DSÖ Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Kluge Suriye Sınırında

DSÖ Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Kluge Suriye Sınırında

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Kluge ile beraberindeki heyet Suriye sınırındaki Kilis Öncüpınar Sınır Kapısından Suriye’ye gönderilen yardımlar için 10 Temmuz 2020 tarihinde düzenlenen törene katıldılar.

DSÖ Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Kluge beraberinde Birleşmiş Milletler (BM-OCHA) Suriye Krizi için Bölgesel İnsani Yardımlar Koordinatör Yardımcısı Mark Cutts, UNOCHA Türkiye Ülke Ofis Lideri Dr. Pavel Ursu, Sağlık Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdür Dr. Selami Kılıç ve Suriye Krizi için Sınır Ötesi İnsani Yardım Fonu Koordinatörü Markus Werne ve DSÖ Gaziantep Ofis Lideri Dr. Mahmoud Daher ile birlikte Suriye sınırına sıfır noktada bulunan Kilis Öncüpınar Sınır Kapısına geldi. Burada Kilis Vali Yardımcısı Fehmi Sinan Niyazi ile yetkililer tarafından karşılandı.

DSÖ Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Kluge, burada yaptığı kısa konuşmada, DSÖ Avrupa Bölge Direktörü olarak Türkiye’ye ilk ziyareti olduğunu ifade ederek, “Aynı zamanda Covit 19’dan sonra uluslararası bir ziyaretimdir. Türkiye ile işbirliğine benim ne kadar bağlı olduğumu gösteriliyor. Ve hiç kimseyi geride bırakmamak, onun için buraya geldim. Sınıra geldim, bu gelişimden çok gurur duyuyorum” dedi.

Dr. Hans Kluge, 8-11 Temmuz 2020 tarihleri arasında ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye yaptı. Ankara’da Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile 9 Temmuz 2020 tarihinde yaptığı görüşmeden sonra 10 Temmuz 2020 tarihinde Gaziantep’e geldi. Sonra da Öncüpınar Sınır Kapısı içerisinde yetkililerden yardım faaliyetleri ile ilgili bilgi aldıktan sonra yürüyerek BM tarafından gönderilecek yardım TIR’larının bulunduğu alana geçti. Burada gönderilecek tıbbı ve ihtiyaç malzemelerini inceleyen DSÖ Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Kluge, ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye yaptığını ifade ederek, “Dünya Sağlık Örgütünün Avrupa Ofisi ile büyük bir işbirliği başlatıyoruz. Türkiye’ye DSÖ ve BM’nin misyonuna yetki alanlarına sahip çıktığı için teşekkür ediyorum, işbirliği için, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile birlikte bir anlaşma imzaladık. İstanbul’da acil durum hazırlığı için çalışacak, bir ofis açılmasını sağlayacağız. Buda Türkiye’nin sahip olduğu çok büyük acil durum afet anlamındaki potansiyelin göstergesidir. Aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa bölgesindeki sağlık açısından üslenmekte olduğu rolün göstergesidir. Aynı zamanda Covit 19 ile ilgili olarak bilim kurulunun toplantısına da katıldım. Türkiye’deki bu anlamda durumu değerlendirdim. BM geride hiç kimse kalmasın diye bir misyonu var, buraya da onun için geldim. Mark Cutts bunun için burada destek vermek için geldi” dedi.

Suriye’ye BM yardımlarının veto edilmesi Gazetecilerin BM yardımlarının veto edilmesi ile ilgili sorularına cevap veren UNOCHA Suriye Krizi Bölgesel İnsani Yardımlar Koordinatör Yardımcısı Mark Cutts, “Biz bu konuda endişeliyiz. Bildiğiniz gibi güvenlik konseyi, konuyla ilgili bir karara varacak ama BM insani yardım kanadında çalışan bizler, gerçekten bu konuda çık ısrarcıyız. Sınırın ötesindeki iki merkezin de açık kalması ve devam etmesi konusunu savunuculuğunu yapıyoruz. 9 Temmuz 2020 tarihinde İdlip bölgesinde Covit 19 vakası ile karşılaştık. Sınır ötesi merkezilerin açık kalması gerekiyor. Buda düşüncemizi destekleyen niteliktedir. Yardımların engellenmesi hiç uygun bir zaman değildir. Yapılan bu yardımı azaltmanı, aksine yardımların attırılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Aynı soruyla ilgili Avrupa Bölgesi Direktörü Kluge ise, “Dünya Sağlık Örgütünün misyonunda hiç kimseyi geride bırakmamak var, bunun sürmesi için çaba gösteren herkese gerçekten minnettarım” cevabını verdi. Daha sonra BM tarafından Suriye’ye gönderilen 30 araçlık yardım törenle uğurlandı.

DSÖ Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Kluge Suriye sınırında – Video konuşması (10.7.2020)

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir