DSÖ: Gazze ve Batı Şeria’da sağlık hizmetlerine 600’e yakın saldırı!

DSÖ: Gazze ve Batı Şeria’da sağlık hizmetlerine 600’e yakın saldırı!

© UNICEF/Abed Zaqout, Bir anne, Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’taki Nasır Hastanesi’nde kızıyla ilgileniyor.

Dünya Sağlık Örgütü: Savaşın başlamasından bu yana Gazze ve Batı Şeria’da sağlık hizmetlerine 600’e yakın saldırı oldu.

Dünya Sağlık Örgütü: 5 Ocak 2024 Cuma günü yaptığı açıklamada, Gazze ve Batı Şeria’daki hastanelere ve diğer hayati tıbbi altyapıya, İsrail’in güneyinde Hamas liderliğindeki terör saldırısına yanıt olarak bölgede savaşın patlak vermesinden bu yana yaklaşık 600 kez saldırıya uğradığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlık hizmetlerine yönelik saldırılarına ilişkin son verilere göre , işgal altındaki Filistin Bölgesi’ndeki sağlık tesislerinde 7 Ekim 2023’den bu yana yaklaşık 613 kişi öldü (606’sı Gazze’de ve yedisi Batı Şeria’da) ve 770’den fazla kişi de yaralandı.

Devam eden çatışma ve bombardımanı kınayan DSÖ sözcüsü Christian Lindmeier, “insani yardım alanının sürekli daralması ve sağlık hizmetlerine yönelik devam eden saldırılar Gazze halkını kırılma noktasına itiyor” dedi.

Gazze Şeridi’ndeki çocuklar, hastalık vakalarının artması, beslenmenin azalması ve düşmanlıkların artmasının 14. haftasına yaklaşması nedeniyle hayatlarına yönelik üçlü ölümcül bir tehditle karşı karşıya.

Binlerce çocuk şiddet nedeniyle hayatını kaybederken, çocukların yaşam koşulları hızla kötüleşmeye devam ediyor; çocuklarda artan ishal vakaları ve gıda yoksulluğu, çocuk ölümlerinin artması riskini artırıyor.

Çocuklar için ‘kâbus’ koşulları: UNICEF

BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF İcra Direktörü Catherine Russell, 5 Ocak 2024 Cuma günü yaptığı açıklamada Gazze’deki çocukların “her geçen gün daha da kötüleşen bir kâbusun içinde kaldıklarını” söyledi.

Catherine Russell, gençlerin “önlenebilir hastalıklar ve yiyecek ve su eksikliği nedeniyle giderek daha fazla risk altında olduğunu” belirtti. Tüm çocuklar ve siviller şiddetten korunmalı ve temel hizmet ve malzemelere erişebilmelidir.”

Beş yaşın altındaki çocuklarda ishal vakaları, 17 Aralık 2023’ten itibaren yalnızca bir hafta içinde 48.000′den 71.000′e yükseldi. bu günde 3.200 yeni ishal vakasına eşdeğerdir.

Önemli artışın Gazze’deki çocuk sağlığının “hızla kötüleştiğini” gösterdiğini söyledi.

Çatışmaların tırmanmasından önce, beş yaşın altındaki çocuklarda ayda ortalama 2.000 ishal vakası kaydediliyordu.

Yardım çabaları sekteye uğradı

BM Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA)’nın sözcüsü Eri Kaneko tarafından 4 Ocak 2024 Perşembe günü yayınlanan bir bildiri, insani yardım görevlilerinin, yardımın hızı ve hacminin sahadaki koşullar nedeniyle sürekli olarak engellendiği yönündeki tekrarlanan endişelerini yineledi.

Sayın Kaneko “BM ve İnsani Yardım Ortaklarımız Gazze’de artan ihtiyaçları karşılamak için ellerinden geleni yapmaya kararlılar ve bunu yapmaya devam ediyorlar. Ancak çalışma ortamı ve müdahale kapasitesi güvenlik riskleri, mobilite kısıtlamaları, gecikmeler ve reddetmeler nedeniyle engellenmeye devam ediyor” dedi

“Çok sayıda denetim, uzun kamyon kuyrukları ve geçiş noktalarındaki zorluklar operasyonları aksatmaya devam ediyor. Gazze’de yardım operasyonları sürekli bombardımanlarla karşı karşıya kalıyor; yardım çalışanları öldürülüyor ve bazı konvoylara ateş açılıyor.

OCHA yetkilisi diğer zorlukların zayıf iletişim, hasarlı yollar ve kontrol noktalarındaki gecikmeler olduğunu açıkça belirtti.

“Gazze’de etkili bir yardım operasyonu güvenlik, güvenli çalışabilecek personel, lojistik kapasite ve ticari faaliyetlerin yeniden başlamasını gerektirir.”

142 UNRWA çalışanı öldürüldü

Bu arada BM Filistinlilere Yardım Sağlayan Kuruluşu UNRWA, çatışmaların başlangıcından bu yana öldürülen toplam personel sayısının 142 olduğunu söyledi.

BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı da geçen yıl 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde 1,9 milyona yakın insanın, bazıları birden çok kez yerinden edildiğini bildirdi.

UNRWA, bu sayının Gazze Şeridi’ndeki nüfusun yüzde 85’inden fazlasını temsil ettiğini belirterek, ailelerin “güvenlik arayışı içinde defalarca” hareket etmek zorunda kaldıklarını da sözlerine ekledi.

Yaklaşık 1,4 milyon ülke içinde yerinden edilmiş kişi, şu anda Gazze Şeridi’nin beş vilayetindeki 155 UNRWA barınma kamplarında kalıyor.

Gerginliğin başlamasından kısa bir süre sonra en son revize edilen verilere göre bu rakam, kuzeydeki ve Gazze Şehri’ndeki 160.000 kişiyi de kapsıyor.

BM kuruluşunun güncel açıklamasında, 500.000 kişinin daha “bu tesislerin yakınında bulunduğunu ve UNRWA’dan yardım aldığını” ifade etti.

BM Göç Ajansı 69 milyon dolarlık itiraz başlattı

BM Göç Ajansı (IOM), İşgal Altındaki Filistin Topraklarında artan ve kritik insani ihtiyaçlara yönelik müdahalesini desteklemek amacıyla 5 Ocak 204 Cuma günü 69 milyon dolarlık acil bir çağrı başlattı.

Çağrı aynı zamanda Gazze’de devam eden çatışmalardan etkilenen komşu ülkeleri de kapsıyor.

IOM yaptığı açıklamada yüz binlerce sivilin acilen yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Ancak onlara yardım ulaştırılması, “sınırdaki insani yardım tırlarının uzun temizleme prosedürleri (ve) yoğun kara operasyonu ve çatışmalar” nedeniyle engellenmeye devam ediyor.

BM Göç Örgütü, iletişim ağlarındaki “sık sık kesintilerin” insani yardım koordinasyonunu da engellediğini belirterek, “güvensizlik, kapalı yollar ve yakıt kıtlığının yanı sıra” dedi.

IOM, Gazze dışında, İsrail ile Lübnan arasındaki sınır bölgelerinde kötüleşen güvenlik durumunun yaklaşık 76.000 insanı güney Lübnan’daki evlerinden ayrılmak zorunda bıraktığını kaydetti.

 

Kaynak: BM Haberleri, Gazze, Cenevre, New York, 5 Ocak 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir