Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ Genel Direktörlüğüne ikinci kez 5 yıllığına yeniden seçildi.

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ Genel Direktörlüğüne ikinci kez 5 yıllığına yeniden seçildi.

DSÖ Üye Devletleri, 24 Mayıs 2022 tarihinde Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’u dünyanın önde gelen halk sağlığı kurumunun Genel Direktörü olarak ikinci 5 yıllık bir dönem için yeniden seçti. Dr. Tedros ilk olarak 2017 yılında seçilmişti. Yeniden seçilmesi, Cenevre’deki 75. Dünya Sağlık Asamblesi sırasında tek aday olduğu seçimde tekrar aynı görevi onaylandı.

DSÖ Genel Kurul toplantısında bugün yapılan oylamada, Üye Devletlerin Genel Direktörlük görevi için adayların teklif sunmaya davet edildiği Nisan 2021’de başlayan bir seçim sürecinin doruk noktasıydı. Ocak 2022’de toplanan DSÖ Yürütme Kurulu, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’u ikinci dönem için aday göstermişti.

Dr. Tedros’un yeni görevi resmen 16 Ağustos 2022’de başlayacaktır. Bir Genel Direktör, Dünya Sağlık Asamblesi kural ve prosedürlerine uygun olarak bir kez daha yeniden atanabilir maddesine dayanarak bu seçimde tekrar kazanmıştır.

Dr. Tedros, ilk döneminde (2017-2022), daha sağlıklı yaşamları teşvik etmek, acil durumlarda daha fazla insanı korumak ve sağlığa hakkaniyetli erişimi artırmak için Örgütün ülke düzeyinde etkinliğini artırmayı amaçlayan DSÖ’nün geniş kapsamlı bir Dönüşümünü başlattı. Ayrıca, DSÖ’nün COVID-19 pandemisine, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki Ebola salgınlarına ve diğer birçok insani krizin sağlık üzerindeki etkilerine verdiği yanıta rehberlik etti ve başarılı sonuçlar aldı.

Dr. Tedros, DSÖ Genel Direktörü olarak atanmadan önce, 2012-2016 yılları arasında Etiyopya Dışişleri Bakanı ve 2005-2012 yılları arasında Etiyopya Sağlık Bakanı olarak görev yaptı. Ayrıca AIDS, Tüberküloz ve Sıtma ile Mücadele Küresel Fonu’nun Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştı; Roll Back Sıtma (RBM) Ortaklık Kurulu Başkanı olarak ve Anne, Yenidoğan ve Çocuk Sağlığı Ortaklığı Kurulu’nun eş başkanı olarak görev yapmıştı.

Haber: Bekir Metin, 24.05.2022

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir