DSÖ, Afganistan’a 500 ton acil tıbbi malzeme getirmek için müzakerelerin devam ettiğini söyledi.

DSÖ, Afganistan’a 500 ton acil tıbbi malzeme getirmek için müzakerelerin devam ettiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) üst düzey bölge yetkilileri 24 Ağustos 2021 Salı günü çevrimiçi bir brifing sırasında, Afganistan’a 500 metrik ton acil ihtiyaç duyulan tıbbi malzemeyi getirmek için müzakerelerin devam ettiğini söyledi.

Dubai’de mahsur kalan tıbbı yardımları bu hafta ülkeye girmesi bekleniyordu ancak başkent Kabil’deki uluslararası havaalanına ticari uçuşların girmesine izin verilmediği için ertelendi.

DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Ofisi Acil Durum Direktörü Dr. Richard Brennan

Merkezi Kahire’de olan DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Ofisi Acil Durum Direktörü Dr. Richard Brennan, DSÖ’nün seçenekleri araştırdığını ve önümüzdeki günlerde “daha ​​fazla cesaret verici ayrıntılar” elde etmeyi umduğunu söyledi. Gazetecilere verdiği demeçte, “Üç ya da dört ülkenin hükümetleriyle müzakere halindeyiz” diyerek, müsaadelerini almadan adlarını vermek istemediğini sözlerine ekledi.

“Sanırım malzemeleri ve büyük olasılıkla Kabil havaalanına getirmek için uçuşları güvence altına alabileceğiz. Bir de tabii ki uçakları boşaltmak, kamyonların güvenli ve emniyetli bir şekilde havaalanına girip emniyetli ve emniyetli bir şekilde ayrılmasını sağlamak gibi biraz karmaşık lojistik operasyonları sağlamamız gerekir” dedi.

Stoklar azalıyor 

Yetmiş yıldır Afganistan’da hizmet veren DSÖ, ülkede kalma ve anne ölümlerini ve çocuk ölümlerini azaltma da dahil olmak üzere son 20 yılda ilerleme kaydetme taahhüdünün altını çizdi. Ancak, tıbbi malzemeleri azalıyor.

DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Ofisi Program Yönetimi Direktörü Dr. Rana Hajjeh (Lübnanlı)

DSÖ Bölge Ofisi Program Yönetimi Direktörü Dr. Rana Hajjeh bir tercüman aracılığıyla “Genellikle her ülkede acil durum stoğumuz var” dedi.

“Mevcut durumda, ülkede sahip olduğumuz acil durum stokunun yaklaşık yüzde 70’ini kullanmaya açtık. Bu stok sadece bir hafta yetecekti, bu yüzden tüm kitlere, tıbbi malzemelere, ekipmanlara her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olacak” dedi.

DSÖ yakın zamanda sahadaki sağlık durumunu gözden geçirmek için değerlendirmeler yaptı. DSÖ Afganistan Temsilcisi Dr. Dapeng Luo’ya göre, çoğu büyük sağlık tesisi işlevsel ve erişilebilir olsa da, ülke genelinde kritik arz sıkıntısı yaşıyor.

Dr. Luo üreme sağlığı hizmetlerine, ruh sağlığı hizmetlerine, yeni yerinden edilmiş insanlar için hijyen kitlerine ve çocuklar için besin takviyelerine acil ihtiyacın altını çizdi. Kabil’den yaptığı açıklamada, “Değerlendirmemiz, hizmet sunumunun sağlık personeli üzerinde herhangi bir baskı olmaksızın Taliban sağlık yetkilileri tarafından desteklendiğini ortaya koyuyor” dedi.

“Kadın sağlık çalışanları da dâhil olmak üzere sağlık çalışanlarına işe dönmeleri veya görevlerinde kalmaları çağrısı yapıldı. Ancak bazı kadın sağlık çalışanları görevlerine geri dönmüyor, bazıları ise süregelen güvensizlik durumu nedeniyle görevlerinden istifa etti.”

Pandemi ve çocuk felci 

DSÖ Afganistan Temsilcisi Dr. Dapeng Luo (Çinli)

Afganistan ayrıca Dr. Luo’nun üç önemli COVID-19 enfeksiyonu dalgası olarak tanımladığı şeyi yaşadı ve DSÖ mevcut karışıklık ve yerinden edilmenin bir artışa yol açabileceğinden korkuyor.

23 Ağustos 2021 tarihi itibariyle yaklaşık 160.000 hastalık vakası ve 7.000’den fazla ölüm kaydedildi. Güvensizlik ayrıca, geçen hafta bir önceki haftaya kıyasla yaklaşık yüzde 80’lik bir düşüşle COVID-19 test oranlarının düşmesine neden oldu.

Afganların yüzde beşinden daha azı aşılanmış, kabaca iki milyon insan, DSÖ ve ortakları, yerinden edilmiş nüfuslar arasında sürveyans, test ve aşılamayı yaygınlaştırmak için çalışıyor.

‘Kalmak ve teslim etmek’ 

Bu arada, Afganistan ve Pakistan, vahşi çocuk felci virüsünü ortadan kaldırmayan tek ülke olmaya devam ediyor. DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Direktörü Dr. Ahmed Al-Mandhari, şimdiye kadar her ülkede bir vaka olduğu için şimdi harekete geçme ihtiyacının altını çizdi.

DSÖ, Afganistan’da 34 ilin tamamında çalışan yaklaşık 700 kişilik personeli adına konuşurken, “Mevcut olaylar gelişmeye devam ederken, DSÖ Afganistan’da kalmaya tamamen kararlıdır” dedi.

“Artık bize güvenmek, bizimle çalışmak ve hayat kurtarmamıza, sağlığı geliştirmemize ve savunmasız kişilere hizmet etmemize yardımcı olmak için bağışçılarımızın ve ortaklarımızın desteğine ihtiyacımız var” dedi.

Kaynak:

BM Haberleri, New York-Cenevre, 25 Ağustos 2021

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir