günde bunu göstermeye çalıştık. Bu felaketin acısı sonradan artan sıcak yaraya benzediğini unutmamalıyız.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir