DSÖ: Covid-19 vaka ve hastaneye yatış oranları 25-59 yaş arasında endişe verici şekilde artıyor.

DSÖ: Covid-19 vaka ve hastaneye yatış oranları 25-59 yaş arasında endişe verici şekilde artıyor.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, Küresel çapta 25-59 yaş arası insanlar arasında Covid-19 vaka ve hastaneye yatış oranlarının endişe verici bir şekilde arttığını belirtti. Bunun muhtemel nedeni olarak da yeni varyantlar ve “sosyal kaynaşmayı” gösterdi.

Dr. Ghebreyesus, Örgütün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında, “Geçen hafta Covid-19 vakaları üst üste sekizinci haftada artış gösterdi ve 5,2 milyondan fazla yeni vaka bildirildi. Bu, şimdiye kadar bir haftada kaydedilen en çok vaka sayısıydı.” dedi.

Dünya genelinde Covid-19 kaynaklı ölümlerin de art arda 5. haftada yükseliş gösterdiğine dikkati çeken Dr. Ghebreyesus, “Şu anda DSÖ’ye 3 milyondan fazla ölüm bildirildi. 1 milyon ölüme ulaşmak 9 ay sürdü, 4 ayda 2 milyona, 3 ayda 3 milyona ulaştık. Büyük sayılar bizi uyuşturabilir. Ancak bu ölümlerin her biri aileler, toplumlar ve uluslar için bir trajedidir” değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, küresel çapta 25-59 yaş arası insanlar arasında Covid-19 vaka ve hastaneye yatış oranlarının endişe verici bir şekilde arttığı uyarısında bulunarak, bunun muhtemel nedeni olarak da yeni varyantlar ve genç yetişkinler arasında artan “sosyal kaynaşmayı” gösterdi.

İklim ve Çevre Aktivisti Greta Thunberg

İklim ve Çevre Aktivisti Greta Thunberg Aşıların Eşit Dağıtımı Çağrısı

DSÖ’nün aşı eşitsizliğine karşı yürüttüğü kampanyaya dahil olan İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg ise küresel toplumu, aşı eşitsizliğini gidermeye çağırdı. Thunberg, “Uluslararası toplum, aşı eşitsizliği konusundaki trajediyi ele almak için daha fazlasını yapmalıdır” diye konuştu.

Greta Thunberg Vakfı’nın aşı eşitliğini desteklemek için 100 bin avro bağışlayacağını aktaran Thunberg, nüfusunun ciddi bir kısmını aşılayan ABD ve İngiltere başta olmak üzere ülkelere aşıların adil dağıtımı konusunda çağrıda bulundu.

“Dünyada 832 Milyon Doz Aşı yapıldı”

Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’na (COVAX) verdiği destek nedeniyle Thunberg’e teşekkür eden Dr. Ghebreyesus da küresel olarak şimdiye kadar 832 milyon doz Covid-19 aşısı uygulandığını aktardı.

Dr. Ghebreyesus, “Ancak bunların yüzde 82’den fazlası, yüksek veya üst-orta gelirli ülkelere gitmişken, düşük gelirli ülkeler yalnızca yüzde 0,2 oranında aşıya ulaştı.” dedi.

“Seyahat için Aşı Kanıtına gerek yok”

DSÖ Acil Durum Komitesi, uluslararası seyahatin bir koşulu olarak aşı kanıtına gerek olmadığı tavsiyesinde bulundu. DSÖ, Covid-19 aşılamalarının virüsün bulaşmasını engelleyip engellemediği konusundaki belirsizlik ve dünyadaki aşı adaletsizliği nedeniyle şimdilik “aşı pasaportuna” sıcak bakmıyor.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir