DSÖ, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklara küresel olarak odaklanılması çağrısında bulundu.

DSÖ, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklara küresel olarak odaklanılması çağrısında bulundu.

Michael R. Bloomberg ve Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, COVID-19’dan hayat kurtarmak için bulaşıcı olmayan hastalıklara küresel olarak odaklanılması çağrısında bulunuyor

DSÖ, Bloomberg’in halk sağlığının iyileştirilmesine katkılarından dolayı, DSÖ Küresel Elçisi olarak üçüncü dönemini onayladı.

DSÖ Küresel Elçisi Michael R. Bloomberg

Küresel bir veri ve medya şirketi olan Bloomberg LP ve Bloomberg Philanthropies’in (Hayırseverlerinin) Kurucusu Michael R. Bloomberg, bugün (3 Şubat 2021) diyabet, hipertansiyon, kalp hastalığı, kanser ve dünya çapında ölümlerin % 74’ünden fazlasını oluşturan solunum hastalıkları gibi bulaşıcı olmayan hastalıklarla (NCD’ler) mücadele etmek için acil eylem çağrısına DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’da katıldı.

Bloomberg’in, DSÖ Küresel Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Yaralanmalar Elçisi olarak üçüncü bir dönem daha devam edeceğini DSÖ yeniden ilan etti.

New York Belediye Başkanı olarak üç dönem (2002-2013) görev yapan Michael R. Bloomberg, Sağlık politikasına katılımını ve en büyük küresel sağlık sorunlarından bazılarını üstlenmek için DSÖ ile uzun süredir devam eden işbirliğini bir dönen daha DSÖ Büyükelçisi olarak sürdürecek. Bloomberg, COVID-19 ve bulaşıcı olmayan hastalıklar (NCD’ler) arasındaki bağlantı hakkında farkındalık yaratmaya, bulaşıcı olmayan hastalıklar ve yaralanmalarla mücadele için önlemlere yatırım yapılmasını savunacak, daha iyi sağlık için şehirleri harekete geçirecek ve sağlık alanındaki programlar ve politikalar ile sağlık verilerinin kullanımını desteklemeye devam edecek.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros , “COVID-19 salgını bulaşıcı olmayan hastalıkların tüm tehlikesini vurguladı ve bunları önlemek için daha güçlü halk sağlığı politikalarına ve yatırıma acil ihtiyaç olduğunu gösterdi” dedi. “İş dünyasında ve hükümette dünya liderlerini bulaşıcı olmayan hastalıkları önlemek için agresif adımlar atmaya çağırıyoruz. Daha az NCD, pandemi sırasında daha az ölüm anlamına gelirdi “.

“COVID-19’dan ölenlerin çoğunda, kardiyovasküler hastalık, diyabet, kronik akciğer hastalığı veya kanser gibi altta yatan bulaşıcı olmayan bir hastalık vardır. NCD’ler dünyadaki tüm ölümlerin neredeyse dörtte üçünü oluşturmaktadır ve sorunun boyutu ve aciliyeti COVID-19 tarafından keskin bir rahatlama haline getirilmiştir. Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Yaralanmalar DSÖ Küresel Elçisi Michael R. Bloomberg, bulaşıcı olmayan hastalıklar önlenebilir ve neyin işe yaradığını biliyoruz ” dedi. “Bloomberg Philanthropies, tütün kullanımını azaltmak, daha sağlıklı beslenmeleri desteklemek, kardiyovasküler hastalıklarla mücadele etmek ve çalışmalarımıza rehberlik etmesi için sağlık verilerini güçlendirmek amacıyla DSÖ ile birlikte çalışıyor. Daha fazla şehir ve ülkenin bulaşıcı olmayan hastalıklar konusunda harekete geçmesine ve hayat kurtarmasına yardımcı olmak için çabalarımızı genişletmeyi umuyoruz”.

Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar (NCD), şu anda her yıl 40 milyondan fazla insanı öldürüyor. Bu kronik koşullar, hâlihazırda iki milyondan fazla can almış olan COVID-19’un ölüm oranını da artırdı. Obez, tütün kullanan ve hipertansiyonu olan kişiler hastaneye kaldırılma ve COVID-19’dan ölme riski altındadır.

COVID-19’a ek olarak, Bloomberg’in DSÖ ile çalışması ve daha geniş anlamda halk sağlığına yapılan yatırımlar, tütün ve gençlere yönelik e-sigara kullanımını azaltmak, sağlıklı gıda politikasını desteklemek, boğulmayı azaltmak ve yol güvenliğini ve anneyi iyileştirmek için büyük, hayat kurtaran girişimlere odaklanmaktadır.

2017 yılında Bloomberg Philanthropies, WHO ve Vital Strategies ile ortaklık kurarak 2017’den bu yana bulaşıcı olmayan hastalıkların ve yaralanmaların önlenmesini taahhüt eden, yaklaşık 300 milyon insanı kapsayan 70 küresel şehirden oluşan bir ağ olan Sağlıklı Şehirler için Ortaklığı başlattı. pandeminin zorluklarının üstesinden gelmek için kaynakları ve araçları dahil etmeleri için dünyanın dört bir yanındaki şehir liderlerine destek gelmektedir.

15 yılı aşkın işbirliğinin ardından, DSÖ ve Bloomberg Hayırseverlikleri halk sağlığı alanında büyük başarıları paylaştı:

  • Çok güçlü tütün kontrol önlemi kapsamında 5 milyar insan
  • Daha güçlü yol güvenliği yasalarından 3,3 milyar insan yararlandı
  • Yaklaşık 300 milyon kişiyi kapsayan 70 şehir, bulaşıcı olmayan hastalıkların ve yaralanmaların önlenmesine kendini adamıştır
  • Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, Sağlık için Veri Programı aracılığıyla sağlık veri sistemlerini güçlendirmeleri için desteklenmiştir. Yeni yayınlanan Sağlık Verilerinin İyileştirilmesi Raporu, ülkelerin sürdürülebilir sağlık verileri üretmedeki ilerlemesini ölçen ilk rapordur .

DSÖ ve Bloomberg Philanthropies (Hayırseverleri); Tütün kontrolü, bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi, yol güvenliği, yaralanmalar ve sağlık verilerinin iyileştirilmesi konularında değişiklik yapmaya devam edecektir. Bu yılın ilerleyen tarihlerinde, DSÖ Bloomberg Philanthropies ile ortaklaşa, bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi için politikalara ve müdahalelere yatırım yapmanın değerini ana hatlarıyla açıklayan yeni bir “Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar yatırım çalışması” başlatacaktır.

İlgili haber: It’s Time to Act: Addressing the Noncommunicable Disease Epidemic

Kaynak:

DSÖ Cenevre Merkezi, Basın Haberi, 3 Şubat 2021

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir