Dr Hans Kluge Kimdir? Türkiye’yi Ziyaret Etmesinin Sebebi Nedir?

Dr Hans Kluge Kimdir? Türkiye’yi Ziyaret Etmesinin Sebebi Nedir?

Dr. Hans Kluge, Danimarka’nın Kopenhag kentinde, 17 Eylül 2020 tarihinde yapılan ve Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesine üye 53 Avrupa Devletinin oy kullandığı seçime (içerisinde Türkiye’nin de bulunduğu) 6 Devletin temsilcisi katılmış ve seçimi yüksek bir oyla kazanmış ve DSÖ Avrupa Bölge Dirktörlüğü resmi görevine 1 Şubat 2020 tarihinde başlamıştır.

Dr. Hans Kluge’nin seçimi kazanıp görevine başlamasından sonraki ilk yurt dışı ziyaretini 8-10 Temmuz 2020 tarihleri arasında Türkiye’ye yaparak, koronavirüsle mücadelede yürütülen çalışmalara ilişkin incelemelerde bulunacak ayrıca, Türkiye’nin örnek gösterilen sağlık sistemi hakkında bilgi alacaktır.

Dr. Hans Kluge Kimdir? İşte Size Özgeçmişi

Dr. Hans Henri P. Kluge (Belçika uyruklu) – Görev Dönemi: 2020-2025 (5 yıl)

Dr. Hans Henri P. Kluge, DSÖ Avrupa Bölge Komitesi tarafından aday gösterilmesi ve DSÖ Yönetim Kurulu tarafından atanmasının ardından 1 Şubat 2020 tarihinde DSÖ Avrupa Bölge Direktörü olarak görevine başlamıştır.

Dünya çapında sayısız tıbbi uygulama ve halk sağlığı konusunda 25 yıllık deneyime sahiptir. 1994 yılında Belçika Leuven Katolik Üniversitesi’nden tıp, cerrahi ve kadın doğum uzmanı olan kariyerine Belçika’da aile doktoru olarak başlamıştır.

Dr. Hans Kluge, 1995’te Belçika Sınır Tanımayan Hekimler (Médecins Sans Frontières -MSF) adına acil durum konusundaki uluslararası deneyime sahip biri olarak Liberya ve Somali’de çalışmış ve tüberküloz (TB) kontrol programını koordine etmiştir. Çatışma bölgelerinde tıbbi ve halk sağlığı hizmetlerini yerine getirmiştir. Dr. Kluge’ün TBC kontrolü alanındaki MSF çalışmalarını Sibirya’daki hapishanelerde koordinasyon programları yayınladıktan sonra da Rusya Federasyonu Moskova’da, eski Sovyetler Birliği ülkeleri için Bölgesel TB Danışmanı olarak 1999 yılına kadar görev yapmaya devam etmiştir.

2009 yılında, Dr. Kluge DSÖ Avrupa Bölge Ofisinin bulunduğu Kopenhag’da çalışmaya başlamış ve 2010 yılında Sağlık Sistemleri ve Halk Sağlığı Bölümü Direktörü ve Uyuşturucuya Dirençli Tüberkülozla Mücadele Bölge Direktörü Özel Temsilcisi olarak atanmıştır. Bölüm Direktörü olarak, refah ve dayanışma için sağlık sistemleri konusunda yeni bir DSÖ Avrupa Bölgesi vizyonunun geliştirilmesine öncülük etmiştir. Evrensel sağlık kapsamı ve finansal koruma üzerine bölgesel bir çalışma üzerinde çalışmış; Entegre ve temel sağlık hizmetleri de dâhil olmak üzere hizmet sunumuna odaklanmaya öncelik verilmiştir. Avrupa Komisyonu, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Dünya Bankası, GAVI, AIDS ile Mücadele Küresel Fonu, Tüberküloz ve Sıtma, Avrupa Sağlık Sistemleri Gözlemevi ve Politikalar, sivil toplum ve bağışçılar ile ilişkilerin koordine edilmesinde görev yapmıştır.

Belçika uyruklu Dr. Kluge, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Rusça ve Hollandaca bilmektedir. Evli ve iki kız çocuğu babasıdır. Koşu, bisiklet ve bahçe düzenlemesi ve toprakla çalışma işlerinden hoşlanmaktadır.

Not: Danimarka’nın Kopenhag kentinde yapılan DSÖ Avrupa Bölge Komite 69. Toplantısı sırasında; 17 Eylül 2020 tarihinde, DSÖ Avrupa Bölgesine üye 53 Avrupa Devletinin katılımı ile yapılan “seçim oturumu” sonucu Avusturya, Bulgaristan, Belçika, Ermenistan, Gürcistan ve Türkiye’den (Dr. Nedret Emiroğlu katılmış ve 8 oy almıştı.) 6 adayın katıldığı seçimleri 34 oy alan Belçikalı Dr. Hans Kluge kazanmıştır.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir