Dr. Nedret Emiroğlu, DSÖ Avrupa Bölgesi 53 Üye Sağlık Bakanları için açık mektup yayınladı.

Dr. Nedret Emiroğlu, DSÖ Avrupa Bölgesi 53 Üye Sağlık Bakanları için açık mektup yayınladı.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesine bağlı 53 Devletin Sağlık Bakanları ve ya Bakan Yardımcılarının Başkanlığında oluşturulan Heyetlerin katılacağı 69. Avrupa Bölge Komitesi toplantısı, 16-19 Eylül 2019 tarihleri arasında, Danimarka’nın Kopenhag kentinde yapılacaktır. Türkiye’nin de, 2 Ocak 1948 tarihinden beri üyesi olduğu Dünya Sağlık Örgütü için böyle bir uluslararası sağlık otoritesi olan kuruluşun başkanlığına seçilmek ülkemiz açısın dan da çok önemlidir.

DSÖ Avrupa Bölge Direktörlüğüne 6 üye Ülkenin adayı (Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan ve Türkiye) katılacaktır.

DSÖ Avrupa Bölge Direktörlüğü seçimi, 17 Eylül 2019 tarihinde Kopenhag’da yapılacak toplantıda gerçekleşecektir.

DSÖ Avrupa Bölge Direktörlüğüne ülkemizden aday olan Dr. Nedret Emiroğlu, 53 Üye Ülkeden seçimde oy kullanacaklara hitaben bir 13 Eylül 2019 tarihinde bir “Açık Mektup” yayınlamıştır. Mektubun gayri resmi Türkçesi okurlarımızın bilgisine sunulmuştur.

Dr. Nedret Emiroğlu’nun DSÖ Avrupa Bölgesi Üye Devletlerine açık mektup 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi Direktörlüğü seçimleri için sürdürdüğüm kampanyamın son aylarında “Avrupa’da sağlık için geleceğe karar vermek” umuduyla çalıştım.

Yoğun seyahatler, ilham veren toplantılar, zengin içerikli tartışmalar, beklentiler ve duygu yüklü anlar yaşadım. Sonunda, hayatımın en değerli deneyimlerinden birini yaşadım.

DSÖ Avrupa Bölgesinde (53 üye ülke var) ziyaret ettiğim her bir ülkenin yetkilileri, beni çok sıcak karşıladı, dinledi, fikirlerimi paylaştı ve ümitlerime ortak oldukları için müteşekkirim.

Bugün (13.9.2019) seçim kampanyası çalışmalarımın son günlerine girmiş bulunuyorum. Bu son şansı kendimiz – Avrupa Bölgesi halkı – daha sağlıklı, daha uzun ve daha mutlu bir yaşam için neye ihtiyaç duyduğum hakkında sizlerle konuşmak istiyorum.

Müşterek sağlık kazanımlarımızın sonuçlarını almamız gerekiyor. Sağlık 2020’nin kazandırdıklarından yararlanmak ve sonuç almak için eşsiz bir fırsata sahibiz.

Avrupa’nın temel değerleri olan dayanışma, evrensellik ve koşulsuz eşitlik değerlerine dayanan kalkınmanın temelinde sağlığa ihtiyacımız var. Geride kimseyi bırakmadan, herkes için ve herkes için daha sağlıklı bir Avrupa’ya doğru ilerlemek için tecrübemiz var.

Eşit olarak birbirini kucaklayan tüm ülkelere ihtiyacımız var. Karşılıklı öğrenmeyi ve desteği teşvik etme, bölünmeleri önleme ve daha fazla etki için değişimi tetikleme imkanına sahibiz.

Ve Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi’ne ihtiyacımız var; herkes için bir ortak, herkesi bir araya toparlayan, cinsiyet ve coğrafi dengeyi sağlayacak bir lider. Çalışanlarıyla birlikte mükemmeli hedefleyen bir ekip, ancak taciz ve suiistimal konularında hesap verebilir, şeffaf ve sıfır toleranslı bir kültür oluşturmaya çalışan bir Avrupa Ofisi.

Sağlık 2030 hedefimi, vizyonumu sizlerle paylaşmaktan gurur duydum ve duyuyorum. Bunu gerçeğe dönüştürmeye sadece bir adım ötedeyiz.

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü pozisyonuna seçilmek için kararlı bir adayım. Çünkü bunu çok önemsiyorum. Benimle birlikte olduğunuza, düşüncelerimi umursadığınıza güveniyor ve inanıyorum.

Dr. Nedret Emiroğlu

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Adayı (6 adaydan biri)

Dr. Nedret Emiroğlu’nun DSÖ Avrupa Bölge Direktörlüğüne Yolculuğu.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir