DSÖ Avrupa ve Amerika Bölge Ofisleri ile ABD Anlaşma imzaladı.

DSÖ Avrupa ve Amerika Bölge Ofisleri ile ABD Anlaşma imzaladı.

Pandemi sonrası küresel sağlık önceliklerini ve zorluklarını ele almak için yeni transatlantik ortaklık

Washington, DC 14 Nisan 2023

Pan Amerikan Sağlık Örgütü, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi ve Amerika Birleşik Devletleri Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı arasında imzalanan bir anlaşma ile, bölgeler genelinde sağlık sistemlerini ve hizmetlerini güçlendirmek için daha işbirlikçi bir yaklaşım oluşturmayı amaçlıyor.  

Pan Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO), Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi (DSÖ/ Avrupa) ve Amerika Birleşik Devletleri Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı (HHS) arasında 14 Nisan 2023 tarihinde imzalanan bir anlaşma ile Pandemi sonrası bağlamda sağlıkta hakkaniyete ulaşmak ve küresel sağlık sistemlerini güçlendirmek için transatlantik işbirliğini geliştirmeyi amaçlıyor.

COVID-19 salgını, dünyanın bir köşesini etkileyen bir sağlık acil durumunun hızla diğer bölgelere yayılabileceğini, en güçlü sağlık sistemlerini bile felce uğratabileceğini, sosyal eşitsizlik ve sağlık eşitsizliği dahil olmak üzere güvenlik açıklarını açığa çıkarabileceğini ve küresel sağlık güvenliğini tehdit edebileceğini gösterdi.

Birlikte ele alındığında PAHO, DSÖ/Europe ve HHS, Amerika ve DSÖ Avrupa Bölgesi’nde 85’ten fazla ülkede çalışmaktadır. Sözkonusu İşbirliği Çerçeve Anlaşması, onların önümüzdeki yıllarda gelecekteki sağlık sorunlarını ve önceliklerini daha iyi karşılayabilmelerini sağlayacaktır.

Ortaklık, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi alanda işbirliğini pekiştirecek:

 • Amaca uygun hale getirmek için küresel sağlık mimarisini güçlendirmek;
 • Pandemi hazırlığı dahil olmak üzere acil durum hazırlığının güçlendirilmesi;
 • Kamu-özel sektör ortaklıkları yoluyla aşı üretimini geliştirmek;
 • Sağlık ve sağlık hizmetleriyle ilgili yanlış bilgilendirme ve dezenformasyonla mücadele;
 • Entegrasyon ve eğitim yoluyla sağlık işgücünün desteklenmesi;
 • Yerli halkların sağlığını desteklemek;
 • ‘Tek Sağlık’ ilkesinin ülkeler ve bölgeler genelinde politika oluşturma süreçlerine dahil edilmesi;
 • Antimikrobiyal direncin tespitini ve tepkisini arttırmak;
 • İlgili patojenler için sürveyansın güçlendirilmesi; Ve
 • Sınır sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi de dahil olmak üzere mülteci ve göçmen sağlığının koordinasyonunu sağlayacaktır.

Aynı zamanda DSÖ Amerika Bölge Ofisi olarak da hizmet veren bir kuruluş olan PAHO’nun Direktörü Dr. Jarbas Barbosa, “COVID-19 salgınından çıkarılan dersler, hakkaniyete dayalı işbirliği olmadan, her yerdeki sağlık sistemleri üzerindeki etkinin muazzam olduğunu gösterdi” diye ekledi. “Bu yeni düzenleme ile mevcut transatlantik bağlarımızı geliştirmemize ve şimdi ve gelecekte tüm Amerika ve Avrupa’daki insanların sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için yeni ağlar kurmamıza olanak sağlayacak.”

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Henri P. Kluge, “Küresel ısınmadan yaşlanan nüfusa, bulaşıcı olmayan hastalıklardan yeni ve yeniden ortaya çıkan patojenlere, antibiyotik direncinden evrensel sağlık sigortasına kadar Amerika ve Avrupa Bölgesi’nde çok sayıda ve ortak sağlık sorunuyla karşı karşıyayız” dedi.

Dr. Kluge, “Bu zorlukları tek başımıza çözemeyeceğiz ve bu yüzden bu transatlantik ortaklık çok önemli,” diye ekledi. “Ayrıca, bu ortaklıktan yararlanmaya hazır olan benzersiz sağlık ihtiyaçları olan yerli topluluklara ev sahipliği yapan Kuzey Kutbu bölgesini de paylaşıyoruz. Bu yeni düzenlemeyle, herkesin yararına olacak şekilde sağlık alanındaki işbirliğimizi güçlendirmeyi umuyoruz.”

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı Küresel İlişkiler Ofisi Müsteşar Yardımcısı Loyce Pace; “ABD ve HHS, dünya genelindeki topluluklara hayat kurtarıcı malzeme ve hizmetler sağlamak için yorulmadan çalışan DSÖ/Avrupa ve PAHO gibi ortaklara minnettardır” dedi.

Payce, “Karşılaştığımız küresel zorlukların tek başına bir ülke tarafından değil, dünyanın bir araya gelip doğru olan için savaşmasıyla çözüleceğini biliyoruz” dedi. “Herkes için daha iyi, daha sağlıklı ve daha adil bir yol çizme fırsatımız var. Bu nedenle HHS, küresel sağlığı teşvik etmek için PAHO ve WHO/Avrupa ile birlikte bu transatlantik ortaklığa imza atmaktan gurur duyuyor.”

Haber Bekir Metin, 15 Nisan 2023

Kaynak: DSÖ Avrupa Bölge Ofisi, PAHO

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir