DSÖ: Avrupa’da her 17 saniyede bir kişi Covid-19’dan ölüyor

DSÖ: Avrupa’da her 17 saniyede bir kişi Covid-19’dan ölüyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü  Dr. Hans Kluge, Avrupa’da salgında son bir haftada 29 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu Avrupa’da her 17 saniyede bir kişinin öldüğü anlamına geliyor.

Koronavirüs salgınında aşı çalışmalarında ilerleme kaydedilse de vaka sayıları ve can kayıpları hızla artmaya devam ediyor.

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge Kopenhag’da, 21 Kasım 2020 tarihinde düzenlediği online basın toplantısında; Avrupa’da son bir haftada 29 binden fazla kişinin koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdiğini açıkladı. Dr. Kluge, “Tünelin ucunda ışık göründü ama çok zor bir altı ay Avrupa’yı bekliyor” ifadelerini kullanarak bunun her 17 saniyede bir insanın yaşamını yitirdiği anlamına geldiğini söyledi.

Avrupa Bölge Direktörü Dr. Kluge dünya genelindeki bu güne kadar tespit edilen vaka sayılarının yüzde 28’inin, can kayıplarının ise yüzde 26’sının Avrupa’da olduğunu söyledi.

Geçen iki haftada Covid-19 bağlantılı ölümlerin yüzde 18 artış gösterdiğini belirten Dr. Kluge, günde 4 bin 500 kişinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğine dikkat çekerek kurallara uyulduğu takdirde bunun önlenebileceğini söyledi.

“Sağlık sistemleri yapabileceklerinin sınırına gledi”

Kluge’nin açıkladığı bazı olumlu gelişmeler de oldu. Dr. Kluge önceki hafta 2 milyondan fazla vaka tespit edildiğini ancak bunun geçen hafta 1,8 milyon vakaya gerilediğini kaydetti. Dr. Kluge Avrupa’da sağlık sisteminin artan vaka sayıları nedeniyle sınırlarına geldiğini de sözlerine ekledi.

Dr. Kluge Fransa’da yoğun bakım ünitelerinin 10 gündür yüzde 95 dolduğunu, İsviçre’de ise tamamen dolduğunu açıkladı.

DSÖ Avrupa Bölgesine bağlı 53 Ülkede salgının başladığı tarihten 21 Kasım 2020 tarihine kadar Avrupa bölgesinde şimdiye kadar 15,9 milyon vaka tespit edildi, 355 bin kişi de yaşamını yitirdi. Avrupa’dan daha fazla vaka ve ölüm bildiren kıta Amerika oldu. Amerika kıtasında 23,8 milyon vaka tespit edildi, 686 bin 129 kişi de yaşamını yitirdi.

Ülke bazında en fazla vaka 11,2 milyon ile ABD’de bulunuyor. ABD’yi toplam vaka sayısında Hindistan, Brezilya, Fransa, Rusya ve İspanya izliyor.

Avrupa’da en fazla vaka 2 milyon 27 bin kişiyle Fransa’da, en fazla can kaybı ise 53 bin 274 kişinin öldüğü İngiltere’de tespit edildi.

Avrupa ülkeleri Ekim 2020 ayından bu yana artan vaka sayıları nedeniyle kısıtlamaları yeniden yürürlüğe sokmuştu.

Kaynakça:

Almanya Deutsche Welle, 23 Kasım 2020

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir