DSÖ: Gazze’de siviller, hastalar ve sağlık çalışanları geceleri karanlık ve korku içinde geçiriyor.

DSÖ: Gazze’de siviller, hastalar ve sağlık çalışanları geceleri karanlık ve korku içinde geçiriyor.

Gazze’de yoğun bombardıman ve kara saldırılarının sürdüğü, çatışmaların devam ettiği yönündeki raporların da yer aldığı bir gecede sağlık çalışanları, hastalar ve siviller tam bir iletişim ve elektrik kesintisine maruz kaldı.

DSÖ, acil insani ateşkes çağrısını yineliyor ve çatışmanın tüm taraflarına sivilleri ve sivil altyapıyı korumak için tüm önlemleri almaları gerektiğini hatırlatıyor. Buna sağlık çalışanları, hastalar, sağlık tesisleri ve ambulanslar ile bu tesislerde barınan siviller de dahildir. Onların zarar görmemesini sağlamak için aktif önlemler alınmalı ve acilen ihtiyaç duyulan tıbbi malzeme, yakıt, su ve gıdanın Gazze’ye ve Gazze’ye taşınması için güvenli geçiş sağlanmalıdır.

Endonezya ve El Şifa Hastaneleri yakınındaki bombardıman raporları ciddi şekilde endişe vericidir. DSÖ, hastaların hayatlarını tehlikeye atmadan tahliyenin mümkün olmadığını yineliyor. Gazze’deki hastaneler, haftalardır aralıksız süren bombardımanda meydana gelen yaralanmalar nedeniyle halihazırda maksimum kapasiteyle çalışıyor ve binlerce sivili barındırırken hasta sayısındaki dramatik artışı karşılayamıyor.

Hastalarının yanında kalan sağlık çalışanları, azalan malzemeyle, yeni hastaları yerleştirecek yerlerin olmamasıyla ve hastalarının acısını dindirecek hiçbir araçla karşı karşıya değil. Her saat başı daha fazla yaralı var. Ancak iletişim kesintisi nedeniyle ambulanslar onlara ulaşamıyor. Morglar dolu. Ölenlerin yarıdan fazlası kadın ve çocuklardan oluşuyor.

DSÖ Gazze’deki personeliyle ve diğer kurumlarla iletişim kuramadı. Ayrıca DSÖ, olayın siviller ve sağlık hizmetleri üzerindeki genel etkisi hakkında bilgi toplamaya çalışıyor.

DSÖ, 27 Ekim 2023 tarihinde kabul edilen BM Genel Kurul Kararı doğrultusunda, insani ateşkesin yanı sıra esir tutulan tüm sivillerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması çağrısında bulunarak, çatışmayı şimdi sona erdirme gücüne sahip olan tüm insanlığa çağrıda bulunmaktadır.

Kaynak: DSÖ, Cenevre, 28 Ekim 2023

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir