DSÖ: Avrupa ve Orta Asya COVID-19 salgında yeni yükselişin merkez üssü

DSÖ: Avrupa ve Orta Asya COVID-19 salgında yeni yükselişin merkez üssü

İlk COVID-19  vakalarının açıklamasından yaklaşık 22 ay  ve ilk aşıların acil kullanım onaylarının alınmasından bu yana neredeyse bir yıl geçti. Tüm dünyada bildirilen vakalar ve virüsten ölümler yeniden artış gösteriyor. 

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un, 4 Kasım 2021 tarihinde Cenevre’de yaptığı basın toplantısında yaptığı konuşmada; “Şu anda 5 milyondan fazla ölüm bildirildi ve  DSÖ  gerçek sayının daha yüksek olduğuna inanıyor. Her hafta 50.000’den fazla insan hayatını kaybediyor” dedi.

Son yedi gün içinde, DSÖ tüm Bölge üyesi 56 ülke, ölümlerde yüzde 10’dan fazla artış bildirdi.  

Dr. Tedros, yoğun bakım ünitesi yataklarının eksikliği, malzeme eksikliği, bunalmış sağlık çalışanları ve diğer gerekli prosedürleri erteleyen hastaneler ve sağlık kuruluşları hakkındaki raporların altını çizdi.

“Çok açık konuşayım: Bu olmamalı” dedi. ” COVID-19 bulaşmasını önlemek ve hayat kurtarmak için tüm araçlara sahibiz ve tüm ülkeleri bu araçları kullanmaya davet etmeye devam ediyoruz.”

Daha fazla aşı 

Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip koronavirüse karşı Hindistan’da biyoteknoloji şirketi Bharat Biotech tarafından üretilen Covaxin aşısının acil kullanımına onay verdi.

Bu konuda Dr. Tedros, düşük gelirli ülkelerin çoğunun BM destekli uluslararası COVAX  girişimine bel bağladığını söyleyerek aşıların dağılımındaki eşitsizliğe dikkat  çekmeye devam etti. Ona göre, girişim gerekli paraya ve sözleşmelere sahip, ancak “üreticiler firmalar gereğini yerine getirmediler”.

“COVAX kuruluşu, diğer ülkelerin de oraya ulaşmasına yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğu aşıları bulana kadar, nüfusunun yüzde 40’ından fazlasını aşılamış olan ülkelere daha fazla aşı gitmemelidir” dedi.

Tanıdık yeni dalga 

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge

DSÖ’ye göre, Avrupa ve Orta Asya’daki her ülke gerçek bir COVID-19 salgınının yeniden artması tehdidiyle karşı karşıya ve onunla mücadelesini sürdürüyor.

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, 4 Kasım 2021 tarihinde yaptığı açıklamada; DSÖ Avrupa Bölgesi’nin 53 ülkesindeki mevcut bulaşma hızının   “ciddi endişe verici” olduğunu söyledi.

Dr. Kluge’ye göre, vakalar bir kez daha rekor seviyelere yaklaşıyor ve daha bulaşıcı Delta varyantı artmaya devam ediyor.

Son 4 hafta içinde kıtada yeni vakalarda yüzde 55’ten fazla artış görüldü. 

Geçen hafta, Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde, küresel olarak tüm vakaların yüzde 59’unu ve ölümlerin yüzde 48’ini oluşturdu.

Dr. Kluge, “Bir kez daha merkez üssündeyiz” diyerek, COVID-19 nedeniyle hastaneye yatış oranlarının bir haftada iki katından fazla arttığını da sözlerine ekledi.

Tüm yaş gruplarında artan eğilimler var, ancak  ölümcül vakaların yüzde 75’i 65 yaş ve üstü kişilerde. 

Bir tahmine göre, ülkeler bu yörüngede kalırsa, gelecek yıl 1 Şubat’a kadar Avrupa ve Orta Asya’da yarım milyon daha ölüm olabilir.

Aşılar ve sosyal önlemler 

DSÖ Bölge Direktörüne göre, bu artışın iki nedeni var: yetersiz aşı kapsamı ve halk sağlığı ve sosyal önlemlerin gevşetilmesi.

“Rekora yakın COVID-19 vakalarına rağmen, yeni ölümler zirve seviyelerinin yaklaşık yarısında. Bu, aşıların hayat kurtaran etkilerini ve sağlık yetkililerinin, sağlık iş gücünün ve toplulukların aşıları geliştirme, uygulama ve kabul etme konusundaki Herkül görevini yansıtıyor” dedi.

Şimdiye kadar, Avrupa ve Orta Asya’da bir milyar doz uygulandı.

Ancak Avrupa ve Orta Asya ülkeleri pandemi içinde farklı aşamalarda. Ortalama olarak, insanların sadece yüzde 47’si aşılarını tamamladı. Sekiz ülke şu anda yüzde 70 kapsamını aşmışken, iki ülkede oran yüzde 10’un altında kalıyor.

Dr. Hans Kluge, “ciddi hastalıkları ve ölümü önlemek için aşılar gerçekten de amaçlanan yönde gerekli korumayı sağlıyor” dedi.

Halk sağlığı ve sosyal önlemlerle ilgili olarak, test, temas takibi, kapalı alanlarda havalandırma ve fiziksel mesafenin korunması  konularının bir parçası olmaya devam ettiğini söyledi.

“Bunlar, virüsü kontrol ederken ve yaygın, zarar verici kilitlenmelerden kaçınırken yaşamların devam etmesini sağlayan denenmiş ve test edilmiş önlemler” dedi.

Kaynak:

BM Haberleri, DSÖ Cenevre, 5.11.2021

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir