Deprem sonrası 28. günde: Can kaybı 45 bini aştı.

Deprem sonrası 28. günde: Can kaybı 45 bini aştı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 tarihinde 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremde ölü ve yaralı sayısı aradan geçen 28. günde ne kadar oldu? İçişleri Bakanı Süleyman Soylu elde edilen son bilgileri Hatay’dan duyurdu. Peki, depremde ölü ve yaralı sayısı kaç, hangi ilde kaç bina yıkıldı?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybının 4 Mart 2023 tarihi itibariyle 45 bini geçtiğini açıkladı. Soylu, “Bugüne kadar enkazlarda, hastanelerde hayatını kaybeden vatandaşımızın sayısı 45 bin 968. Bunların içerisinde 4 bin 267 Suriyeli kardeşimiz var” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay Afet Koordinasyon Merkezi’nde, depremlerle ilgili son durumu açıkladı. Bakan Soylu depremlerde can kaybının 45 bin 968’e yükseldiğini açıkladı.

Bakan Soylu’nun açıklamasından satır başları:

“400 kilometrelik bir yırtıktan bahsediyoruz”

“Deprem bölgesinde 426 belediye görevlendirildi. Sadece Hatay’da 127 belediye var. Aslında ne kadar büyük bir operasyon yönetildiğini göstermek için anlatıyorum. Yine deprem bölgesinde 41 vali görevlendirildi.

Bunların her birinin bir görevi var. Örneğin Denizli Valimiz defin ve kimliklendirme ile ilgilenmektedir. Siirt Valimiz araçların sahaya tanzimini gerçekleştirdi. Erzincan Valimiz beslenme sürecinin tamamını yürüttü.

Bunların her birinin koordinasyonu da başka bir çalışmayı ortaya koymaktadır. Yer kürenin en büyük depremlerinden ve 400 kilometrelik bir yırtıktan bahsediyoruz. Büyük acılar ve büyük zaferler milletleri birleştirir. Milletimiz bu acı karşısında büyük bir birliktelik gerçekleştirdi. Onarılması için herkes seferber oldu.

“13 bin 72 artçı oldu”

13 bin 72 artçı sarsıntı meydana geldi. Bu da olağan bir durum değil. Bunun yanı sıra 26 bin 32 enkazda arama kurtarma yapıldı. Buna gidecek aracı ve arama kurtarma ekibini hesap edebiliriz.

Yüzde 25’i yıkık ve acil yıkılacak yüzde 75’i de ağır hasarlı. Önümüzde bunlarla ilgili de bir süreç söz konusu. Tüm bölgede acil yıkılacak binalarda yüzde 15’e kadar geldik.

“1.5 milyon afetzede çadırda konaklamaktadır”

Acil yıkılacak binalarda vatandaşımızı çağırıyoruz. Süreç itinalı şekilde devam etmektedir. Tüm deprem bölgesinden 332 çadır kent alanı oluşturuldu. Hatay’da ise 80. 370 binin üzerinde sadece bizim kurdurduğumuz çadırlar. 370 bin 482. 101 bin 168 çadır da sadece Hatay’da kuruldu. Toplam 1,5 milyon afetzede çadırda konaklanmaktadır. Toplam 209, 10 ilde konteyner alanı oluşturuldu. Hatay’da 21 bin 895 konteyner planlandı. Orta hasarlı, ağır hasarlı, evi yıkık, acil yıkılacak olan ev sahipliği ve kiracılara yerleşebilecekler, ayrıca kira ve taşınma paraları da yatırılmaktadır.

Çadır kentlerdeki son durum

Hatay’da 2 bin 482 tuvalet, 1281 duş konteyner, 400’e yakın çamaşır makinesi çadır kentlere kurulmuştur. Bir taraftan barınma ihtiyacını gideriyoruz, bir taraftan da halk sağlığıyla ilgili en ince tedbirlerini almaya devam ediyor arkadaşlarımız. Özellikle 10 bini aşkın bütün bölgede tuvalet, ki bunların temizliğine teker teker dikkat edilmektedir. Hijyen ve temizlik bizim en temel önceliğimizdir.

Can kaybı 45 bin 968 oldu

Can kaybı 45 bin 968 oldu, bunların 4 bin 267’si Suriyeli. Her ilde ve her ilçede AFAD merkezleri ve hasar tespit itiraz merkezleri kurulmaktadır. Burada vatandaşımızın her türlü şikâyeti yanlışlığı düzeltilecektir. Örneğin Hatay’da toplam 17 müracaat merkezleri vardır.

Çocuklar kaçırıldı, çocuklar alıkonuldu diyenlere sesleniyorum. Emniyetimize bir tane bile kaçırılma vakası gelmemiştir. Hele organ mafyası söz konusu değildir. Bunların her birisi topluma ürkütücü mesajlar vermektedir.”

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir