Depremin ardından 35 bini aşkın Suriyeli, ülkesine döndü

Depremin ardından 35 bini aşkın Suriyeli, ülkesine döndü

Türkiye’yi, 6 Şubat 2023 tarihinde sarsan Kahramanmaraş depremlerinin 19. Gününde resmi açıklamalarla 45 bine yakın yurttaşımızla birlikte, ülkesindeki savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan 2 binden fazla Suriyeli de hayatını kaybetti. Deprem felaketi sonrası 35 bine yakın Suriyelinin ülkesine geri döndüğü, yaklaşık 2 bine yakın cenazenin de Suriye’ye gönderildiği öğrenildi.

Enkazdan çıkarılan Suriyelilerden bir kısmı yakınları tarafından defnedilmek üzere ülkelerine götürüldü. Bunun yanı sıra 35 binden fazla Suriyelinin, ülkelerine gönüllü dönüş yaptığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre 6-24 Şubat 2023 tarihleri arasında, gönüllü geri dönüş ve izinli çıkış kapsamında ülkesine dönen Suriyeli sayısı yaklaşık 35 bini geçti.

Suriyelilerin en çok çıkış yaptığı sınır kapıları arasında ise Cilvegözü, Öncüpınar, Akçakale ve Karkamış sınır kapıları yer aldı.

Deprem felaketi sonrası enkazdan çıkarılan ve defnedilmek üzere Suriye’ye götürülen cenaze sayısının da 2 bini geçtiği bilgisine de ulaşıldı.

Gönüllü geri dönüş ve izinli çıkış kapsamında Türkiye’den çıkış yaparak ülkesine dönen Suriyeli sayısının artmaya devam ettiği belirtildi.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir