Dr. Fahrettin Koca, Aşı temini ve Aşılama konusunda  açıklamalarda bulundu.

Dr. Fahrettin Koca, Aşı temini ve Aşılama konusunda açıklamalarda bulundu.

“Aşı Programı Adaletle ve Şeffaf Şekilde Yürütülmektedir”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 25 Şubat 2021 tarihinde toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Dr. Fahrettin Koca, 25 Şubat 2021 tarihinde toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı

Yaptığı konuşmada, pandemi ile mücadelede her ülkenin elindeki imkânlar nispetinde tedbirler almaya çalıştığını anlatan Dr. Koca, “Biz de elimizdeki imkânları en iyi şekilde kullanmaya çalıştık ve ülkemizin ismini dahi duymamış insanlara burada salgınla iyi mücadele edildiğini gösterdik. Salgınla iyi mücadele etmek şüphesiz başta sağlık çalışanları olmak üzere tüm milletimizin gayret ve özverisi ile oldu. Bu mücadele, yaşadığımız acıları ve ödediğimiz belki de ödeyeceğimiz bedelleri de ortadan kaldırmıyor. Can yakan kayıplarımız var. Huzurlarınızda bir kez daha kayıplarımıza Allah’tan rahmet, milletimize de başsağlığı diliyorum” diye konuştu.

“Mücadelenin her boyutunda çok önemli tecrübeler edindik”

Hayatı, virüsün dolaşımına imkân vermeyecek kurallar içinde sürdürmeye çaba harcadıklarını aktaran Dr. Koca, şunları kaydetti:

“Bu bir yıllık mücadele sürecinde, 83 milyon olarak mücadelenin her boyutunda çok önemli tecrübeler edindik. Gerek yaşadığımız salgınla, gerek başka bir halk sağlığı riskiyle başa çıkabilmenin yolunun tıbbi olmaktan daha çok sosyal bir mücadele gerektirdiğini gördük.

Bugüne kadar sahne önünde Bilim Kurulumuz mücadelede önemli roller üstlendi. Pek karşınıza çıkmayan Toplum Bilimleri Kurulumuz ise sahne gerisinde konunun sosyal ve psikolojik yönetiminde önemli stratejiler geliştirdiler. Artık küresel salgının sosyal hayata etkileri ve normalleşmeyi önceleyen bir döneme geçiyoruz, ‘Yerinde karar dönemi’.”

“8 milyon doz aşı seviyesine ulaşıldı”

Bakan Dr. Koca, Bilim Kurulunca hazırlanan plan dâhilinde bugüne kadar aşılama çalışmalarında yaklaşık 1,5 milyonu ikinci doz olmak üzere 8 milyon doz aşı seviyesine ulaşıldığını belirterek, “Aşılama planındaki ilk aşamanın sonuna yaklaştık. Aşı tedarikine paralel olarak ortaya koyduğumuz performansla küresel düzeyde en başarılı ülkeler arasındayız” açıklamasında bulundu.

“Tedarik ve planlama sorunumuz yok”

Sağlık Bakanı Dr. Koca, “Aşıyı hazır temin eden ülkeler içinde en hızlı ve en çok aşılamayı başarmış durumdayız. Ancak aşı temininde tüm ülkelerin önemli sorunlar ve aksaklıklar yaşadığı böyle bir dönemde, yeterince yüksek hızda ve sistematik olarak aşı programını uygulamış olsak da nüfusa oranla daha kat etmemiz gereken çok yol var” dedi.

Temin edilen aşıya rağbetin arttığına dikkati çeken Dr. Koca, “Aşılama programımızı bildiğiniz gibi anlık ve canlı olarak yayınlamaktayız. Aşı programı adaletle ve şeffaf şekilde yürütülmektedir. Zaman zaman aşılama sayısında azalma ya da artış olması tamamen lojistik gerekçelerle bilinçli olarak planlanmaktadır. Aşı tedarikinde her an aksaklık yaşanabilir ve program kesintilere uğrayabilir. Bunu yaşamamanın tek yolu, kendi aşımızı üretmektedir. Bildiğiniz gibi bu konuda da çok önemli mesafeler almış durumdayız. Bugün itibarıyla açıkça ifade etmek isterim, bir tedarik ve planlama sorunumuz yok. Birinci doz aşısını olan tüm vatandaşlarımızın, ikinci doz aşıları güvence altındadır” değerlendirmesinde bulundu.

“Aşının ilk dozunu yaptırmış olmak bizi rehavete değil tedbire sevk etmeli”

Dr. Koca, aşı ile ilgili bir hakikati daha hatırlatmak istediğini dile getirerek, “Aşı olduğumuz gün korunma başlamıyor. İkinci doz aşıyı olup üzerinden 14 gün geçtikten sonra aşılanmış oluyoruz. Yani ilk aşı olduğumuz günden 42 gün sonra. Ayrıca tüm nüfusumuzun en az yüzde 60’ını aşılamadan aşı güvencesini elde etmiş olmuyoruz. Aşının ilk dozunu yaptırmış olmak bizi rehavete değil tedbire sevk etmeli” uyarısında bulundu.

“Kurallara uyum konusunda güvenlik kuvvetlerimiz denetimleri arttıracak”

Dr. Koca, belirlenen parametrelere göre illerin risk düzeylerini, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak ilan edeceklerini vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

“Bu risk durumlarına göre farklı iş kollarımızın faaliyet serbestliği konusunda Bilim Kurulumuzun çalışmasını, Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında Kabinemize arz edeceğim. Alınan kabine kararlarını da, Kabine Toplantısı sonrasında tensipleri halinde Sayın Cumhurbaşkanımız açıklayacaklardır.

Yerinde karar dönemiyle kurallara uyum konusunda güvenlik kuvvetlerimiz denetimleri arttıracak. Bu hususta Sayın İçişleri Bakanımızla yaptığımız görüşmede kendileri de kararlılıklarını ifade ettiler. Ülkemizin bir an evvel normal koşullarına dönmesi için milletimizin sağlık ve sıhhatini muhafaza için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

Kaynak:

Sağlık Bakanlığı Haberi, 26 Şubat 2021

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir