Depremin ardından 21. Gün: Can kaybı 44 Bin 347’e yükseldi

Depremin ardından 21. Gün: Can kaybı 44 Bin 347’e yükseldi

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve AFAD Başkanı açıklamalarda bulundu

AFAD Başkanı Yunus Sezer, 26 Şubat 2023’te AFAD Genel Merkezinde açıklamalarda bulundu. Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 44 bin 347’e yükseldiğini duyuran Sezer, afet bölgesindeki son durumu da paylaştı.

Türkiye, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki çifte depremlerle sarsıldı. On binlerce yurttaşın hayatını kaybettiği depremden 11 kent etkilendi, on binlerce kişi evsiz kaldı.

AFAD Başkanı Yunus Sezer, AFAD Genel Merkezinde yaptığı açıklamada depremler nedeniyle yaşanan can kaybının 44 bin 374’e yükseldiğini söyledi.

AFAD Başkanı Sezer’in açıklamaları şöyle:

“Şu ana kadar 10 bine yakın artçı sarsıntı gerçekleşmiş durumda. 21 bine yakın binada arama kurtarma çalışmaları tamamlandı. Bu süreçte 44 bin 374 insanımızı kaybetmiş durumdayız. Şu anda 8 bin 182 arama kurtarma personeli çalışmalara eşlik etmektedir.

230 bine yakın personelimizi çalışmalara devam ediyor. Uluslararası ekiplerden 1180 tane personel de çalışmalara devam ediyor.

Barınma ile ilgili olarak hem çadır kentleri yoğunlukla kuruyoruz. Günlük ortalama 10 binin üzerinden bölgeye çadır sevk ediyoruz.

Şu an 287 tane çadır kentimiz var bölgede. 10 binin üzerinde konteyner kurulumu ise bölgede devam ediyor. Hedefimiz 100 bin üzerinde konteyneri faaliyete geçirmek. Bununla ilgili 143 alan tespit edildi 97’sinde alt yapı çalışmaları devam ediyor.

Nakdi yardımlar konusunda 918 bin vatandaşımıza 10 bin liralık ödemeler yapıldı.”

“Deprem bölgesindeki en ücra noktalara kadar ulaşmaya çalışıyoruz”

Deprem bölgesine uçak ve helikopterler ile 13 bin 771 sefer düzenlendiğini aktaran Sezer, “Hava araçlarını yoğun bir şekilde kullanıyoruz hem insani yardım göndermek üzere hem barınma, çadır göndermek üzere köylerimize ve deprem bölgesindeki en ücra noktalara kadar ulaşmaya çalışıyoruz. Hem Hava Kuvvetleri hem kara kuvvetleri, sahil güvenlik, emniyet, jandarma ve deniz kuvvetlerimize ait hava unsurları yoğun bir şekilde bölgede faaliyet yürütmektedir. Şu anda 78 uçak, 116 helikopter ve helikopterle 13 bin 771 sefer düzenlenmiş durumda” diye konuştu.

Depremden etkilenen 918 bin afetzedenin hesaplarına 10 bin lira yatırıldı

“Nakdi yardımlar konusunda depremzedelere 10 bin lira verilmesi kararlaştırılmıştı ve şu anda 918 bin vatandaşımıza bir şekilde bu ödemeler yapıldı. E-Devlet üzerinden bunları kontrol edebilirler. Ödemeler yapıldığında Ziraat Bankasına gidip bu paraları çekme imkanlarına sahipler. Bu ödemelerimizde hızlı bir şekilde devam ediyor. Taşınma yardımı dediğimiz yardımlar ve kira yardımları ile ilgili olarak hazırlıklarımız da tamamlanmış durumda. Burada da E-Devlet üzerinden başvurular alınarak değerlendirme süreci devam ediyor. Bunla ilgili olarak da yakın bir zaman içerisinde de ödemeler başlayacaktır.”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca: Nurdağı ve İslahiye’de şebeke suyu içilmemeli

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Gaziantep’te Bakanlığın afet bölgesindeki çalışmalarına ilişkin 26 Şubat 2023 tarihinde açıklamalarda bulundu. Sularda halk sağlığını tehdit edecek bir durum tespit edilmediğini belirten Bakan Koca, “Gaziantep’te Nurdağı ve İslâhiye haricinde şehir merkezindeki şebeke suyu, içme suyu olarak kullanılabilir.” dedi.

Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde 2 bin 170, İslahiye’de bin 347 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Dr. Koca, “Gaziantep genelinde can kayıplarımız 3 bin 897’ye ulaştı. Osmaniye’de ise 993 hayat kaybettik. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Gaziantep’te sağlık kuruluşlarının depremzedelere sağlık hizmeti verdiğini anlatan Koca, sağlık hizmetinde boşluğa meydan vermemek amacıyla 2’si İslahiye’de, 1’i Oğuzeli’nde, 1’i Nurdağı’nda olmak üzere 4 sahra hastanesi kurulduğunu, ayrıca çadır kentlerde 16 acil müdahale ünitesi oluşturulduğunu kaydetti.

Gaziantep kent merkezinde bulunan Doktor Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinin A ve B blokları ile Nurdağı Devlet Hastanesi’nin ağır olduğunu dile getiren Koca, “İl genelindeki diğer sağlık kurumu binalarından 6’sı ağır, 5’i orta, 169’u az hasarlı durumdadır. 54’ünde hasar yoktur” ifadelerini kullandı.

‘627 Eczane aktif olarak hizmette’

Gaziantep’te 627 eczanenin aktif olarak hizmet verdiğini, afet bölgesinde 2 mobil eczane ile 2 sahra eczanesinin depremzedelere ilaç ve eczacılık hizmeti sunduğunu anlatan Dr. Koca, kentte 11 bin 490 personel ile sağlık hizmeti sunulduğunu vurgulayarak, “Depreme bağlı sebeplerle tedavi altına alınan Gaziantepli hastalarımızdan 25 bin 276’sı taburcu olmuştur. Depremzede 656 hastamızın tedavisi serviste, 96 hastamızın tedavisi ise yoğun bakımda devam etmektedir. Afetin yaşandığı ilk günden bugüne, cerrahi müdahale yapılan Gaziantepli depremzede sayısı bin 994’tür. Gaziantep’te 340 bin 150 kişiye birinci basamak temel sağlık hizmetleri ulaşmış, toplamda ise 636 bin 940 kişiye sağlık hizmeti verilmiştir” diye konuştu.

‘ALO 184’e depremzedelere sağlık hizmeti sunuyor’

“ALO 184 hattını arayan depremzede hastamız örneğin biten ilacı için veya tedavi için bize başvurabilir. Bir hastaneye sevkini isteyebilir. İhmal etmişse, Tetanos aşısının yapılmasını talep edebilir. Sürekli bakıma muhtaç hastası için destek alabilir. Tıbbi malzeme ve cihaz ihtiyacını karşılayabilir. ALO 184, diyaliz hastaları; kemoterapisi aksayan, aksama ihtimali olan tüm depremzede hastalar için başvuru numarasıdır. Deprem bölgesindeki hastalar için, tüm hastalarımız için ALO 184 Hattının başındayız. ALO 184 Hattına deprem sebebiyle son iki günde 7 bin 387 arama geldi. Taleplerin yüzde 12’sini ameliyat dâhil tedavi ihtiyacı, yüzde 5,5’ini ilaç ve aşı, yüzde 3’ünü tıbbi cihaz ve malzeme ihtiyacı oluşturdu. Aramaların yüzde 4’ü aksayan kemoterapi ile ilgili. Bunların neredeyse tamamını karşıladık. Sağlık alanı dışında kalan, yine ilgilendiğimiz talepler de var. ALO 184 Hattına en çok talepte bulunulan afetzede iller ise Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adana, Adıyaman olmuştur” dedi.

11 İl’de 11 bin bebek dünyaya geldi

Deprem felaketinin vurduğu 11 ilde son 20 gün içerisinde 11 bin bebeğin dünyaya geldiğine dikkat çeken Bakan Dr. Koca, “Yıkım ve ölüm, ağıt ve umut şehirlerinde; enkaz altında, doktor elinin uzandığı yaralı haberleri gibi şimdi de şifa bulan depremzede hasta sayıları ve hayatın şefkat çehresi diyeceğimiz Haberler de var. Bu haberler bizi hayata yeniden bağlıyor.

Son 20 günde, 11 afet şehrimizde 11 binin üzerinde bebek doğdu. Yeni doğan her bebek, bize verilmiş birer umuttur. İnşa edeceğimiz yeni hayatın sağlamlığında, merhametinde ölçümüz onlardır” diye konuştu.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir