DSÖ, Açlık ve hastalığın ölümcül birleşimi Gazze’de daha fazla ölüme yol açacak…

DSÖ, Açlık ve hastalığın ölümcül birleşimi Gazze’de daha fazla ölüme yol açacak…

Açlık Gazze’yi kasıp kavuruyor ve bunun, özellikle çocuklar, hamile ve emziren kadınlar ve yaşlılar arasında olmak üzere Şerit genelinde hastalıkları artırması bekleniyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün de dahil olduğu Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması (IPC) küresel ortaklığının 21 Aralık 2023 tarihinde açıklanan yeni tahminlerde, Gazze’nin “felaket düzeylerde gıda güvensizliğiyle” karşı karşıya olduğunu ve “her geçen gün artan” kıtlık riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Gazze’de nüfusun %93’ü benzeri görülmemiş bir oranda, yetersiz gıda ve yüksek düzeyde yetersiz beslenmeyle birlikte kriz düzeyindeki açlıkla karşı karşıya. Her 4 haneden en az 1’i “felaket koşullarıyla” karşı karşıya: aşırı yiyecek eksikliği ve açlıkla karşı karşıya ve basit bir yemek alabilmek için eşyalarını satmaya ve diğer aşırı önlemlere başvurdu. Açlık, yoksulluk ve ölüm ortadadır.

Kuzey Gazze’ye yapılan son ziyaretlerde DSÖ personeli, Gazze’de konuştukları herkesin aç olduğunu söylüyor. Hastaneler ve acil servisler dahil gittikleri her yerde insanlar onlardan yiyecek istiyordu. “Gazze’de tıbbi malzeme dağıtıyoruz ve insanlar bunun yiyecek olmasını umarak kamyonlarımıza koşuyor” dediler ve bunu “çaresizliğin bir göstergesi” olarak nitelendirdiler.

Bulaşıcı hastalıklar artıyor

Gazze’de halihazırda bulaşıcı hastalıkların artan oranları yaşanıyor. Ekim ortasından bu yana 100.000’den fazla ishal vakası rapor edildi. Bunların yarısı 5 yaşın altındaki küçük çocuklardan oluşuyor; vaka sayıları çatışmadan önce bildirilenlerin 25 katı.

150.000’den fazla üst solunum yolu enfeksiyonu vakası ve çok sayıda menenjit, deri döküntüsü, uyuz, bit ve suçiçeği vakası rapor edilmiştir. Birçok kişide sarılık belirtileri görüldüğünden hepatitten de şüpheleniliyor.

Sağlıklı bir vücut bu hastalıklarla daha kolay mücadele edebilirken, tükenmiş ve zayıflamış bir vücut mücadele edecektir. Açlık vücudun savunmasını zayıflatır ve hastalıklara kapı açar.

Yetersiz beslenme, özellikle hayat kurtaran sağlık hizmetlerine erişimlerinin olmadığı bir ortamda çocukların ishal, zatürre ve kızamık gibi hastalıklardan ölme riskini artırıyor.

Çocuk hayatta kalsa bile israf, büyümeyi engellediği ve bilişsel gelişimi bozduğu için yaşam boyu etkiler yaratabilir.

Emziren anneler de yetersiz beslenme riski altındadır. 0-6 ay arası bir bebeğin alabileceği en iyi ve en güvenli besin anne sütüdür. Bu, özellikle güvenli içme suyuna erişimin son derece sınırlı olduğu durumlarda çocuğu beslenme yetersizliklerinden ve ishal gibi ölümcül hastalıklara yakalanmaktan korur.

Kadınlar da dahil olmak üzere Gazze nüfusunda artan ruh sağlığı sorunları emzirme oranlarını daha da etkileyebilir.

Sanitasyon ve hijyen eksikliği ve çökmekte olan sağlık sistemi zehirli karışıma katkıda bulunuyor

1,9 milyondan fazla insan evlerinden oldu ve bunların 1,4 milyondan fazlası aşırı kalabalık barınaklarda kalıyor. Bu koşullar bulaşıcı hastalıklarda sürekli bir artış için ortam yarattığı aşikardır. 21 Aralık 2023 tarihi itibariyle Gazze’de ortalama olarak her 4500 kişiye bir duş ve 220 kişiye bir tuvalet düşüyor. Temiz su kıtlığı yaşanmakta ve açık havada tuvalet yapma seviyeleri artıyor. Bu koşullar bulaşıcı hastalıkların yayılmasını kaçınılmaz kılmaktadır.

Trajik bir şekilde, savaş sağlık sistemini kötüleştirmeye devam ederken Gazze genelinde sağlık hizmetlerine erişim hızla düştü. Sağlık sistemi diz çökerken, açlık ve hastalığın ölümcül birleşimiyle karşı karşıya kalanların çok az seçeneği kalıyor.

Zaten yeterince acı çeken Gazze halkı, artık açlıktan ve işleyen bir sağlık sistemiyle kolayca tedavi edilebilecek hastalıklardan ölümle karşı karşıya. Bu artık durmalı. Gıda ve diğer yardımların çok daha büyük miktarlarda dağıtılması gerekiyor. DSÖ, acil insani ateşkes çağrısını tekrar tekrar yineliyor.

Kaynak: DSÖ, Cenevre, 22 Aralık 2023 

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir