DSÖ, Gazze’deki ihtiyaç sahipleri için hayat kurtaran sağlık malzemelerini Mısır’a ulaştırdı.

DSÖ, Gazze’deki ihtiyaç sahipleri için hayat kurtaran sağlık malzemelerini Mısır’a ulaştırdı.

DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Ofisinden 14 Ekim 2023 tarihinde yapılan açıklamada; DSÖ’nün Dubai’deki lojistik merkezinden 78 metreküp sağlık malzemesi taşıyan uçak, Mısır’ın El Ariş havaalanına indi. Refah Sınır Kapısı üzerinden insani erişim sağlanır sağlanmaz, kritik sağlık ihtiyaçlarının karşılanması için malzemeler Gazze’ye ulaştırılacak.

Bu malzemelerin sınırın Mısır tarafında kaldığı her saat başı, daha fazla kız ve erkek çocuk, kadın ve erkek, özellikle de savunmasız veya engelli olanlar ölecek, onları kurtarabilecek malzemeler ise 20 kilometreden (12 mil) daha yakın bir mesafede bulunuyor.

Malzemeler arasında 1.200 yaralı hasta ile kalp hastalıkları, hipertansiyon, diyabet ve solunum sorunları olan 1.500 hastanın tedavisine yetecek kadar travma ilacı ve sağlık malzemesi ile hamile kadınlar da dahil olmak üzere 300.000 kişinin ihtiyaçlarını karşılayacak temel acil sağlık malzemeleri yer alıyor.

Ayrıca 235 yaralının tedavisine yetecek kadar ilaç ve malzemenin bulunduğu travma torbaları da bulunuyor. Gazze’deki hastaneler ya işlevsiz durumda ya da dolup taşmış durumda ve çatışmalar nedeniyle hareket kısıtlılığı varken, bunlar yaralı insanların stabil hale getirilmesine ve ihtiyaç duyulan her yerde acil, hayat kurtarıcı bakıma kavuşmasına olanak tanıyacak.

DSÖ, malzemelerin Mısır üzerinden Gazze’ye taşınmasını ve teslimini sağlamak için Mısır ve Filistin Kızılay’ı Dernekleri ile birlikte çalışacak.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’ un 9 Ekim 2023 tarihinde, Mısır Devlet Başkanı Abdel Fattah El-Sisi ile bir araya geldi. Sisi, DSÖ’nün sağlık ve diğer insani yardım malzemelerinin Refah kapısı üzerinden Gazze’ye ulaştırılmasını kolaylaştırma yönündeki talebini kabul etti.

Geçişin Mısır tarafına erişilebilir olmasına rağmen İsrail tarafı geçişe kapalı kalıyor.

Ağır yaralılar, hastalar ve savunmasız kişiler bekleyemez. Zaten çok fazla hayat kaybedildi. DSÖ, hayat kurtaran malzemelerin sağlık tesislerine güvenli bir şekilde iletilmesi, yakıt, su, yiyecek ve hayatta kalmak için gerekli diğer malzemelerin teslimi için Refah sınırından Gazze’ye insani geçiş noktasının derhal açılması çağrılarına katılıyor ve sağlık çalışanlarının, hastaların ve sivillerin korunması için çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Ofisi, Kahire, Mısır. 14 Ekim 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir