Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un, DSÖ 154. İcra Kurulu açılış konuşması

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un, DSÖ 154. İcra Kurulu açılış konuşması

Foto: © WHO / Pierre Albouy; DSÖ Yönetim Kurulu Başkanı Katar’dan Hanan Mohamed Al Kuwari (solda) ve DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus (sağda), 22 Ocak 2024’te İsviçre’nin Cenevre kentindeki DSÖ Genel Merkezinde DSÖ Yürütme Kurulunun 154. oturumunun açılışı sırasında.

Dünya Sağlık Örgütü Yönetim Kurulunun 154. Toplantısı, 22-27 Ocak 2024 tarihleri arasında Cenevre’de gerçekleşiyor.

Yönetim Kurulu, üç yıllık dönemler için seçilen teknik açıdan nitelikli 34 üyeden oluşur. Kurulun temel işlevleri Sağlık Asamblesinin kararlarını ve politikalarını uygulamak, tavsiyelerde bulunmak ve genel olarak çalışmalarını kolaylaştırmaktır.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un, 154. İcra Kurulu açılış konuşması 

Ekselansları Dr. Hanan Al Kuwari,

Sayın meslektaşlarım ve dostlarım,

Hepinize günaydın ve çok mutlu bir yeni yıl.

Yeni bir yılın başlangıcı bize umutla ileriye bakma ve geçmiş yıla dönüp bakma fırsatı verir.

Ve 2023’e dönüp baktığımda karışık duygularla dolu olduğunu görüyorum.

DSÖ’nün kuruluşunun 75. yıl dönümünü kutladığımız ve insan sağlığında parçası olduğumuz pek çok gelişmeyi yansıttığımız için kutlanması gereken bir yıldı.

Ayrıca, küresel sağlık acil durumu olarak COVİD-19’un ve mpox’un sona ermesi de dahil olmak üzere pek çok başarı ve dönüm noktası da yaşandı.

Ama aynı zamanda yas tutulacak bir yıldı; çatışma, felaket, önlenebilir hastalık ve ölümlerle gölgelenen bir yıl.

Eski Amerika Bölge Direktörü Dr. Carissa Etienne’i ve Gazze’de tüm ailesiyle (altı çocuğu; aylık bebek, kocası ve iki erkek kardeşi) birlikte öldürülen meslektaşımız Dima Alhaj’ı kaybettiğimiz için bu, DSÖ ailesi için yas yılıydı.

2023, yaptığımız işin neden bu kadar önemli olduğunu ve dünyanın neden güçlü, sürdürülebilir, etkili, verimli ve güçlendirilmiş bir DSÖ’ye ihtiyacı olduğunu hatırlattı.

İşte bu yüzden bu hafta buradayız.

Her zaman olduğu gibi, Kuruluşumuzun geniş çalışma yelpazesini yansıtan dolu bir gündeminiz var.

Bu hafta gündemimizin en önemli maddelerinden biri 14. Genel Çalışma Programı taslağı (GPW14)’ün geliştirilmesine katkılarından dolayı Üye Devletlere teşekkür ediyorum.

Amacımız GPW13 ve 14 arasındaki sürekliliği sağlamak, GPW13 değerlendirmesinden alınan dersleri de dahil etmek ve sürekli değişen dünyamızın gerçeklerini yansıtmaktı.

GPW13’ün üç temel önceliği-daha sağlıklı nüfus, evrensel sağlık sigortası ve acil durumlara hazırlık ve müdahale – GPW14’ün genel amacını oluşturan “Beş P” nin ilk üçünde yansıtılmaktadır – insanlar  her yerde herkes için sağlık ve refahı teşvik etmek, sağlamak ve korumak.

GPW14’ün tamamlanmasına ve Dünya Sağlık Asamblesi’nde kabul edilmesini umduğumuza doğru ilerlerken bugün GPW14 hakkındaki tartışmamızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Her yıl yaptığım gibi, size “Beş P” çerçevesine dayalı olarak geçen yılın önemli başarılarından bazılarının anlık görüntüsünü vermek için birkaç dakikanızı ayırmak istiyorum.

İlk olarak “Sağlığı Teşvik Etmek”.

Buna, değişen iklimimizde, insanların yaşadığı ve çalıştığı koşullarda ve tükettikleri ürünlerde hastalıkların temel nedenlerini ele almaya yönelik ortak çalışmalarımız da dahildir.

Tütün kullanımı 150 ülkede azalıyor ve şu anda dünya çapında iki yıl öncesine göre 19 milyon daha az sigara içen var.

Geçtiğimiz yıl altı ülkede trans yağlara yönelik yasaklar veya sınırlamalar getirildi ve yedi ülkede daha yürürlüğe girdi.

Ve her yıl giderek daha fazla ülkenin çocuk israfı ve obeziteyle mücadele etmesini destekliyoruz;

Emzirmeyi teşvik etmek;

Alkol, tütün ve şekerli içeceklere uygulanan vergilerin artırılması;

E-sigara da dahil olmak üzere sağlıksız ürünlerin çocuklara pazarlanmasını düzenlemek;

Fiziksel aktiviteyi teşvik etmek;

Ve yollarımızı daha güvenli hale getirmek için.

İklim değişikliği konusunda COP28, Birleşik Arap Emirlikleri sayesinde ilk kez sağlığa adanan bir günle çığır açan bir andı.

147 ülke COP28 deklarasyonunu imzaladı, bağışçılar 1 milyar ABD Dolarından fazlasını taahhüt etti ve birkaçını saymak gerekirse fosil yakıtlardan uzaklaşmayı kabul etti.

Ayrıca 50’den fazla ülkenin iklime dayanıklı ve iklim dostu sağlık sistemleri kurmasını destekledik.

Ayrıca Quadripartite’taki ortaklarımızla birlikte, insan, hayvan ve çevre sağlığının birbiriyle yakından bağlantılı olduğunun bilincinde olarak birçok ülkenin Tek Sağlık eylem planları geliştirmesini destekledik.

===

Şimdi “Beş P”nin İkincisine, güçlü temel sağlık hizmetlerine dayalı “Evrensel Sağlık Güvencesine” doğru yolculuklarında ülkeleri destekleyerek sağlık sağlamak.

Bu alan, sağlık sistemlerinin güçlendirilmesine yönelik ortak çalışmalarımızı ve bu sistemlerin anne ve çocuk sağlığı ile bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıklara yönelik sunduğu hizmetleri içermektedir.

Siyasi düzeyde 2023, geçtiğimiz Eylül ayında BM Genel Kurulunda yapılan ikinci Üst Düzey Toplantı ile UHC için bir dönüm noktası yılı oldu.

Toplantı öncesinde DSÖ ve Dünya Bankası, dünya nüfusunun yarısının temel sağlık hizmetlerinden tam olarak faydalanmadığını ve 2 milyar insanın cepten yapılan sağlık harcamaları nedeniyle mali sıkıntıyla karşı karşıya olduğunu gösteren yeni veriler yayınladı.

Siyasi deklarasyonda ülkeler, temel sağlık hizmetlerine erişimin kademeli olarak genişletilmesi ve mali korumanın iyileştirilmesi yönünde 50’den fazla taahhütte bulundu.

Aslında DSÖ’nün dünyanın her yerinde yaptığı da budur.

UHC Ortaklığı aracılığıyla 120 ülkenin UHC’ye doğru ilerlemesini destekliyoruz.

Ülkelerin birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirmelerini desteklemek amacıyla, 1,5 milyar Avroluk fonla Sağlık Etkisi Yatırım Platformu’nu başlatmak üzere kalkınma bankalarından oluşan bir konsorsiyuma katıldık.

Neredeyse 150 ülke, büyük çoğunluğu kadınlardan oluşan sağlık ve bakım iş gücünü güçlendirmek için DSÖ’den destek talep etti.

Örneğin, Benin yeni finansman sağladı ve neredeyse %25’lik bir artışla 4.000 sağlık çalışanını daha istihdam etmeyi planlıyor.

Güney Afrika, özellikle yetersiz hizmet alan ve kırsal topluluklarda sağlık çalışanları için 97.000 ek iş yaratmayı taahhüt etti.

Hemşire ve ebeleri desteklemek için Nepal, Uganda ve Zambiya Hastanelerinde yapılan bir araştırmada ölüm oranlarını yüzde 43’e kadar azalttığı gösterilen bir dizi temel acil bakım aracı geliştirdik.

2023 yılı, DSÖ’nün ilaçlara ve diğer sağlık ürünlerine erişimi destekleyen çalışmaları açısından verimli bir yıl oldu.

136 ilaca, aşıya, tanıya ve diğer ürünlere ön yeterlilik verdik;

Multipl skleroz, kanser ve kardiyovasküler rahatsızlıklara yönelik yeni ilaçları Temel İlaçlar Listesine ekledik;

Ayrıca standartların altında veya sahte tıbbi ürünler için sekiz uyarı yayınladık.

Maldivler’de, DSÖ’nün yeni test yaklaşımı, sağlık yetkililerinin kontamine pediatrik ilaçları hızlı bir şekilde tespit etmesini sağlayarak küresel bir alarmı tetikledi ve dört bölgede hayat kurtaran geri çağırmaları tetikledi.

Ayrıca Üye Devletlerin düzenleyici sistemlerini güçlendirmelerini desteklemeye devam ediyoruz.

Türkiye ve Suudi Arabistan’ın düzenleyici sistemlerinin yüksek olgunluğa ulaştığını gördük.

Kore Cumhuriyeti, Singapur ve İsviçre, DSÖ Listesindeki Düzenleyici Otoriteler haline gelen ilk üç ülke oldu ve bu ülkeler, onları uluslararası kabul görmüş standartları ve uygulamaları karşılayan “referans düzenleyiciler” haline getirdi.

Ve DSÖ liderliğinde teknoloji transferini ve yerel üretimi desteklemeye devam ediyoruz.

Geleneksel, tamamlayıcı ve bütünleştirici tıbbın kanıta dayalı, güvenli, etkili ve sürdürülebilir kullanımını desteklemek amacıyla Hindistan’da geleneksel tıpla ilgili ilk küresel zirveye de ev sahipliği yaptık.

===

Sağlık sistemlerini güçlendirmeye yönelik tüm bu çalışmalar, özellikle kadınlar ve çocuklar için hayat kurtarma ve yaşam boyu yaşam kalitesini iyileştirme çalışmalarımızı desteklemektedir.

Binyıl Kalkınma Hedefleri kapsamında anne ve çocuk ölümlerinde yaşanan çarpıcı kazanımların ardından 2016’dan bu yana çok az ilerleme kaydedildi.

Engelleri belirlemek ve onlara bu engelleri aşacak araçları sağlamak için Üye Devletlerle birlikte çalışmaya devam ediyoruz.

Geçen yıl doğum sonu kanama, doğum bakımı ve ergen sağlığı konularında yeni yol haritaları veya kılavuzlar yayınladık ve bunları uygulamaları için düzinelerce ülkeye destek verdik. Bildiğiniz gibi PPH, doğum sırasında annelerin en büyük katillerinden biridir.

Yaşamın diğer ucunda, bel ağrısıyla ilgili yeni yönergeler de dahil olmak üzere yaşlı insanlara yönelik bakımın güçlendirilmesi için 18 ülkeyi destekledik.

Cinsel sağlık ve üreme sağlığı alanında, cinsel şiddete yönelik kaliteli, mağdur odaklı hizmetlere erişimi kolaylaştırmak amacıyla 23 öncelikli ülkeyi destekledik.

Ve geçen yıl 11 ülke daha rahim ağzı kanseri için HPV aşısını uygulamaya koydu.

COVİD-19 salgınının yol açtığı en büyük aksaklıklardan biri, birçok ülkede rutin aşılama programları oldu ve bu durum kızamık, difteri, çocuk felci ve sarı humma salgınlarına yol açtı.

Geçtiğimiz yılın nisan ayında, ülkelerin salgınları durdurmasını ve aşılama programlarını en azından pandemi öncesi seviyelere geri getirmesini desteklemek amacıyla UNICEF ve GAVİ ile birlikte “Büyük Yakalama” programını başlattık.

Bu arada, Aşılama Uzmanlarından oluşan Stratejik Danışma Grubu (SAGE), geçen yıl dang humması ve menenjit için yeni aşılar ve sıtma için ikinci bir aşı olan R21-Matrix M aşısını önerdi.

Sıtmaya karşı iki aşının bulunması, arz ve talep arasındaki devasa uçurumun kapatılmasına yardımcı olacak ve özellikle Afrika’da on binlerce gencin hayatını kurtarabilecek.

DSÖ’nün 2021 yılında Gana, Kenya ve Malavi’deki başarılı pilotlara dayanan RTS,S sıtma aşısı tavsiyesinin ardından, aşının yaygın şekilde kullanıma sunulması bugün Kamerun’da başlıyor.

En az 29 ülke aşıyı uygulamaya koymayı planlıyor ve 20 ülke halihazırda GAVİ desteği için onaylandı ve bu yıl aşıyı kullanıma sunmayı planlıyor.

Geçen yıl ayrıca yeni nesil böcek ilacıyla işlenmiş ağlara ilişkin yeni tavsiyeler yayınladık;

Azerbaycan, Belize ve Tacikistan’ın sıtmadan arınmış olduğunu belgeledik ve Cabo Verde’yi sadece birkaç hafta önce bu listeye ekledik.

Tüberküloz konusunda 7,5 milyondan fazla tüberkülozlu kişi, 2022 yılında tanı ve tedaviye erişim sağladı; bu, neredeyse 30 yıl önce izlemeye başladığımızdan bu yana en yüksek rakamdı.

Ayrıca, BM Genel Kurulu Üst Düzey Toplantısında tüberkülozu sonlandırmaya yönelik yeni hedefler üzerinde anlaşmaya vardık ve yeni tüberküloz aşılarının geliştirilmesini, ruhsatlandırılmasını ve adil kullanımını kolaylaştırmak için Tüberküloz Aşısı Hızlandırıcı Konseyi’ni başlattık.

HIV konusunda, dünya çapında HIV ile yaşayan insanların %75’inden fazlası artık antiretroviral tedavi alıyor ve tedavi görenlerin neredeyse tamamı viral baskılanmayı başarıyor, bu da başkalarına bulaştıramayacakları anlamına geliyor.

Artık Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin HIV salgınını sona erdirme hedefine giden yolu görmeye başlıyoruz.

Avustralya, Sidney’in iç kesimlerinde HIV bulaşmasını fiilen ortadan kaldırmaya yaklaştığını açıklayan ilk ülke oldu.

Zimbabwe’de ise HIV ile cinsel sağlık ve üreme sağlığına yönelik hizmetlerin entegre edilmesi, yedi kat daha fazla kadının HIV ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar açısından taranmasına yol açtı.

Bu arada Mısır, hepatit konusunda hepatit C’nin ortadan kaldırılması yolunda “altın kademe” statüsüne ulaşan ilk ülke oldu. Bu tarihi bir dönüm noktasıdır.

İhmal edilen tropik hastalıklar konusunda Benin, Irak ve Mali trahomu ortadan kaldırdı, Gana Afrika tripanosomiasisini ortadan kaldırdı ve Lao PDR ve Bangladeş lenfatik filariasisi ortadan kaldırdı.

Bangladeş ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü ve Tropikal Hastalıklarda Araştırma ve Eğitim Özel Programı da dahil olmak üzere birçok ortak arasındaki işbirliği sayesinde, dünyada visseral leishmaniasis’i ortadan kaldıran ilk ülke oldu.

Bu arada çocuk felcini ortadan kaldırmaya yönelik çabalarımızı yoğunlaştırmaya devam ediyoruz.

Geçen yıl, Pakistan’da altı ve Afganistan’da altı vahşi çocuk felci virüsü vakası rapor edildi; bu, bir takvim yılında bildirilen en düşük ikinci vaka sayısıydı.

Hedefimiz bu yıl vahşi çocuk felci virüsünün bulaşmasını durdurmak ve umarım öyle olur.

Ayrıca aşı kaynaklı çocuk felci virüsünün salgın riskini azaltmak amacıyla çocuk felci virüsü tip 2’ye yönelik yeni bir aşıyı da devreye alıyoruz.

===

Bulaşıcı olmayan hastalıklarla ilgili çalışmalarımızda da gurur duyulacak çok şey var.

Geçen yıl 80’den fazla ülkenin bulaşıcı olmayan hastalıklara yönelik hizmetleri sağlık sistemlerine entegre etmelerine destek verdik.

Örneğin Etiyopya’da yedi bölgede 85 sağlık tesisinde tarama, teşhis ve tedavinin güçlendirilmesini destekledik;

Hipertansiyon konusunda 10 yeni ülke HEARTS paketini hayata geçirdi.

Çocukluk Çağı Kanseri Küresel Girişimi, St. Jude ortaklığıyla 70’ten fazla ülkede teknik ve mali destek sağladı;

Yaklaşık 20 milyon kişinin daha ruh sağlığı hizmetlerine erişimini genişletmek için dokuz ülkeyi destekledik;

Bulgaristan’dan Kamboçya’ya ve Ürdün’e kadar en az 45 ülke göçmen ve mültecilerin karşılanmayan sağlık ihtiyaçlarının karşılanması konusunda ilerleme kaydetti.

Bu arada, antimikrobiyal direnç krizine yanıt vermeleri için ülkeleri desteklemeye devam ediyoruz.

Bakteriyel enfeksiyonlara ilişkin veri raporlayan ülke sayısı yedi yılda üç kattan fazla arttı ve geçen yıl 11 ülke daha AMR konusunda çok sektörlü ulusal eylem planları geliştirdi.

Bu yılki BM Genel Kurulu’nun antimikrobiyal dirençle ilgili üst düzey toplantısı, her yıl en az 1,3 milyon insanı öldüren bu acil küresel tehdide karşı somut taahhütler sağlamak için bir başka önemli fırsat olacak.

===

Şimdi “Beş P”nin Üçüncüsüne geçiyoruz: Sağlığın Korunması.

2023, sağlıkla ilgili acil durumlara hazırlık, önleme ve müdahale çalışmalarımız açısından önemli bir yıldı.

Neredeyse üç buçuk yıl sonra, mayıs ayında, her ikisi de küresel tehdit olmaya devam etse de, hem COVID-19’un hem de mpox’un küresel sağlık acil durumları olarak sona erdiğini ilan ettim.

Küresel nüfusun üçte ikisinden fazlası artık tam bir birincil seri Covid-19 aşısı aldı.

Geçen yılın sonunda kapanan COVAX, yaklaşık iki milyar doz vererek ve düşük gelirli ülkelerde tahmini 2,7 milyon hayat kurtararak hayati bir rol oynadı.

Tüm Üye Devletleri, gelecekteki acil durumlara hazırlık taahhütlerinin bir parçası olarak salgın sırasında geliştirdikleri kapasiteleri korumaya ve güçlendirmeye çağırmaya devam ediyoruz.

Bu arada geçen yıl dikkatimizi çeken başka birçok kriz vardı.

DSÖ, Türkiye ve Suriye’deki depremlerden, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Haiti, Myanmar, Sudan, Ukrayna ve tabii ki Gazze başta olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarındaki çatışma ve güvensizliğe kadar toplamda 65 dereceli acil duruma müdahale etti.

Ülkelerin kolera, difteri, menenjit ve sarıhumma salgınlarına karşı aşı ve tedavilere erişmelerini destekledik.

Ve acil sağlık ekipleri 18 ülkedeki 19 acil duruma müdahalemizde hayati bir rol oynadı; bu yüzden sadece listeyi veriyorum çünkü bu ülkelerdeki tüm bu acil durumlarda ne yaptığımızı açıklamaya çalışsam tüm gün sürer. Ama en azından çeşitli raporlardan ne yaptığımızı biliyorsunuz.

Geçen hafta DSÖ, bu yıl acil durumlara müdahale çalışmalarımızı desteklemek için 1,5 milyar ABD Doları tutarında bir taleple Sağlık Acil Durum Çağrımızı başlattı.

Acil durumlara müdahale etme çalışmalarımız sıklıkla manşetlerde yer alsa da acil durumları önleme ve acil durumlara hazırlık çalışmalarımız daha az görünür ancak aynı derecede önemlidir.

DSÖ Sağlık Acil Durumlarına Hazırlık, Müdahale ve Dayanıklılık Çerçevesi, ulusal, bölgesel ve küresel sağlık güvenliğini güçlendirmek için gereken yönetişim, sistemler, araçlar, iş gücü ve finansman için bir yol haritası sağlar.

Bildiğiniz gibi bu alanda devam eden birçok girişimimiz var.

Örneğin, Pandemi Fonu çalışıyor ve 37 ülkeye 338 milyon ABD Doları tutarındaki ilk ödeme turunu gerçekleştirdi.

500 milyon ABD Doları tutarında finansmanla ikinci tur şu anda devam ediyor.

Ayrıca tıbbi karşı önlemlere yönelik geçici mekanizma, Küresel Sağlık Acil Durum Birliği, Evrensel Sağlık ve Hazırlık İncelemesi, Uluslararası Patojen Gözetim Ağı, DSÖ BioHub Sistemi, mRNA Teknoloji Transfer Merkezi, DSÖ Pandemi Merkezi ve Salgın İstihbaratı ve Ortaya Çıkan Tehditlere Karşı Hazırlıklı Olma ve Dayanıklılık Girişimi. Aslında, COVID-19 salgını sırasındaki deneyimlerimize dayanarak ondan fazla girişim. Tüm bu girişimleri açıklayarak ayrıntılara giremem ama biliyorum ki, tüm bu girişimleri hayata geçirdiğimizde dünya daha hazırlıklı olacak.

Siyasi düzeyde, BM Genel Kurulu Üst Düzey Toplantısında dünya liderleri, pandemi anlaşması ve Uluslararası Sağlık Tüzüğü’nde yapılacak değişikliklere ilişkin müzakerelerin bu yılın Mayıs ayına kadar sonuçlandırılması taahhüdünü de içeren güçlü bir siyasi deklarasyon üzerinde anlaşmaya vardı.

Ancak Üye Devletlerin bu taahhüdü yerine getiremeyebileceğinden ciddi endişe duyduğumu söylemeliyim.

Zaman çok kısa ve çözülmesi gereken pek çok sorun var.

Benim görüşüme göre, pandemi anlaşmasının ve UST değişikliklerinin yerine getirilmemesi, gelecek nesillerin bizi affetmeyeceği kaçırılmış bir fırsat olacaktır.

Cesaret gerektirecek, uzlaşma gerektirecek. Herkes kendi pozisyonunda kalırsa fikir birliğine varamazsınız.

Herkes bir şeyler vermek zorunda kalacak, yoksa kimse bir şey alamayacak.

Tüm Üye Devletleri, çocuklarımızı ve torunlarımızı gelecekteki salgınlardan korumaya yardımcı olacak güçlü bir anlaşma üzerinde fikir birliğine varmak için acilen ve kararlılıkla çalışmaya davet ediyorum.

Bu fırsatı kullanarak iki eş başkana ve Büro üyelerine INB ve IHR’deki liderliklerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum.

===

Sayın meslektaşlarım ve dostlarım,

Sağlığı teşvik etmek, sağlamak ve korumak GPW14’ün genel hedefidir.

Bu üç temel öncelik dördüncü ve beşinci P’ler tarafından desteklenmektedir: Sağlık İçin Güç ve Performans.

Sağlığı güçlendirmek, ülkelerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri hedeflerine ulaşmalarını en etkili şekilde hızlandırmalarını desteklemek için bilimin, araştırmanın, dijital teknolojilerin, verilerin ve iletişimin gücünden yararlanmakla ilgilidir.

2023’te 50 ülkeyi, uygulama ve sonuç sunma konusunda aralıksız, sistematik ve veriye dayalı bir yaklaşım olan “Etki için Teslimat” yaklaşımıyla destekledik.

Örneğin Madagaskar, lenfatik filaryaziyi önlemek için bu yaklaşımı kullanıyor.

Etki için Teslimat yaklaşımıyla Vietnam, erkekler arasında tütün kullanımını şu anda %44’ten 2025’e kadar %33’e düşürme yolunda ilerliyor.

Dünya Sağlık Veri Merkezi artık en büyük eşitsizlik ve ölüm veri tabanlarını ve özelleştirilmiş ülke veri profillerini içeriyor. Bu arada, DSÖ’de ilk kez parçalanmış verileri tek bir veri gölüne dönüştürüyoruz.

Artık 120’den fazla ülke, geleneksel tıpla ilgili ikinci bir modülü de içeren ICD-11’i uygulamaya koydu.

2023 yılı aynı zamanda ülkelerin sağlıkta dijital teknolojilerin ve yapay zekanın gücünden yararlanmalarını destekleme çalışmalarımız açısından da önemli bir yıl oldu.

Dijital Sağlıkta Küresel Girişim olan Küresel Dijital Sağlık Sertifikasyon Ağı’nı başlattık ve sağlık için yapay zekanın düzenlenmesine ilişkin kılavuz yayınladık.

Herkes İçin Sağlık Ekonomisi Konseyi nihai raporunu sundu;

Ve 2024 yılının Ekim ayında, Lyon’daki DSÖ Akademi kampüsü açılacak ve bu yeni bir dönemin başlangıcı olacak; Fransa’ya sürekli desteği için teşekkür ediyorum. Akademi tamamen işlevsel hale geldiğinde hem Üye Devletler hem de personelimiz için kapasite geliştirmede ezber bozan bir rol oynayacak.

===

Beşinci ve son P, Sağlık İçin Performans Göstermek, daha güçlü bir DSÖ oluşturmak için çalışmaya devam ettiğimiz anlamına gelir.

Bu, stratejimizi, çalışma modelimizi, süreçlerimizi, ortaklıklarımızı, finansmanımızı, iş gücümüzü ve kültürümüzü güçlendirmek için altı buçuk yıl önce başlattığımız dönüşümün yedi sütununa dayanıyor.

Bu alanların her birinde ilerleme kaydetmeye devam ediyoruz.

Yeni kurumsal kaynak yönetimi sistemimiz BMS’yi kullanıma sunuyoruz; mevcut sistemin yerini alacak.

Yeni tedarik zinciri stratejimiz, acil durumlara daha etkili bir şekilde müdahale etmek için malzemeleri önceden konumlandırmamıza olanak tanıyor;

İşe alım süresini dört yılda %40 oranında kısalttık;

Sözleşmeli personele yönelik yeni bir sistem uyguluyoruz;

Çalışanların ruh sağlığı hizmetlerine erişimini iyileştiriyoruz;

Genel cinsiyet eşitliğini sağladık ve üst sınıflarda eşitliği artırdık;

DSÖ Gençlik Konseyi’ni ve Sivil Toplum Komisyonu’nu kurduk ve devlet dışı aktörlerle istişare yöntemimizi geliştirdik;

Finansmana yönelik daha sürdürülebilir ve öngörülebilir yeni bir yaklaşım geliştirmeye devam ediyoruz.

Sürdürülebilir Finansmana ilişkin Üye Devlet Çalışma Grubunun tavsiyelerinin uygulanmasında kaydettiğiniz önemli ilerleme için Üye Devletlere teşekkür ediyorum.

Çalışma Grubu’nun en önemli tavsiyelerinden biri, Dünya Sağlık Asamblesi’nin geçen yıl onayladığı ve bu hafta değerlendirilmek üzere önünüzde olan Yatırım Turu fikridir.

Yatırım turunun amacı, 14. Genel Çalışma Programına finansman sağlamak, finansmanın öngörülebilirliğini ve esnekliğini artırmak ve geçmişte oldukça sorunlu olan yoksulluğu ortadan kaldırmaktır.

Yatırım turuna bugüne kadar gösterdikleri yapıcı katılımdan dolayı tüm Üye Devletlere teşekkür ediyorum ve tartışmamızı ve sizin de onayınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Bu fırsatı Sürdürülebilir Finansman Çalışma Grubu’na başkanlık ettiği ve değerlendirilen katkılara ve yatırım turuna ilişkin tavsiyelerin onun liderliğinde yapıldığı için Björn Kümmel’e teşekkür etmek istiyorum. Çok nemli, Björn.

Elbette, Üye Devletlerin yatırımlarının karşılığını daha etkili ve verimli bir DSÖ şeklinde beklediklerini çok iyi anlıyoruz; ölçülebilir bir etki yaratan bir DSÖ.

Ve öyle yapmalısın. Çevik Üye Devletler Görev Grubu aracılığıyla talep ettiğiniz ve Sekretarya Reform Uygulama Planı aracılığıyla taahhüt ettiğimiz değişiklikleri gerçekleştirme konusunda kararlılığımızı sürdürüyoruz. Bunlar AMSTG ve SIP’dir.

Bu, her türlü cinsel istismara karşı sıfır toleransı gerçeğe dönüştürme taahhüdümüzü de içermektedir.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde mağdurlara BM standartlarına göre bir yıllık destek sağladık, ancak bunun bazı kadınlar için yeterli olmayabileceğinin farkındayız ve bu nedenle desteğimizi vaka bazında genişletiyoruz.

Bu yılki temel önceliklerimden biri ülke ofislerimizi daha önce yapılmamış bir şekilde güçlendirmek.

Bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce, bu hedefe ulaşmak için bir plan geliştirmek üzere altı bölgenin tamamından DSÖ temsilcilerinden oluşan Sonuç için Eylem Grubunu kurduk.

Onların çalışmaları şu anda uygulama aşamasında olduğumuz altı maddelik bir eylem planıyla birleştirildi.

Her ülke ofisinde öngörülebilir temel bir varlık oluşturmak amacıyla, ülke ofislerinde işe alım için 400 pozisyona öncelik verdik.

Bu gönderileri finanse etmek için 200 milyon ABD doları taahhüt ettik;

Beş Bölge Müdürü ve ben, DSÖ Ülke Temsilcilerine, Ülke Ofisi başkanlarımızı güçlendirmek için, Üye Ülkelerimize daha duyarlı ve zamanında destek sunmalarını sağlamak amacıyla ortak bir küresel yetki delegasyonu gönderdik;

Küresel Coğrafi Hareketlilik Politikası ise geçen yıl başlatıldı ve şu anda gönüllülük aşamasına geldi ve ilk gönüllülük aşaması tamamlandı.

===

Sayın meslektaşlarım ve dostlarım,

2024, Küresel Sağlık ve DSÖ’müz için belirleyici bir yıl olacak.

Bu bir fırsat yılıdır.

Bu yıl GPW14’te dünyanın önümüzdeki dört yıl için küresel sağlık stratejisini şekillendirme fırsatına sahipsiniz.

Bu yıl, pandemi anlaşması ve UST’de yapılan değişiklikler aracılığıyla sağlıkla ilgili acil durumların geleceğini şekillendirme fırsatına sahipsiniz;

Ve bu yıl, Yatırım Turu aracılığıyla bu Organizasyonun geleceğini şekillendirme fırsatına sahipsiniz. Bunlar üç büyük görev. Ben de Başkan’a şunu söylüyordum: Organizasyonu uzun yıllar şekillendirecek olan bu çok büyük konulara odaklanmak aslında çok tarihi bir şey.

Bu fırsatları değerlendirmenizi rica ediyorum.

Hepimiz bir fark yaratmak istediğimiz için buradayız, çünkü Dünya Sağlık Örgütü’nün misyon ve vizyonuna inanıyoruz.

Bu yıl, bu farkı yaratma ve dünyayı daha sağlıklı, daha güvenli, daha adil ve özellikle de daha huzurlu bir yer haline getirme fırsatımız olacak.

Devam eden bağlılığınız ve desteğiniz için hepinize teşekkür ederiz.

Meslektaşlarım ve ben, dünya insanlarının sağlığını geliştirmek, sağlamak, korumak, güçlendirmek ve gerçekleştirmek için sizinle birlikte çalışmaya kararlıyız.

Geçtiğimiz altı yıl boyunca Dönüşüm gündemine verdiğiniz destek çok önemliydi. Kendi adıma ve DSÖ’deki tüm meslektaşlarım adına sizlere teşekkür ediyor, daha iyi bir dünya için desteğinizi sürdüreceğinize inanıyoruz.

Teşekkür ederim.

Kaynak: DSÖ Cenevre, 154. İcra Kurulu Açılış Konuşması, 22 Ocak 2024

Haberi hazırlayan Bekir Metin, 25 Ocak 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir