DSÖ, Çin’de Covid-19 virüsünü araştıran Uzman Ekip konusunda bilgi verdi

DSÖ, Çin’de Covid-19 virüsünü araştıran Uzman Ekip konusunda bilgi verdi

DSÖ Genel Direktörü, Çin Wuhan’da COVID-19 virüsünü araştıran Uzman Ekip konusunda bilgi verdi.  

DSÖ Genel Direktörü’nün 12 Şubat 2021 tarihli, Cenevre’de düzenlenen COVID-19 basın konuşması 

  • COVID-19 virüsünün kökenini araştıracak bağımsız uzman ekip, Çin gezisini tamamladı. Uzman ekip, önümüzdeki hafta yayınlanmasını umduğumuz bir özet rapor üzerinde çalışıyor ve nihai raporun tamamı önümüzdeki haftalarda yayınlanacak. 
  • Küresel olarak bildirilen COVID-19 vakalarının sayısı art arda dördüncü haftada azaldı ve ölümlerin sayısı da art arda ikinci haftada düştü. Bu düşüşler, ülkelerin halk sağlığı önlemlerini daha sıkı uyguladıklarından kaynaklanıyor gibi görünmektedir. 
  • Bu haftanın başlarında DSÖ, resmi olarak COVID-19 sonrası durum veya “uzun COVID” olarak adlandırılan durumla ilgili anlayışımızı geliştirmek için hastalar, klinisyenler ve diğer paydaşlardan oluşan küresel bir toplantı düzenledi. DSÖ, uzun COVID hakkında standart bir şekilde daha fazla veri toplanmasına izin verecek bir vaka raporlama formu yayınladı. Bu, durumun anlaşılması, gözetimi ve klinik yönetiminin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.  
  • Dün, Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü‘ydü ve tüm dünyada DSÖ için ve DSÖ ile çalışan tüm inanılmaz kadın bilim insanlarına saygı göstermek istiyorum.  

Günaydın, iyi günler ve iyi akşamlar.

Bildiğiniz gibi, COVID-19 virüsünün kökenini inceleyen bağımsız uzman ekip, Çin gezisini tamamladı.

Bu, Avustralya, Danimarka, Almanya, Japonya, Hollanda, Katar, Rusya Federasyonu, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Vietnam’dan uzmanlardan oluşan uluslararası bir ekipti.

Ekip ayrıca DSÖ, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü  (FAO) ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OİE)’nden uzmanları dan oluşturulmuştu.

Uluslararası ekibin tüm üyelerine çalışmalarından dolayı teşekkür ederek başlamak istiyorum.

Bu, çok zor koşullarda çok önemli bir bilimsel çalışma oldu.

Uzman ekip, önümüzdeki hafta yayınlanmasını umduğumuz bir özet rapor üzerinde çalışıyor ve nihai raporun tamamı önümüzdeki haftalarda yayınlanacak.

Kamuya açıklanacak her iki raporu da almayı dört gözle bekliyoruz.

Özet rapor yayınlandığında, tam uluslararası ekiple bir basın toplantısı daha yapacağız.

Bazı hipotezlerin reddedilip reddedilmediğine dair bazı sorular ortaya atıldı.

Ekibin bazı üyeleriyle konuştuktan sonra, tüm hipotezlerin açık kaldığını ve daha fazla analiz ve çalışma gerektirdiğini doğrulamak isterim.

Bu çalışmaların bir kısmı bu görevin sorumluluk alanı ve kapsamı dışında olabilir.

Her zaman bu görevin tüm cevapları bulamayacağını söylemiştik, ancak bizi virüsün kökenini anlamaya yaklaştıran önemli bilgiler ekledi.

Misyon, pandeminin ilk günlerini daha iyi anlamayı başardı ve daha fazla analiz ve araştırma için alanlar belirledi.

Hâlâ cevaplanması gereken soruları cevaplamak için ihtiyacımız olan bilgileri almak için çalışmaya devam edeceğiz.

DSÖ-Uluslararası Misyonun Ekip Lideri Dr. Peter Benembarek

Bugün bizlere uluslararası misyonun iki üyesi, Uluslararası Misyonun Ekip Lideri Dr. Peter Benembarek ve Hollanda Rotterdam Üniversitesi Viroscience Bölüm Başkanı Prof. Dr. Marion Koopmans katıldı.

Dr. Ben Embarek ve Prof. Dr. Koopmans sorularınızı yanıtlamaya hazır olacaklar.

===

Bu arada, dünya genelinde bildirilen COVID-19 vakalarının sayısı art arda dördüncü haftada azaldı ve ölümlerin sayısı da art arda ikinci haftada düştü.

Bu düşüşler, ülkelerin halk sağlığı önlemlerini daha sıkı uyguladıklarından kaynaklanıyor gibi görünmektedir.

Hepimiz cesaretlendirilmeliyiz ama rahatlık virüsün kendisi kadar tehlikelidir. Şimdi herhangi bir ülkenin tedbirleri gevşetmesinin veya herhangi bir bireyin korumasını bırakmasının zamanı değil.

Aşılar piyasaya sürülmeye başladıkça, şimdi kaybedilen her hayat daha da trajik.

Hollanda Rotterdam Üniversitesi Viroscience Bölüm Başkanı Prof. Dr. Marion Koopmans

Geleneksel halk sağlığı önlemlerinin yanı sıra, aşı üretimini toplu olarak ne kadar hızlı genişletebileceğimiz ve aşıları tüm ülkelere sunabileceğimiz, pandemiyi ne kadar çabuk kontrol edeceğimizi belirleyecektir.

Yılın başında, 2021’in ilk 100 günü içinde tüm ülkelerde sağlık çalışanlarının ve yaşlıların aşılanmasını sağlamak için küresel bir meydan okuma yayınladım.

Önümüzdeki Cuma 50. gün. Bugün, üretimi hızlandırmak ve teknolojiyi paylaşmak için herkesi bana katılmaya davet ediyorum, böylece dünya için yeterli aşı üretebilir ve bunları eşit bir şekilde paylaşabiliriz.

Bazı insanlar bu kadar hızlı bir aşı üretmenin mümkün olduğunu düşünmüyordu, ama bu çok tarihi ve öyleydi. Dünya tarihinde hiçbir zaman yeni bir virüsün ortaya çıktığı bir yıldan kısa bir süre içinde aşı geliştirmedik.

Şimdi bazı insanlar dünyayı aşılamanın mümkün olmadığını söylüyor. Kesinlikle yanılıyorlar.

Madiba, Nelson Mandela’nın dediği gibi; bitene kadar her zaman imkânsız görünür.

Öyleyse bana katılın, nerede yaşarsanız veya çalışırsanız çalışın, yeni bildirime katılın ve birlikte tarih yazmak için bir hareket inşa edelim. Bu herkesin sorumluluğudur.

Aşılar sadece hayat kurtarmak için değil, aynı zamanda daha yeni anlamaya başladığımız COVID-19’un uzun vadeli etkilerini önlemek için de hayati önem taşıyor.

DSÖ’nün bu alandaki çalışması, bu hastalar için üç temel ihtiyaca odaklanmaktadır: tanınma, araştırma ve rehabilitasyon.

Bu haftanın başlarında DSÖ, resmi olarak COVID-19 sonrası durum veya “uzun COVID” olarak adlandırılan durumla ilgili anlayışımızı geliştirmek için hastalar, klinisyenler ve diğer paydaşlardan oluşan küresel bir toplantı düzenledi.

Bu, bir dizi toplantıda ilkti ve klinisyenlerin tanı koyması ve tedavi etmesi için önemli olacak, durumun kabul edilmiş klinik tanımına yönelik çalışmaya odaklandı.

Bu hastalık hem şiddetli hem de hafif COVID-19 hastalarını etkiler.

Zorluğun bir kısmı, uzun COVID’li hastaların kalıcı olabilen veya gelip gidebilen bir dizi farklı semptomlara sahip olabilmesidir.

Bu haftanın başlarında, DSÖ, uzun COVID hakkında standart bir şekilde daha fazla veri toplanmasına izin verecek bir vaka raporlama formu yayınladı. Bu, durumun anlaşılması, gözetimi ve klinik yönetiminin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

Pandeminin ölçeği göz önüne alındığında, birçok insanın COVID-19 sonrası durumdan etkilenmesini bekliyoruz.

Ve elbette, uzun COVID’yi önlemenin en iyi yolu, ilk etapta COVID-19’u önlemektir.

===

Son olarak, dün Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü’ydü ve bu basın toplantısında olanlar da dâhil olmak üzere tüm dünyada DSÖ için ve DSÖ ile çalışan tüm inanılmaz kadın bilim insanlarına saygılarını sunmak istiyorum – Janet, Kate, Maria, Mariângela, Soumya ve Marion.

Hepinize benim için bir ilham kaynağı olduğunuzu söylemek istiyorum ve umarım dünyanın her yerindeki birçok kız ve erkek çocuğa ilham kaynağı olursunuz.

Ve son olarak, onu gören herkese çok mutlu bir Ay Yeni Yılı diliyorum.

Kaynak:

DSÖ Cenevre Merkezi, Basın toplantısı, 12 Şubat 2021

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir