Deprem sonrası 36. Gün: Yaşamını yitirenlerin sayısı 48 bin 448 oldu.

Deprem sonrası 36. Gün: Yaşamını yitirenlerin sayısı 48 bin 448 oldu.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 tarihinde 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 13 Mart 2023 tarihi itibariyle 48 bin 448’i geçti. Şimdiye kadar en fazla can kaybı Hatay’da gerçekleşti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu elde edilen son bilgileri kamuoyu ile paylaştı.

10 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında acı haberler peş peşe geldi. Şiddetli depremlerde ölü sayısı artmaya devam ediyor.

Depremde ölü ve yaralı sayısı kaç oldu, hangi ilde kaç bina yıkıldı?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Malatya Afet Koordinasyon Merkezi’nde 13 Mart 2023 tarihinde açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, “Devletimiz büyük bir gayretle sahada mücadele ediyor” dedi. Soylu, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle 48 bin 448 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Hayatını kaybedenlerin 6 bin 660’ının yabancı uyruklu olduğunu söyledi.  Şu anda kimliklendirmesi devam eden sayı ise 1615. Bunların bir kısmı yine yabancı uyruklu, bir kısmı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşımız.

Depremzedelere yönelik yardımların da devam ettiğini vurgulayan Soylu, “Nakdi yardım konusunda bugüne kadar 1 milyon 508 bin 108 hane, az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı, yıkık veya acil yıkılacak olarak müracaat etti. Bunun 1 milyon 376 bin 947 hanesine, 10’ar bin liralık ödemeler gerçekleştirildi. Artı bir ödeme daha vardı. O da taşınma yardımı. Bunun için 356 bin 602 başvuran hane var. 15 bin liralık taşınma yardımı için şu ana kadar 232 bin 894 ödeme yapıldı ve yapılmaya devam edecek. Şu ana kadar da 512 bin vatandaşımız da kira yardımına başvurdu. Değerlendirmeler yapılıyor. Bunlar da diğer yardımlar gibi hesaplarına aktarılmış olacak” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Malatya Afet Koordinasyon Merkezi’nde depreme ilişkin değerlendirme toplantısında genel durumu anlattı. Deprem felaketinin üzerinden 36 gün geçtiğini belirten Bakan Ersoy, “Malatya genelinde, şu anda 150 noktada enkaz kaldırma çalışmalarımız devam ediyor. Birkaç gün içerisinde 200 noktaya çıkacağız. Malatya’da en geç 1 hafta içerisinde, bütün bu hasar tespitleri de tamamlamayı düşünüyoruz. Kalıcı konutlarla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız da gerekli çalışmaları başlattı. Yer tespiti kesinleşmiş, nihai karar verilmiş noktalarda 7 bin 763 konutun ihale aşamaları tamamlandı veya tamamlanmak üzere” dedi.

Depremzedeler nasıl oy kullanacak?

Seçim güvenliğine ilişkin de konuşan Soylu, “Bizim devlet olarak görevimiz; güvenliğini sağlamaktır. Yüksek Seçim Kurulu’nun kararlarına uymak, aynı zamanda da vatandaşımızın oy kullanmada üzerimize düşen yükümlülükleri yerine getirebilmektir. Bunun için de bölge bölge bakan yardımcımızın başkanlığında; geçmişte bizim yaptığımız ama bugün deprem bölgesinde olmamız hasebiyle bütün güvenlik birimlerimiz bölgelere ayırdılar. Bu görevlerin hepsini diğer seçimlerde olduğu gibi takip edeceğiz, gerçekleştireceğiz.

Seçime vatandaşlarımızın katılması, demokratik seçimlerinin bütün unsurların ortaya konulması ve güvenliğinin sağlanması hususunda adımlarımızı gerçekleştireceğiz. Tabii deprem bölgesine ait özel bir durum var; buradan başka illere giden vatandaşlarımız var. Bunlar, seçim döneminde belki orada kalacak. Doğal olarak da oyunu kullanacaklar. Eğer orada kalıp, oy kullanacaksa; Yüksek Seçim Kurulu ile de istişare yaparak ayın 17 Mart akşamı saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden kayıtlarını yerleşim yeri adreslerine alabilecekler” dedi.

“Şu Ana Kadar Kurulumu Biten Konteyner Sayısı 21 Bin”

Vatandaşların barınma sorunuyla ilgili çalışmaları sürdürdüklerini anlatan Bakan Süleyman Soylu, şu bilgileri paylaştı:

“Şu ana kadar deprem bölgesindeki vilayetlerimizde ve ilçelerimizde planlanan konteyner alanı 239, planlanan konteyner sayısı ise 115 bin 585, yani 115 bin 585 aile buralarda barındırılabilecek. Şu an kurulumu biten konteyner alan sayısı 23, şu ana kadar kurulumu biten konteyner sayısı ise 21 bin, konteynerde barınmaya başlayan kişi sayısı ise 85 bin. Şu ana kadar, AFAD ve STK’ler tarafından dağıtımı yapılan ve kurulan çadır sayısı 433 bin 536 ve çadır kent sayısı ise 354. Günlük sıcak yemek dağıtımı ise Malatya’da 481 bin sıcak yemek, tüm bölgede ise 3 milyon 882 bin sıcak yemek dağıtılıyor. Yine bölgede 4 milyon ekmek dağıtılıyor, Malatya’da ise 260 bin ekmek dağıtılıyor. ”

Kaynak:

Yazılı ve Görsel Basın, 13 Mart 2023

Paylaş
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir