DSÖ, Dünya Aşı Haftasında “Daha adil aşılama ve aşıya erişimi sağlama” için çalışıyor

DSÖ, Dünya Aşı Haftasında “Daha adil aşılama ve aşıya erişimi sağlama” için çalışıyor

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Henri P. Kluge; AB Sağlık ve Gıda Güvenliği’ nden Sorumlu Avrupa Komiseri Stella Kyriakides ve UNICEF Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Afshan Khan Dünya Aşı Haftası nedeniyle 24 Nisan 2023 tarihide nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Kopenhag/Brüksel/Cenevre, 24 Nisan 2023

Dünya çapında sağlık sistemleri ve insanlar üzerinde benzeri görülmemiş bir yük oluşturan COVID-19 salgını ile 3 yıllık mücadelenin ardından, yeni bir normale geçiyor ve daha dayanıklı sağlık sistemleri ve daha güçlü salgın hazırlığı oluşturmak için çalışıyoruz. Dayanışmanın ve birlikte çalışmanın gücünü gördük. Bu temel ilkeler, dünya çapındaki ülkelerin ve insanların hayat kurtaran COVID-19 aşılarına erişebilmesini sağlamaya yardımcı oldu. Aynısı diğer tüm temel aşılar için de geçerlidir.

Avrupa Bağışıklama Haftası’nı kutlarken, DSÖ, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Avrupa Komisyonu, diğer bölgesel ve yerel ortaklarla birlikte toplumlarımızı, özellikle en savunmasız olanları, COVID-19’un en ciddi etkilerinden korumaya aşılama ile devam etmeyi taahhüt ediyor.

Çocukların ve ailelerin önemli rutin aşılara zamanında erişmelerini ve kaçırılan dozları yakalamalarını sağlamak için birlikte desteğimizi sürdürüyoruz. Bu, oldukça bulaşıcı olan ve aşı ile önlenebilir hastalıkların geri dönmesini önlemek için gereklidir.

COVID-19, sağlık sistemleri üzerinde önemli bir baskı oluşturdu ve sağlık iş gücündeki mevcut eksiklikleri ortaya çıkardı. Karantinalar ve sağlık tesislerini ziyaret ederken COVID-19 kapma korkusu bazı ailelerin çocuklarını aşılamayı ertelemesine neden oldu. DSÖ Avrupa Bölgesine üye 53 ülkede, 2020’de pandeminin başlamasından bu yana 1 milyondan fazla çocuk rutin aşıların tümünü veya bir kısmını kaçırdı.

Bölgedeki birçok ülke büyük bir çabayla rutin aşılamalardaki aksamaları ve gecikmeleri hızla atlatırken, 16 ülkede 2021’de üçüncü doz difteri-tetanoz-boğmaca (DTP3) aşısının kapsanmasında pandemi öncesine kıyasla düşüş görüldü.

Bölgedeki 20 orta gelirli ülkenin yarısı, 2021’de 1 veya daha fazla aşı için kapsamın % 90’ın altında olduğunu bildirirken, yüksek gelirli ülkelerde bu oran % 10’dan azdır. Ülkeler ve nüfusları arasındaki bağışıklama eşitliği açığının genişlediği görüldü.

Ukrayna’daki savaş ve Türkiye’deki depremler sağlık hizmetlerinin daha da aksamasına neden oldu, milyonlarca aileyi yerinden etti ve hayat kurtaran aşılara erişimi çok daha zorlaştırdı.

Aşı, halk sağlığının temel taşıdır. Bir ülkenin ulusal bağışıklama programındaki her doz, 1 veya daha fazla hastalığa karşı koruma oluşturmak veya sürdürmek için zamanlanmıştır. Kaçırılan veya geciken her doz, kişiyi daha fazla enfeksiyon riski altına sokar.

Bu, özellikle küçük çocuklar ve topluluklarımızdaki en savunmasız kişiler için tehlikeli olabilir. Aşı programlarında geride kalan çocuk sayısı arttıkça, kızamık, çocuk felci (polio), difteri ve diğer tehlikeli bulaşıcı hastalıkların büyük salgınları riski de artar.

Bölgede 2021’de 159 olan kızamık vakaları, 2022’de 900’ün üzerine çıktı. 2021’de 41 olan difteri vakaları, 2022’de 300’e çıktı. Birbirimizi hastalıklardan korumak ortak menfaatimizdir; Bunun için kritik olan, insanlara ulaşarak onları aşılama için öne çıkmaya teşvik etmek, ulusal aşı programlarına ayak uydurmak ve kaçırılan aşıları yakalamaktır.

Dirençli halk sağlığı sistemleri ve altyapıları inşa etmeleri için ülkeleri desteklemeye devam ederken, korumamız ve üzerine inşa etmemiz gereken güçlü bir halk sağlığı başarıları temelimiz olduğunu hatırlayalım.

Aşı yoluyla Bölge’de çocuk felcini ortadan kaldırmak ve kızamık, kızamıkçık, rahim ağzı ve diğer kanserleri ortadan kaldırmak için birlikte çalışarak, herkes için daha iyi bir sağlık sağlayacağız ve bölgesel ve küresel sağlık güvenliğine yönelik ortak taahhüdümüze katkıda bulunacağız.

Kaynak:

DSÖ Avrupa Bölge Ofisi, AB, UNICEF, 24 Nisan 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir