DSÖ, Covid-19 hastalarını tedavi etmek için iki yeni ilaç öneriyor.

DSÖ, Covid-19 hastalarını tedavi etmek için iki yeni ilaç öneriyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 13 Ocak 2021 Perşembe günü COVID-19 hastalarını tedavi etmek için biri kritik hastalığı olan hastalar ve diğeri ciddi olmayan vakalar için olmak üzere iki yeni ilaç önerdi.

İlk ilaç, baricitinib, bir Janus kinaz (JAK) inhibitörüdür – otoimmün durumları, kan ve kemik iliği kanserlerini ve romatoid artriti tedavi etmek için kullanılan bir ilaç sınıfıdır.

DSÖ Kılavuz Geliştirme Grubu’na göre, kortikosteroidlerle kombinasyon halinde ciddi veya kritik hastalığı olan hastalar için “şiddetle tavsiye edilir”.

Uluslararası uzmanlardan oluşan bir grup, tavsiyelerini, kişi sağlığını iyileştirdiğine ve ventilasyon ihtiyacını azalttığına dair “orta kesinlikte kanıtlara” dayandırdı.

Hindistan’da COVID-19 aşısının üretim hattında çalışan biri.               © UNICEF / Dhiraj Singh 

Bir çalışan, © UNICEF / Dhiraj Singh tarafından Hindistan’da bir COVID-19 aşısının üretim hattında çalışıyor

Olumsuz etkilerde gözlenen bir artış olmamıştır.

Uzmanlar, interlökin-6 (IL-6) inhibitörleri olarak adlandırılan diğer artrit ilaçları ile benzer bir etkiye sahip olduğunu belirtiyor. Bu nedenle, her iki ilaç da mevcut olduğunda maliyet, bulunabilirlik ve klinisyen deneyimine göre en iyi seçeneğin seçilmesini önerirler.

Her iki ilacın da aynı anda kullanılması önerilmez.

Uzmanlar ayrıca ciddi veya kritik COVID-19 enfeksiyonu vakaları olan hastalar için diğer iki JAK inhibitörünün (ruxolitinib ve tofacitinib) kullanımına karşı tavsiyelerde bulunuyor.

Onlara göre, bu ilaçları kullanarak yapılan denemeler, her iki ilacın kullanılmasından kaynaklanan herhangi bir fayda göstermedi ve tofasitinib ile ciddi yan etkilerde olası bir artış önerdi.

Şiddetli olmayan vakalar

DSÖ, vakaları ağır olmayan hastalarda sotrovimab olarak bilinen monoklonal bir antikorun kullanımı için koşullu bir öneride bulunur.

Onlara göre, ilaç sadece hastaneye yatma riski en yüksek olan hastalara uygulanmalıdır. Daha düşük risk altında olanlarda, sadece “önemsiz faydalar” sağladığını gösterdi.

Benzer bir öneri daha önce başka bir monoklonal antikor ilacı olan casirivimab-imdevimab için yapılmıştı ve uzmanlar birini diğerine önermek için yeterli veri olmadığını söylüyorlar.

Her ikisi için de Omicron gibi yeni varyantlara karşı etkililiği hala belirsiz.

Grup, daha fazla veri mevcut olduğunda monoklonal antikorlar için kılavuzlarını güncelleyecektir.

Öneriler

Doktorlar Uganda’daki bir hastanede COVID-19 koğuşunda kullanılmak üzere oksijen tüpleri hazırlıyor. © UNICEF/Maria Wamala

Bu öneriler, şiddetli olmayan, şiddetli ve kritik enfeksiyonları olan 4.000’den fazla hastayı içeren yedi araştırmadan elde edilen yeni kanıtlara dayanmaktadır.

MAGIC Evidence Ecosystem Foundation’ın metodolojik desteğiyle DSÖ tarafından geliştirilen kılavuzlar, güvenilir rehberlik sağlar ve doktorların hastalarıyla daha iyi kararlar almasına yardımcı olur.

DSÖ’ne göre, kılavuzlar hızlı hareket eden araştırma alanlarında faydalıdır, çünkü araştırmacıların yeni bilgiler ortaya çıktıkça kanıt özetlerini güncellemelerine izin verir.

En son kılavuz ayrıca, şiddetli veya kritik COVID-19’lu hastalar için interlökin-6 reseptör blokerlerinin ve sistemik kortikosteroidlerin kullanımına ilişkin önerileri de güncellemektedir; seçilmiş hastalarda casirivimab-imdevimab (başka bir monoklonal antikor tedavisi) kullanımına yönelik koşullu öneriler ve hastalık şiddetine bakılmaksızın nekahat eden plazma, ivermektin ve hidroksiklorokin kullanımına karşıdır.

Kaynak:

BM Haberleri, New York, 14 Ocak 2022

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir