Depremle İlgili Acil Durum Raporu

Depremle İlgili Acil Durum Raporu

Acil Afet Ambulans Hekimleri Derneği #AAHD, 2004 yılında kurulmuş olmakla birlikte üyeleri geçmiş afetlerde deneyim kazanmış, ülkemizdeki 112 Acil Sağlık Hizmetleri ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE)’nin kurucu, yönetici ve eğitimcilerinden oluşmaktadır. 1999 Marmara depremi, Van depremi, terör olayları, Libya’dan yaralı tahliyesi, Soma maden kazası gibi doğa ve insan kaynaklı afetlerde aktif görev yapmışlardır. AAHD, 10 yılı aşkın bir süredir de Avrupa Birliği Güvenlik çağrılarından acil durum ve afetlerle ilgili uluslararası projelerde yer almaktadır.

6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizin güneydoğu bölgesinde meydana gelen ve 10 ili etkileyen deprem sonrasında da dernek yönetim kurulumuz acilen toplanmış, başka illerdeki temsilcilerimizin online katılımları ile afetin değerlendirilmesinden sonra ilk 72 saatte neler yapılması gerektiği konusunda bir çalışma başlatılmıştır.

Bu arada da birlikte çalışmalar yürüttüğümüz;

  • Afet Araştırmaları Derneği (AAD),
  • Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) ve
  • Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD) Afet Çalışma Grupları ile iletişim kurularak gelişmeler değerlendirilmiş, bilgi paylaşımı yapılmıştır.

Aynı gün İzmir Tabip Odası’nda diğer meslek örgütleri ile birlikte yapılan toplantıya katılım sağlanarak özellikle bölgedeki hasta ve yaralılar, kadın, çocuk, yaşlı ve engelliler ile kronik hastalığı bulunanların hızla tahliyesi konusundaki görüşlerimiz paylaşılmıştır.

Bölgeye İzmir’den giden ekipler ile iletişime geçilerek her ildeki son durum öğrenilmeye çalışılmış, acil ihtiyaçlar ve önemli geri bildirimler ilgili kurum ve kuruluşlar ile paylaşılmıştır.

İlk giden sağlık ekiplerinin Hatay ili merkezinde olması nedeniyle buradaki yönetim zafiyetinin çözümü için Bakanlık yetkilileri bilgilendirilmiştir.

İlk 72 saatte merkezdeki ve bölgedeki Sağlık Bakanlığı yetkililerinin neler yapması gerektiği konusunda kısa bir bilgi notu Sağlık Bakanlığı üst düzey yetkilileri ve sosyal medya yolu ile kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Depremin 2. ve 4. günü Dernek Başkanımız Dr. Turhan Sofuoğlu yerel internet TV kanallarına katılarak derneğimizin görüşlerini ve afetin akut döneminde neler yapılması gerektiğini anlatmıştır.

Dernek Yönetim Kurulu üyemiz Dr. İ. Ümit Bal Radyo Ege ve Açık Radyo’ya katılarak Afetlerde Sağlık Hizmetleri konusunda bilgilendirmeler yapmıştır.

Ayrıca dernek yönetim kurulu üyelerimiz Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) in düzenlediği online toplantılara katılmış ve WHO CDC’nin afetlerle ilgili topluma yönelik bilgi notlarının çevirisine destek vermiştir.

Osmaniye ilinde 24 saat esasıyla faaliyet gösteren İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Arama ve Kurtarma Ekibi, Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) İzmir Şubesi, İzmir UMKE ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi ekipleri ile iletişim kurularak bölgedeki son gelişmeler değerlendirilmiş, ihtiyaçlarının sağlanması için İzmir Tabip Odası aracılığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi bilgilendirilmiştir.

Acil Afet Ambulans Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu (İzmir, 10 Şubat 2023)

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir