Dr. Anthony S. Fauci Dünya Sağlık Örgütü İcra Kurulu Toplantısında Konuştu

Dr. Anthony S. Fauci Dünya Sağlık Örgütü İcra Kurulu Toplantısında Konuştu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün 148. Yönetim Kurulu Toplantısı, İsviçre’nin Cenevre kentinde 18-26 Ocak 2021 tarihleri arasında yapılmaktadır. ABD’de yeni Başkan, 20 Ocak 2021 tarihinde yemin ederek görevine başlamıştır. Joe Biden’ın imzaladığı, önceki yönetimin DSÖ’nden çekilme duyurusunu geri çeken mektuptu.

ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony S. Fauci, yeni göreve başlayan Biden-Harris yönetimi adına ve Başkan Biden’in Baş Tıbbi Danışmanı olarak; DSÖ’nün devam eden Yönetim Kurulu toplantısına 21 Ocak 2021 tarihinde katılarak, ABD adına bir konuşma yapmıştır.

“DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros, değerli temsilciler, arkadaşlar ve meslektaşlar:

Ayrıca geçtiğimiz yıl COVID-19 ile savaşmak için çok kahramanca çalışan, gerçekten olağanüstü bir hızda tıbbi karşı önlemler geliştiren ve daha fazlasını öğrendikçe politika yanıtlarını uyarlayan bilim adamlarını, halk sağlığı görevlilerini ve ön safta çalışan sağlık çalışanlarını ve toplum sağlığı çalışanlarını temsil etmek için buradayım. virüs hakkında ve bu tarihi beladan etkilenen milyonlarca insanı cesurca tedavi etmek amacıyla sizlere sesleniyorum.

Bir yıl önce, Amerika Birleşik Devletleri Washington Eyaletinde ilk SARS-COV-2 vakasını doğruladı. Bugün benim ülkemde ve tüm dünyada 90 milyon vakayı aştık, yıkıcı bir sayı büyümeye devam ediyor.

Bu pandemiye küresel halk sağlığı müdahalesine liderlik etmede oynadığı rol için Dünya Sağlık Örgütü’ne teşekkür etmek üzere heyetimize katıldım. Zor şartlar altında, bu organizasyon aşıları, tedavileri ve teşhisi hızlandırmak için bilim ve araştırma ve geliştirme topluluğunu bir araya getirdi; küresel gelişmeleri yetkili bir şekilde izleyen düzenli, seri basın brifingleri gerçekleştirdi; onlarca ülkede laboratuvar reaktiflerinden koruyucu ekipmanlara kadar sağlık çalışanlarına milyonlarca hayati malzeme sağladı ve COVID-19’a karşı mücadelelerinde uluslarla amansız bir şekilde çalıştı.

Ayrıca, son 40 yılda küresel sağlığın tüm yönlerine dokunan, işbirliğine dayalı bir şekilde çalıştığım DSÖ’nün çalışmalarını ilk elden biliyorum.

Bu nedenle, Amerika Birleşik Devletleri’nin Dünya Sağlık Örgütü üyesi olarak kalacağını duyurmaktan onur duyuyorum. Dün (20.1.2021) Başkan Biden, önceki yönetimin organizasyondan çekilme duyurusunu geri çeken mektupları imzaladı ve bu mektuplar Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve siz değerli dostum Dr. Tedros’a iletildi.

Amerika Birleşik Devletleri, geri çekilme ve DSÖ üyeliğini sürdürme bildirimini geri çekmenin yanı sıra, DSÖ’de görevlendirilen ABD personelinin geri çekilmesini durduracak ve ABD hükümet personelinin hem doğrudan hem de DSÖ İşbirliği Merkezlerimiz aracılığıyla DSÖ ile düzenli olarak iletişimine devam edecektir.

Amerika Birleşik Devletleri ayrıca örgüte karşı mali yükümlülüklerini yerine getirme niyetindedir. Amerika Birleşik Devletleri, her düzeyde teknik işbirliğini, derinden değer verdiğimiz ve ileriye dönük olarak güçlendirmeye çalışacağımız DSÖ ile ilişkimizin temel bir parçası olarak görüyor.

Bir DSÖ üye devleti olarak Amerika Birleşik Devletleri, Dünya’da uluslararası COVID-19 yanıtını güçlendirmek ve çevredeki insanlar, topluluklar ve sağlık sistemleri üzerindeki ikincil etkilerini ele almak için ortak çabaya liderlik etmek amacıyla DSÖ’nü güçlendirmek ve önemli bir şekilde yeniden düzenlemek için ortaklarla yapıcı bir şekilde çalışacaktır.

Biden İdaresi ayrıca küresel sağlığı ilerletmek, küresel sağlık güvenliğini ve Küresel Sağlık Güvenliği Gündemini desteklemek ve tüm insanlar için daha sağlıklı bir gelecek inşa etmekle tam anlamıyla ilgilenmeyi amaçlamaktadır.

Bugün (21 Ocak 2021) Amerika Birleşik Devletleri’nin COVID-19 salgınına yanıt vermek ve ondan kurtulmak için çok taraflı çalışmayı planladığını duyurmaktan da memnuniyet duyuyorum. Başkan Biden bugün ayrıca, ABD’nin COVAX’a katılma niyetini içeren bir direktif yayınlayacak ve COVID-19 aşısı, terapötik ve tanısal dağıtım, eşit erişim ve araştırma ve geliştirme için çok taraflı çabaları ilerletmek için ACT-Accelerator’ı destekleyecektir.

Amerika Birleşik Devletleri ayrıca, HIV / AIDS, gıda güvenliği ve sıtma dâhil olmak üzere, sağlık ve sağlık güvenliğine yönelik onlarca yıllık araştırma, işbirliği ve yatırımlarla elde ettiğimiz küresel sağlık alanındaki büyük kazanımların erozyonuna karşı koymak ve salgına hazırlık için DSÖ ve Üye Devletlerle birlikte çalışacaktır.

Ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ve tüm dünyada kadın ve kız çocuklarının cinsel ve üreme sağlığını ve üreme haklarını desteklemek politikamız olacaktır. Bu amaçla Başkan Biden, kadın sağlığını koruma ve evde ve dünyada cinsiyet eşitliğini ilerletme konusundaki geniş taahhüdünün bir parçası olarak önümüzdeki günlerde Mexico City Politikasını iptal edecek.

COVID-19’a yanıt vermenin ve küresel sağlığı yeniden inşa etmenin ve dünya çapında sağlık güvenliğini ilerletmenin kolay olmayacağının farkındayız.

Pandeminin ilk günlerini de kapsayan olaylar da dahil olmak üzere şeffaflık konusunda kararlıyız. Gelecekteki pandemi olaylarının nasıl önlenebileceğine dair önemli dersler öğrenmemiz ve bunlara dayanmamız zorunludur. Uluslararası işbirliği sağlam ve açık olmalıdır ve değerlendirmeyi dört gözle bekliyoruz;

Ayrıca, DSÖ’nü güçlendirmek ve reform yapmak, Birleşmiş Milletler genelinde sağlıkla ilgili acil durumlara müdahale mekanizmalarını iyileştirmek ve Uluslararası Sağlık Tüzüğünü güçlendirmek için DSÖ ve ortak ülkelerle birlikte çalışacağız;

Küresel sağlık güvenliği kapasitesi oluşturmayı, pandemiye hazırlığı genişletmeyi ve dünya çapında sağlık sistemlerini güçlendirme ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini ilerletme çabalarını desteklemeyi taahhüt edeceğiz;

Sağlık güvenliği için yeni uluslararası finansman mekanizmaları geliştirmek için ortaklarla birlikte çalışacağız;

Erken uyarı ve ortaya çıkan biyolojik tehditlere hızlı müdahale için geliştirilmiş, paylaşılan bir sistem arayacağız;

Bilimsel olarak sağlam ve etik açıdan sağlam işbirliğine dayalı bilim, araştırma ve araştırma kapasitesi oluşturmanın yanı sıra araştırma sonuçlarının, patojen örneklerinin ve araştırma ilerlemesi için gerekli verilerin hızlı paylaşımını destekleyeceğiz;

Pandemik tedarik zinciri ağlarını güçlendirmeye çalışacağız;

Ve bizi bu pandemiye ve bir sonraki salgına daha iyi hazırlayan bir sistem oluşturmak için dünyanın dört bir yanındaki ortaklarla birlikte çalışacağız.

Ve son olarak, hepimizin ilerlerken önemli miktarda çaba göstermesi gerekeceği göz önüne alındığında, Birleşik Devletler uluslararası COVID-19 müdahalesini desteklemek, dünya üzerindeki etkisini azaltmak, kurumlarımızı güçlendirmek için ortaklık ve dayanışma içinde çalışmaya hazırdır. Dünyadaki tüm insanların sağlığını ve refahını iyileştirmek için gelecek için salgın hastalıklara hazırlıklarımızı ilerletmek amacıyla çalışacağız.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir