DSÖ, Gazze’deki savaş ve sağlık krizi “salgınların habercisi”

DSÖ, Gazze’deki savaş ve sağlık krizi “salgınların habercisi”

Foto: © UNICEF/Eyad El Baba, Al-Shifa hastanesindeki bebekler tahliyeye hazırlanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Acil Durum Müdahale Direktörü 20 Kasım 2023 Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Gazze’de sivillerin aldığı binlerce yaralanmanın, büyüyen halk sağlığı kriziyle birleştiğinde ‘salgının habercisi’ olduğunu söyledi.

DSÖ Acil Durum Müdahale Direktörü Dr. Mike Ryan

DSÖ Acil Durum Müdahale Direktörü Dr. Mike Ryan, BM Genel Merkezinde 20 Kasım 2023 tarihinde gazetecilere brifing verdi ve Filistinli militanlar ile İsrail güçleri arasındaki çatışmalar devam ederken, rehinelerden bombardıman altında yaşayan ve sığınacak güvenli bir yeri olmayanlara kadar “çok sayıda çocuğun” tehlikede olduğunu söyledi.

Gazze’de 1.500 kadar çocuğun hâlâ kayıp olduğunu, çoğunun muhtemelen enkaz altında olduğunu, sağlık sisteminin “aşırı baskıyla” karşı karşıya olduğunu dile getirdi.

Hafta sonu, Gazze’deki en büyük hastane olan El Şifa’daki birçok hastanın tahliyesinin ardından, Gazze’nin kuzeyindeki Endonezya Hastanesi’nde kalan sağlık personelinin de orada devam eden çatışmalar nedeniyle önümüzdeki birkaç gün içinde tahliye edilmesi gerekebileceğini söyledi.

DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Ofisi, Endonezya Hastanesi’ne düzenlenen saldırılarda aralarında hastaların ve refakatçilerin de bulunduğu en az bir düzine kişinin öldürüldüğü yönündeki raporlar karşısında kurumun dehşete düştüğünü bir açıklamayla duyurdu.

Dr. Mark Ryan, İsrail güçlerinin hareket etmeye devam etme yönündeki ültimatomunun, UNRWA (Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu) merkezlerinde ve okullarında insan yoğunlaşması yarattığını, bunun “salgın risklerini artırdığını” ve son dönemdeki soğuk yağmurla birleştiğinde çocuklarda zatürre vakalarında ani bir artışa yol açacağı konusunda uyardı.

Çok geçmeden halk sağlığı riskleri, su kıtlığı, yiyecek ve yakıtla tedavi edilmeyen yaralanmalarla karşı karşıya kalanlar kadar ciddi olacak.

Dr. Mark Ryan, tüm bunların “salgınlara karşı reçete” oluşturduğunu, kalori alımının ise artık bağışıklık sisteminin sağlıklı kalması için gereken “kritik seviyenin” altında olduğunu ekledi.

Bazı Al Shifa hastalarının hayati tehlikesi devam ediyor

Güney Gazze’deki Refah Sınır kapısında brifing veren DSÖ Kıdemli Acil Durum Görevlisi Rob Holden, 31 prematüre bebeğin Gazze Şehri’ndeki savaşın yıktığı Al Shifa hastanesinden nispeten güvenli bir yere dramatik bir şekilde tahliye edilmesiyle ilgili daha fazla ayrıntı verdi.

Filistin Kızılay’ı ile birlikte yürütülen iki yönlü hafta sonu operasyonunun başarılı olduğunu, bebeklerin ve kalan aile üyelerinin bölgeden tahliye edildiğini söyledi.

28 tanesinin sınır boyunca Mısır Kızılay Hilalinin bakımına ve 20 Kasım 2023 Pazartesi günü tedavi için gönderildiğini ve üç bebeğin güney Gazze’deki yakın aileleriyle yeniden bir araya geldiği haberini aktardığını açıkladı.

El Şifa’da kalan 220 hastadan bazılarının “hayati tehlike arz eden durumda” olduğunu, diyalize ihtiyaç duyduğunu ve bir kişinin de yoğun bakımda kaldığını söyledi.

25 hastanın ciddi omurilik yaralanması olduğunu ve DSÖ’nün onları güneye taşımak için Filistin Kızılay’ı ile birlikte çalışacağını ekledi.

İsrail ile günlük yakıt tedariki konusunda anlaşmaya varıldı: Dujarric

BM Sözcüsü Stéphane Dujarric’in New York’ta basın mensuplarına 15 Kasım 2023 Çarşamba günü yaptığı açıklamada; İsrailli yetkililerin Mısır’dan Gazze’ye günde yaklaşık 70.000 litre yakıt verilmesine izin verilmesini kabul ettiğini söyledi.

Yakıtın, gıda dağıtımını ve hastanelerde, su ve sanitasyon tesislerinde, barınaklarda ve diğer kritik hizmetlerde jeneratörlerin çalışmasını desteklemek amacıyla BM Filistinlilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) tarafından dağıtılacağını söyledi.

UNRWA ve BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF 19 Kasım 2023 Pazar günü, Gazze’nin merkezi bölgesinin güneyindeki su ve sanitasyon tesislerine yaklaşık 19.500 litre yakıt dağıtarak “jeneratörleri çalıştırmalarına ve faaliyetlerine devam etmelerine olanak sağladığını”, ancak bunun yalnızca yaklaşık 24 saat sürdüğünü ekledi.

“Gazze Vadisi’nin kuzeyinde, tüm su ve sanitasyon tesislerinin kapatıldığı tahmin ediliyor ve İsrail’in kara operasyonlarının başladığı 28 Ekim 2023’den bu yana hiçbir şişelenmiş su dağıtımı yapılmıyor, bu da dehidrasyon ve su kaynaklı hastalıklar konusunda ciddi endişelere yol açıyor”.

Ayrıca, UNRWA’ya atıfta bulunarak, 18 Kasım 2023 Cumartesi günü Jabalia’daki Al Fakhouri okulunu doğrudan vuran saldırıda ölenlerin sayısının en az 24 kişi olduğunu, diğerlerinin de yaralandığını söyledi. Olay anında tesis yaklaşık 7.000 ülke içinde yerinden edilmiş kişiyi barındırıyordu.

BM’nin diplomatik çabalarına ilişkin bir güncelleme olarak New York’taki gazetecilere gönderilen bir notta, BM Siyasi İşler Sorumlusu Rosemary DiCarlo‘nun 19 Kasım 2023 Pazar günü İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog ve diğer üst düzey İsrailli yetkililerle bir araya geldiği belirtildi. Ayrıca, Gazze’de tutulan rehinelerin aileleriyle de görüştü.

Rosemary DiCarlo, 20 Kasım 2023 Pazartesi günü İsrailli yetkililer ve BM’deki meslektaşlarıyla yeni görüşmelerde bulundu. Salı günü Filistinli liderlerle görüşmek üzere Batı Şeria’daki Ramallah’a gitti.

Kaynak: DSÖ Cenevre, Basın toplantısı, 20.11.2023. Haberleştiren Bekir Metin

 

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir