DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge’nin Türkiye Ziyareti

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge’nin Türkiye Ziyareti

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü, İstanbul’da yeni açılan “İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlık DSÖ İstanbul Ofisini” ziyaret etti ve Türk Tıp Dünyası Kurultayında konuştu

Dr. Hans Kluge, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın daveti üzerine 28-30 Ekim 2020 tarihleri arasında Türkiye’ye bir ziyarette bulundu, DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Henri P. Kluge Türk Tıp Dünyası Kurultayında bir açılış konuşması yaptı ve Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısına katıldı. Türk Tıp Dünyası Genel Sekreteri Baghdad Amreyev ile de konuştu.

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü’ nün ziyareti sırasında Dr. Kluge ayrıca, insani ve sağlıkla ilgili acil durumlara hazırlık için açılan İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlık DSÖ İstanbul Ofisini ziyaret etme fırsatı buldu.

İnsani ve sağlıkla ilgili acil durumlara hazırlıklı olma

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Henri P. Kluge

Bu yılın başlarında, DSÖ Avrupa Bölge Ofisi ile T. C. Sağlık Bakanlığı, insani ve sağlıkla ilgili acil durumlara hazırlıklı olmaya odaklanan yeni Coğrafi Ayrık İstanbul Ofisinin kurulması için bir anlaşma imzaladı. Dr. Kluge, Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe ile görüşerek Coğrafi Ayrık İstanbul Ofisinin kurulmasında verdikleri destek için Sağlık Bakanlığına teşekkürlerini iletti.

Dr. Kluge, “devam eden COVID-19 salgınının sağlık acil durumlarının sağlık sistemleri üzerindeki gerçek ve kalıcı etkisinin altını çizdiğini yineledi. Ülkelerin sağlıkla ilgili acil durumlara hazırlanmak için gerekli kapasiteye sahip olmalarını sağlamanın öneminden bahsetti. DSÖ Coğrafi Ayrık İstanbul Ofisi, bu tür bir kapasite geliştirme ve eğitim için bölgesel bir merkez olacaktır.”

Acil durumlara hazırlık, temel önceliklerinden biri olarak daha fazla insanı sağlık acil durumlarından korumayı öngören Avrupa Çalışma Programı (EPW), Daha iyi Sağlık İçin Ortak Eylem-United Action for Better Health kapsamında güçlü bir şekilde çalışmayı ortaya koymaktadır. Bu aynı zamanda DSÖ’nün 13. Genel Çalışma Programında vurgulanan üç milyar hedefe de katkıda bulunacaktır.

Türk Tıp Dünyası Kurultayında Konuşma

Dr. Kluge’nin, 6. Türk Tıp Dünyası Kurultayında yaptığı açılış konuşmasında; COVID-19 gibi sağlık güvenliği tehditleri konusunda koordinasyona yardımcı olan alt bölge ağlarının önemini vurguladı. Ek olarak, Dr. Kluge, sağlık ve yaşam için kullanılan kaynaklarının birbiriyle nasıl bağlantılı olduğunu daha fazla anlama ihtiyacından bahsetti ve pandemiyi kontrol etmek için erken alınan kesin önlemlerin uzun vadede ekonomiye nasıl fayda sağlayacağını vurguladı.

Toplantı ayrıca Kazakistan Sağlık Bakanı Dr. Alexey Tsoy, Kırgızistan Sağlık Bakanı Dr. Alymkadyr Beyshenaliev ve Özbekistan Sağlık Bakanı Dr. Alisher Shadmanov başta olmak üzere diğer Sağlık Bakanları ile konuşma fırsatı buldu.

Birleşmiş Milletler ortaklarıyla birlikte çalışmak

DSÖ’nün ülkelerdeki çalışmalarının merkezinde, ortaklar (paydaşlar) sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesinde hayati bir rol oynamaktadır. Dr. Kluge, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Bayan Alanna Armitage ile bir araya geldi. COVID-19 salgını sırasındaki işbirliğinden dolayı UNFPA’ya teşekkür etti ve DSÖ Avrupa Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Eylem Planı’nın Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde uygulanmasına yönelik bir anlaşma ve ortak çalışma planı dâhil olmak üzere ajanslar (kuruluşlar) arasında devam eden çalışmaları memnuniyetle paylaştı. Dr. Kluge ve Bayan Armitage, her iki kuruluş için cinsel sağlık ve üreme sağlığı ve anne sağlığının önemi hakkında konuştular ve DSÖ / Avrupa ve UNFPA arasında birlikte yeni bir eylem planı planlanması gerektiği üzerinde konuştular.

Dr. Hans. Kluge, ayrı bir toplantıyı da Birleşmiş Milletler Kalkınma Koordinasyon Ofisi’nden (UNDCO) Bayan Gwi Yeop Son ile İstanbul’da yeni açılan DSÖ Coğrafi Ayrık Ofisiyle  birlikte olası işbirliği alanları hakkında konuştular. Toplantı ayrıca, diğer Birleşmiş Milletler kurumları ile ortaklıkları başarının önemli bir parçası olarak gören Avrupa Çalışma Programı (EPW)’nın uygulanmasını vurgulama fırsatı sundu. Tartışmalar, herhangi bir potansiyel COVID-19 aşısının Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde sorunsuz bir şekilde uygulanmasını sağlamak için DSÖ Avrupa Bölge Ofisi ve UNDCO’nun birlikte nasıl çalışabileceğini kapsıyordu.

Bir depreme müdahale etmek

Dr. Hans Kluge’nin Türkiye ziyareti sırasında 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de 6.6 büyüklüğünde bir deprem oldu ve Türkiye’nin diğer bölgelerinin yanı sıra komşu Yunanistan’ı da etkiledi.  Dr. Kluge, Türk makamlarına başsağlığı diledi ve DSÖ Avrupa Bölge Ofisinin desteğini sundu. DSÖ Türkiye Ülke Ofisi olarak ta Sağlık Bakanlığı’nın yanı sıra Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndaki (AFAD) çalışmalara destek konusunda girişimlerini sunmuştur.

Kaynakça:

DSÖ Avrupa Bölge Ofisi Direktörünün Türkiye Ziyareti, Kopenhag, 5.11.2020

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir