DSÖ 72. Avrupa Bölge Toplantısı 12-14 Eylül tarihlerinde İsrail’de yapılacak

DSÖ 72. Avrupa Bölge Toplantısı 12-14 Eylül tarihlerinde İsrail’de yapılacak

DSÖ 72. Avrupa Bölge Komite Toplantısı (Tel Aviv, İsrail, 12-14 Eylül 2022)

DSÖ Avrupa Bölgesi’nin 53 Üye Devletinin Sağlık Bakanları ve üst düzey delegeleri ile ortak kuruluşlar ve sivil toplum temsilcileri, İsrail’in Tel Aviv kentinde 12-14 Eylül 2022 tarihleri arasında toplanacak olup ayrıca, DSÖ 72. Avrupa Bölge Komite Toplantısını (RC72) izlemek amacıyla sanal olarak bağlantı kurabileceklerdir.

COVID-19 pandemisinin başlamasından bu yana Avrupa Bölgesinde yapılan ilk tam yüz yüze yönetim toplantısı olan bu Avrupa Bölge Komite Toplantısı (RC72),  şimdiye kadar kaydedilen ilerlemeyi ve DSÖ Avrupa Çalışma Programını (EPW) 2020–2025 “Avrupa’da Daha İyi Sağlık için Birleşik Eylem”in ülke düzeyinde sağlık ve refahın geliştirilmesine katkısı üzerinde özel bir odak noktası olarak durulacaktır.

RC72, sağlık paydaşlarına Bölge’de halk sağlığı için temel zorlukları, devam eden sağlık acil durumlarını ve daha yakın alt-bölgesel ve bölgeler arası işbirliği fırsatlarını tartışmak için bir forum sağlayacaktır. Oturum ayrıca, dijital sağlık yoluyla güçlendirme, davranışsal ve kültürel anlayışlar yoluyla sağlığın teşviki ve geliştirilmesi ve uygun fiyatlı ilaçlara erişim dâhil olmak üzere çeşitli öncelikli sağlık alanlarında alınacak eylemler üzerinde fikir birliği arayacaktır.

Rahim ağzı kanseri, alkol kullanımı, tüberküloz, HIV, viral hepatit ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gibi konularda birkaç yeni ve güncellenmiş bölgesel eylem planı ve yol haritası tartışılacak ve onaylanmak üzere genel kurula sunulacaktır.

DSÖ 72. Avrupa Bölge Komite Toplantısı için resmi program 3 gün sürecektir. Tüm belgeler bu web sitesinde sağlanacaktır.  (https://www.who.int/europe/about-us/governance/regional-committee/72nd-session-of-the-who-regional-committee-for-europe) Oturumlar canlı yayınlanacak ve gerçek zamanlı yayın #RC72TLV kullanılarak DSÖ Avrupa Bölge Ofisinin sosyal medya kanallarında paylaşılacaktır.

Türkiye’nin DSÖ Avrupa Bölge Komite Toplantılarına Katılımı

Türkiye 7-10 Eylül 1953 tarihleri arasında Danimarka’nın Kopenhag kentinde yapılan DSÖ 3. Avrupa Bölge Komite Toplantısına dönemin Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Nail Karabuda ve Uluslararası İlişkiler Müdürü Dr. Tevfik Alan ile birlikte ilk kez katılıyor.

Sağlık Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığımız birlikteliğinde oluşturulan Heyetlerle, 1953-2021 yılları arasında DSÖ Avrupa Bölge Komite Toplantılarına düzenli olarak katılım sağlanmıştır.

Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle, son iki yıldır (2020 ve 2021) DSÖ tarihinde iki kez Heyetler katılmadan Avrupa Bölge Komite Toplantıları “Sanal Ortamda” oluşturulan gündemle Kopenhag’da toplanmıştır.

DSÖ 71.Avrupa Bölge Komite Toplantısı, 13-15 Eylül 2021 tarihleri arasında Kopenhag’da sanal ortamda gerçekleştirilmiş olup, Ülkemizi Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığında 9 kişiden oluşan bir heyetle katılım olmuştur.

Türkiye, DSÖ Avrupa Bölge Komite Toplantılarına ilk kez 1965 yılında İstanbul, 1997 yılında yine İstanbul ve 2013 yılında İzmir’de ev sahipliği yapmıştır.

İsrail, ilk DSÖ Avrupa Bölge Komite Toplantısına 1995 yılında Kudüs’te ev sahipliği yapmış ve 12-14 Eylül 2022 tarihleri arasında ikinci kez Tel Aviv’de ev sahipliği yapacaktır.

Türkiye’nin, İsrail Tel Aviv’de yapılacak olan DSÖ 72. Avrupa Bölge Komite Toplantısına Sağlık Bakanlığınca oluşturulacak bir Heyetin katılımı beklenmektedir.

Haber Bekir Metin, Ankara, 4 Eylül 2022

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir