Dr. Fahrettin Koca, Türkiye’nin Kovid-19’la 1 Yıllık mücadele sürecini değerlendirdi.

Dr. Fahrettin Koca, Türkiye’nin Kovid-19’la 1 Yıllık mücadele sürecini değerlendirdi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı’nda, 11 Mart 2020 tarihinde Türkiye’de ilk Kovid-19 vakasının tespitinden sonraki 1 yıllık sürece dair değerlendirmelerde bulundu.

İlk vakanın açıklandığı günün üzerinden tam 1 yıl geçtiğini anımsatan Dr. Koca, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) küresel salgın ilanının da bundan bir yıl önce yine bugün yapıldığını hatırlattı.

Dr. Koca, 10 Mart’ı 11 Mart 2020 tarihine bağlayan gece vatandaşların huzuruna çıktığını hatırlatarak “Zaman kazanmış olsak da virüsün ülkemize girişinin kaçınılmaz olduğunu, durumu sağduyu içinde karşılamak gerektiğini, hazırlıklı olduğumuzu ifade etmiştim. Kovid-19, son 100 yıl içinde tüm dünyanın aynı anda savaştığı, vaka ve kayıp sayıları bu denli yüksek ilk salgın. Geride kalan zamanda baktığımızda, salgını ortak düşmanın virüs olduğu küresel bir savaşa benzetmek mümkündür” diye konuştu.

“Bilim, virüse karşı üstünlük elde etti”

Salgının, 1 Aralık 2019’da Çin’in Vuhan kentinde başladığını hatırlatan Dr. Koca, ilk haftalarda virüs hakkında çok az şey bilindiğini, bugün ise uğradığı en son mutasyonlara kadar her konuda bilgi sahibi olunduğunu dile getirdi. Dr. Koca, “Beklediğimiz gibi, bilim virüse karşı üstünlük elde etti. Aşı çalışmalarıyla atılan adımlar uygarlığın yüz akı oldu” dedi.

“Çok yakında 5 yerli aşı adayımız daha insan çalışmalarına başlayacak”

Aşı konusuna değinen Dr. Koca, dünyada kullanımda olan 7 ayrı Kovid-19 aşısı olduğunu belirtti. Dr. Koca, büyük bir yarış bulunan aşı tedarikinde Türkiye’nin en hızlı davranan ülkelerden biri olduğunun altını çizerek şunları kaydetti:

“Çin’deki üreticiyle 50 milyon dozluk aşı anlaşmasını Kasım 2020 ayında yaptık. Siparişin ilk kısmını Aralık 2020 sonunda teslim aldık. Toplam 130 milyon doz aşı için iki ayrı aşı üreticisiyle anlaştık. Ayrıca başından beri bunun dışında 3 ayrı aşı üreticisiyle de görüşüyoruz. Bugün itibarıyla uygulanan aşı 10 milyon dozdan fazladır. Yerli aşılarımızla ilgili aşıları da sizlere düzenli olarak bildirdim. Çok yakında 5 yerli aşı adayımız daha insan çalışmalarına başlayacak. Yakın bir gelecekte kendi aşılarımızı kullanacağız.

Araştırmalar, bilim insanlarımızın seçtiği SinoVac aşısının her 100 kişiden 80’inden fazlasında etkili olduğunu, aşının beklenen koruyuculuğu gösterdiğini ortaya koydu. Aşısı yapılan ama hastalığa yakalanan az sayıda kişi ise Kovid-19’u hafif geçirmekte, genel olarak hastanede tedaviyi gerektirecek şikâyetlere rastlanmamaktadır. Görünen o ki koronavirüs kısa bir zaman zarfında grip gibi sıradan bir hastalık haline gelmeyecek ama 2020 yılına çöken kâbus, 2021’de aynı şekilde devam etmeyecek.”

“Maskeyle hastalığın bulaşma yollarını kapatmalıyız”

“Bu özveri ve özlem dolu günleriniz, hastalığa yakalanma, yakınlarınızı kaybetme endişeniz yerini hayatınızı yeniden düzenlemenin mutluluğuna bırakacak” diyen Dr. Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Size, maskeleri tanımadığımız, yakın durmanın yakınlık ifadesi olduğu günlerimize geri dönmeyi tam olarak vaat edemem ama oraya doğru yürüdüğümüzü görüyoruz.

Planladığımız şekilde nüfusumuzun 50 milyonluk kısmının aşısını sonbahardan önce yaparsak salgın üzerimizde ağır bir baskı olmaktan çıkacak. Kuvvetle umut ediyorum, dünya ölçeğinde verilen bu savaşta, başarı gösterilen ilk cephelerden biri, bu cephe, bu ülke olacak. Aşı tamamlanıncaya dek elimizdeki tek silah, tedbirdir. Maskeyle hastalığın bulaşma yollarını kapatmalıyız.”

17 Mart 2020’de ilk vefat haberinden bu yana Kovid-19 sebebiyle vefat “Bu bir yılın diğer bazı günlerini de anmak istiyorum. Artık biraz soluklanabildiysek, bunu biraz da hatırlatacağım günlerde atılan adımlara borçluyuz” dedi.

Türkiye Koronavirüs Bilim Kurulu’nun DSÖ’nün hastalığı bir “pandemi” olarak ilan etmesinden çok önce 22 Ocak 2020 tarihinde kurulduğunu anımsatan Dr. Koca, kurulun salgınla ilgili ilk rehberi 24 Ocak 2020 tarihinde hazır hale getirdiğini ve bunun takdire şayan bir olay olduğunu ifade etti.

Bakan Dr. Koca, Türkiye’nin 4 Şubat 2020 taarihinde kendi ürettiği yerli tanı kitinin dağıtımına başladığını, Kovid-19 testi yapılabilecek laboratuvar sayısının 47’den 461’e yükseltildiğini söyledi.

“Kendimize övünme payı çıkarmıyoruz”

Türkiye’nin kendi solunum cihazını üreterek hem kendi hastanelerine hem de ihtiyaç duyan ülkelere ulaştırdığını dile getiren Dr. Koca, “Filyasyon denilen yaygın taramaya hemen başvurmasaydık Türkiye’nin koronavirüs tablosu daha ağır bir tablo olacaktı. Kendimize övünme payı çıkarmıyoruz ama ister istemez dünyanın kayıpları için de üzülüyoruz” diye konuştu.

“Değerli sağlık çalışanlarımız, size layık sözleri bulmak isterdim ama bu gerçekten zor” ifadesini kullanan Bakan Dr. Koca, “Hayatları kurtardınız, hayatınızı riske attınız. Bu toplum sizi terli önlükler içinde gösteren fotoğrafları asla unutmayacak. Sizin sayenizde bir kez daha biliyoruz ki insan sağlığına hizmet eden meslekler, iyiliğin ve diğer insani vasıfların en çok görüldüğü mesleklerdir. Sizlere şükran duyuyoruz. Yükünüz, yorgunluğunuz kısmen azaldı ama bugün de güvencemiz yine sizlersiniz. Milletimin huzurunda, milletim adına size bir kez daha minnettar olduğumuzu ifade ediyorum” dedi.

“Aşı programı muntazam bir şekilde yürüyor”

Şu an azalmış olan kısıtlamaların kaçınılmaz olduğunu belirten Bakan Dr. Koca, “İlk vakadan tam bir yıl sonra bugün 2021’in 11 Mart’ında size yeni bir çağrıda bulunmak istiyorum, karamsarlığı, belirsizlik ve bıkkınlık duygularını üstümüzden tümüyle atalım. Bütün ruhumuzla, geleceğe ilişkin planlarımızla hayata, yarınlarımıza bağlanalım. Bunu yapmak için güçlü bir nedenimiz var, 13 Ocak 2021 tarihinde başlayan aşı programı muntazam bir şekilde yürüyor. Aşı programı tamamlandığında daha önce de belirttiğim gibi vaka sayısı örneğin 5’se 1’e inmiş, buna yaklaşmış olacak, ağır hasta sözünü çok az duyacağız. Bu tablonun sosyal hayatı nasıl değiştireceğini, 83 milyona nasıl yansıyacağını söylemeye bile gerek yok” şeklinde konuştu.

Kaynak:

Sağlık Bakanlığı Haber, Ankara, 11 Mart 2021

Paylaş
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir